Policie obvinila dva lidi v souvislosti se schvalováním ruské invaze

Policie obvinila dva lidi v souvislosti se schvalováním ruské invaze na Ukrajinu. Informoval o tom dnes Deník N. První podle serveru vyhrožoval, že zapálí školu s ukrajinskými uprchlíky v Čelákovicích, druhý údajně namaloval symbol ruské agrese na zeď domu v Terezíně, v němž nyní uprchlíci žijí. Policie prověřuje dalších asi 30 případů, dostala zhruba čtyři stovky podnětů, doplnil web.

Policie ČR, ilustrační foto

"Z celkového počtu zhruba čtyř stovek podaných podnětů zahájila Policie ČR úkony trestního řízení v 27 případech s tím, že vrchní sazba trestu odnětí svobody je až na tři léta," řekl Deníku N mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.

Mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý uvedl, že už byli kvůli trestným činům souvisejícím s ruskou invazí obviněni celkem tři lidé, kteří jsou podezřelí z popírání, schvalování a ospravedlňování genocidy, z projevů sympatií hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka či z výtržnictví proti skupině obyvatel a proti jednotlivci.

Už minulý týden policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili člověka za veřejný souhlas s invazí, připomněl Deník N.

Policie se podle Malého zabývá i případy, kdy někdo projevuje nenávist vůči Rusům žijícím v Česku. Ve fázi prověřování je podle něj nyní sedm takových případů. "Jde o případy zničení pomníků rudoarmějců na několika místech v republice. Jeden z pachatelů také poškodil v reakci na ruský konflikt odstavené vozidlo Lada Niva jen proto, že je ruské provenience," uvedl Malý.

Veřejná prohlášení na demonstracích i sociálních sítích, která schvalují útok Ruska na Ukrajinu nebo vyjadřují podporu vedení Ruska, mohou být za současných okolností posuzována jako trestný čin. Na konci února na to upozornil nejvyšší státní zástupce Igor Stříž.

Pokud by někdo veřejně, tedy například na demonstracích, ale i na internetu vyjadřoval souhlas s invazí Ruska na Ukrajinu, podporoval ji nebo vyjadřoval podporu čelným představitelům Ruska, mohl by se za určitých podmínek dopustit schvalování trestného činu, případně trestného činu popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy. Za taková provinění hrozí podle zákona trest vězení v prvním případě až na rok, v druhém případě na šest měsíců až tři roky vězení.

Policie viní dva muže z podvodu při nákupu antigenních testů za 8,5 mil.

27.05.2022 12:16 Olomoučtí policisté obvinili dva muže ve věku 46 a 64 let z podvodu při nákupu antigenních testů za…

Policie navrhla obžalovat muže z padělání očkovacích certifikátů

26.05.2022 13:20 Policie dnes navrhla obžalovat muže, kterého viní z padělání certifikátů dokládajících očkování…

Policie v Česku vysvobodila ženu ze spárů věznitele, píše německý tisk

25.05.2022 18:33 Česká policie zadržela muže ze západoněmeckého Heidelbergu, který držel v zajetí ženu, a oběť…

Policie obvinila matku z vraždy novorozence nalezeného v Praze 5

20.05.2022 12:19 Kriminalisté obvinili z vraždy matku novorozence,o jehož nálezu v Praze 5 informovala policie ve…

Kriminalisté šetří nález mrtvého novorozence v igelitovém pytli v Praze 5

18.05.2022 21:58 Policie prověřuje nález mrtvého novorozence v igelitovém pytli v Praze 5, oznámila na twitteru.

Muž držel násilím ženu v pražském bytě, zasahovala policie

17.05.2022 19:59 Aktualizováno V pražském Braníku dnes policisté několik hodin prověřovali oznámení o ženě, kterou zadržuje muž…

Policie obvinila pět lidí a jednu firmu kvůli zakázkám SÚRAO

16.05.2022 12:40 Aktualizováno Policisté dnes obvinili pět lidí a jednu firmu v souvislosti s veřejnými zakázkami Správy úložišť…

Policie zasahovala v Hustopečích, žák si do školy donesl pistoli

13.05.2022 11:31 Několik policejních hlídek včetně zásahové jednotky dnes dopoledne zasahovalo ve škole v…

Policie při masivním mezinárodním zátahu zatkla stovky lidí podezřelých z…

12.05.2022 12:17 Aktualizováno Policie při masivním mezinárodním zátahu zatkla v Rakousku, České republice, Rumunsku a na…

Žena na Českolipsku zavraždila manžela, tělo rozřezala a spálila

06.05.2022 21:31 Aktualizováno Kriminalisté z Libereckého kraje obvinili seniorku z vraždy manžela. Spáchala ji podle…

Související:

Nejnovější