Poláci před zimou skupují uhlí. Ve frontě na něj stojí i několik dní

V parnu pozdního léta stojí ve frontě před černouhelným dolem Bogdanka u polského Lublinu desítky osobních automobilů a dodávek. Někteří lidé čekají ve frontě i několik dní ve snaze zásobit se v době energetické krize před nadcházející zimou, napsala agentura Reuters.

Ilustrační foto

Je to případ i 57letého penzisty Artura, který se k dolu vydal v úterý ze svého domovského města Świdnik vzdáleného asi 30 kilometrů. Artur doufá, že pro sebe a pro rodinu koupí několik tun uhlí.

"Dnes tu zřídili záchody, ale není tu tekoucí voda," říká tento padesátník, který strávil uplynulé tři noci ve svém malém vozu v rostoucí frontě osobních aut, dodávek a traktorů s návěsy.

"Překračuje to hranice představivosti. Lidé spí v autech. Pamatuji si dobu komunismu, ale nenapadlo mě, že bychom se mohli vrátit zpátky a zažít ještě něco horšího," dodává Artur.

Jeho domácnost je jedna z bezmála čtyř milionů v Polsku, které jsou při vytápění závislé na uhlí a nyní čelí jeho nedostatku a růstu cen poté, co Polsko a Evropská unie po ruské invazi na Ukrajinu uvalily embargo na ruské uhlí. Polsko zakázalo jeho dovoz s okamžitou platností v dubnu, zatímco rozhodnutí unijního bloku ho k tomu zavazuje od srpna, připomněla agentura Reuters.

Polsko sice ročně ve svých dolech vyprodukuje přes 50 milionů tun uhlí, pro domácnosti je ale důležité dovážené uhlí, jehož velká část pochází z Ruska. Důvodem je jednak jeho cena a také skutečnost, že se prodává po kusech, které jsou vhodnější pro domácí použití.

Kvůli zvýšené poptávce po uhlí ho státní doly jako Bogdanka prodávají v omezeném množství individuálním zákazníkům. Artur uvedl, že od svých příbuzných vybral potřebné dokumenty a doufá, že se mu podaří vyzvednout příděly pro celou rodinu najednou.

Mluvčí dolu Dorota Chomová Reuters sdělila, že v pátek důl plánoval prodat uhlí asi 250 domácnostem a bude dál pokračovat v prodejích i o víkendu, aby zkrátil čekací dobu.

Podle Lukasze Horbacze, který stojí v čele Obchodní komory prodejců polského uhlí, se začal dovoz uhlí z Ruska snižovat už v lednu, když Moskva začala využívat dráhy k vojenské přepravě. "Hlavním důvodem nedostatku je ale embargo, které vstoupilo okamžitě v platnost. Obrátilo to trh vzhůru nohama," řekl Horbacz agentuře Reuters.

Vládní představitelé opakovaně ujišťovali, že Polsko bude mít dost paliva pro uspokojení poptávky.

Témata: Polsko | uhlí

Scholz řešil s Macronem energetickou krizi, spolupráci může narušit…

03.10.2022 22:01 Ruská invaze na Ukrajinu a její hospodářské dopady včetně energetické krize byly hlavním tématem…

Ruská duma schválila anexi okupovaných ukrajinských oblastí

03.10.2022 21:06 Aktualizováno Státní duma, tedy dolní komora ruského parlamentu, dnes schválila smlouvy o připojení čtyř…

Somálská armáda zabila spoluzakladatele milicí Šabáb

03.10.2022 20:32 Somálské bezpečnostní síly zabily spoluzakladatele islamistické teroristické skupiny Šabáb…

Ruský tisk informuje o prvních úmrtích mezi mobilizovanými vojáky

03.10.2022 20:02 Aktualizováno V Jelanské posádce ve Sverdlovské oblasti na Urale zahynuli dva zmobilizovaní vojáci. Přesné…

Ředitel Záporožské elektrárny zadržený Rusy je na svobodě

03.10.2022 19:10 Aktualizováno Generální ředitel Záporožské jaderné elektrárny Ihor Murašov, kterého podle Ukrajiny zadržela…

Švédsko vyslalo k poničenému Nord Streamu ponorku k prozkoumání příčiny…

03.10.2022 19:03 Aktualizováno Švédská pobřežní služba dnes s podporou vojenského námořnictva vyslala k poničeným plynovodům Nord…

Neštěstí v Bratislavě: Pět mrtvých, další se zranili po nárazu auta do…

03.10.2022 18:31 Aktualizováno Nedělní nehoda na zastávce městské hromadné dopravy (MHD) v centru Bratislavy má pět obětí. Čtyři…

Nobelovu cenu za lékařství obdržel švédský biolog Svante Pääbo

03.10.2022 13:36 Aktualizováno Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství za rok 2022 dostane švédský expert na evoluční genetiku…

EU navrhuje další půjčky Česku na pokrytí ochrany zaměstnanosti během…

03.10.2022 13:18 Evropská komise (EK) dnes navrhla členským státům Evropské unie, aby pro Česko uvolnily dodatečné…

Budoucnost Německa je v uhlíkové neutralitě a energetické bezpečnosti,…

03.10.2022 13:09 Spojením Německa srostlo to, co k sobě patří. Dnes to v Erfurtu během oslav k 32. výročí…

Související:

Nejnovější