Policie navrhla podání obžaloby v daňové kauze podnikatele Savova

František Savov
František Savov, foto: Jan Hrubeš
ČTK 13. června 2022 10:58
Sdílej:

Policie navrhla podání obžaloby v případu krácení daní a praní špinavých peněz se škodou zhruba 700 milionů korun. ČTK to dnes sdělil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. V kauze čelí stíhání 11 lidí, podle dřívějších informací je mezi nimi podnikatel František Savov. Kriminalisté ukončili vyšetřování po 8,5 letech.

„Délku vyšetřování ovlivnila sofistikovanost případu, kdy k transakcím byla použita řada bankovních účtů offshore společností, a také vyhýbání se trestnímu řízení ze strany jednoho z obviněných,“ uvedl Ibehej.

Savov žije a podniká v Británii. Tamní soudy v minulosti opakovaně rozhodly o jeho vydání do vlasti, podle dřívějšího vyjádření státního zastupitelství ale v zemi požádal o azyl. Ibehej dnes napsal, že proti jednomu z obviněných vede policie stíhání jako proti uprchlému.

Skupina obviněných podle kriminalistů neoprávněně vylákala nadměrné odpočty DPH u jimi ovládaných společností, a to v období od září 2009 do dubna 2012. Finanční prostředky, které jim vyplatil finanční úřad, následně na pokyn jednoho z obviněných přeposílali na větší množství bankovních účtů, aby je legalizovali.

„Policistům NCOZ se podařilo zajistit jako tzv. náhradní hodnotu majetek v celé výši způsobené škody,“ doplnil mluvčí s tím, že případ s krycím názvem Octavian řešil pracovní tým Daňová Kobra v součinnosti s Finančním analytickým úřadem.

Všichni obvinění jsou na svobodě, v případě pravomocného rozsudku jim hrozí až desetileté vězení. O podání obžaloby bude rozhodovat Městské státní zastupitelství v Praze.

Padesátiletý podnikatel tvrdí, že se ho policie snaží zlikvidovat s cílem zmařit jeho obchody. Už dříve řekl, že se před českou justicí neskrývá, je ale přesvědčený, že v Česku nemá zaručeno právo na spravedlivý proces.

V ČR byl Savov známý především jako majitel vydavatelství Mladá fronta. Právě v sídle vydavatelství zasahovali v roce 2013 kvůli daňové kauze policisté. Do portfolia Mladé fronty patřil například deník E15, týdeník Euro, časopis Lidé a Země, některá dětská periodika či odborné časopisy a firemní periodika. Část titulů včetně deníku E15 od Savova v roce 2016 koupila společnost CN Invest z mediální skupiny ovládané Danielem Křetínským a Patrikem Tkáčem.

Témata:
Stalo se
Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Meghan Markle vymyla princi Harrymu mozek, myslí si královna Camilla

Nová výbušná kniha autora Toma Bowera přináší další šokující detaily z pozadí sporů v britské královské rodině. Podle Bowerových zjištění se královna Camilla v soukromí svěřila své přítelkyni s názorem, že Meghan Markle „vymyla princovi Harrymu mozek“. K tomuto ostrému vyjádření mělo dojít v době, kdy napětí mezi manžely ze Sussexu a zbytkem královského klanu dosáhlo bodu varu krátce po jejich svatbě v roce 2018.

Světové celebrity
Princ Harry

Chcete Harryho za krále, zeptala se britská televize diváků. Odpovědi i reakce byly tvrdé

Britská ranní show Good Morning Britain (GMB) vyvolala vlnu pobouření poté, co mezi svými diváky spustila kontroverzní anketu. Otázka byla prostá: „Měl by se princ Harry stát králem?“. Tento krok televize ITV okamžitě narazil na ostrou kritiku veřejnosti, která považuje podobné dotazy za nesmyslné a neúctivé vůči zavedenému nástupnickému řádu.

Světové celebrity
Diana

Princezna Diana nechtěla Williama za krále. Na trůnu si přála někoho jiného

Podle nových informací od královského experta Richarda Kaye měla princezna Diana o budoucnosti svých synů velmi specifické představy, které se značně lišily od reality, v níž britská monarchie žije dnes. V nedávné epizodě podcastu Palace Confidential Kay prozradil, že Diana kdysi viděla v princi Harrym vhodnějšího kandidáta na trůn než v jeho starším bratru Williamovi.

Světové celebrity
princ Andrew

Jak žije královský vyděděnec? Bývalý princ Andrew o luxus nepřijde

Andrew Mountbatten-Windsor se připravuje na stěhování do svého nového útočiště na královském panství Sandringham. Poté, co byl minulý měsíc nucen opustit své dosavadní sídlo Royal Lodge, pobýval dočasně ve Wood Farm. Jeho novým trvalým domovem se nyní stane usedlost Marsh Farm, která aktuálně prochází rozsáhlou a nákladnou modernizací, aby splňovala standardy luxusního bydlení.