Policie obvinila muže v Kostelci na Hané, přiznal se k vraždě členů své rodiny

Kriminalisté obvinili devětadvacetiletého muže z vraždy tří lidí v Kostelci na Hané na Prostějovsku, šlo o jeho bratra, sestru a jeho otce. Podle vedoucího odboru obecné kriminality olomoucké krajské policie Jana Lisického členy své rodiny zavraždil zvlášť surovým a trýznivým způsobem a po předchozím uvážení.

Policie ČR, ilustrační foto

Vyzbrojil se přitom loveckými noži. Hrozí mu až 15 až 20 let nebo výjimečný trest. Muž se k činu doznal. Prostějovský soud jej dnes poslal do vazby, řekl dnes ČTK krajský policejní mluvčí Libor Hejtman. Motivem činu, který se odehrál minulý týden v pátek, byly údajně neshody v rodině.

Pode Lisického byl útok chladnokrevný, nelítostný a zvlášť surový. "Jednání pachatele bylo i pro zkušené kriminalisty šokující. Ani já sám jsem se za celou svou kariéru s takto brutálním promyšleným agresivním útokem asi nesetkal. Především jsem se nesetkal s takovou mírou lstivosti, zuřivosti a zběsilosti, se kterou pachatel na své nejbližší příbuzné útočil," řekl dnes novinářům Lisický s tím, že se nejednalo o spontánní reakci v afektu.

Obviněného muže dnes před polednem poslal prostějovský soud do vazby a to kvůli všem třem existujícím zákonným vazebním důvodům. Z obavy, že by se skrýval nebo vyhýbal trestnímu stíhání, působil na svědky, a mařil tím vyšetřování nebo pokračoval v trestné činnosti, řekl ČTK mluvčí.

Muž si podle kriminalistů nejprve den před útokem zmapoval pohyb členů rodiny, v pátek se rozhodl zaútočit bojovými vojenskými noži s čepelí o délce 20 centimetrů. Počkal, až otec odejde do práce a nejmladší sestra do školy. Když starší sestra odešla venčit psa, zaútočil na svého třiadvacetiletého bratra. "Uchopil nůž do každé ruky a bez varování na něj zaútočil: zasadil mu minimálně 40 bodných ran. Útok byl veden s obrovskou zuřivostí a zběsilostí, mířil hlavně na krk oběti," popsal Lisický. Stejně atakoval i jednadvacetiletou sestru, když se vrátila zvenku.

Jakmile dívku ubodal, odtáhl její tělo do kuchyně, ukryl za kuchyňskou linku a vytřel. Při čekání na další členy rodiny si podle kriminalistů brousil nože. Ušetřil pouze svou nejmladší, sedmnáctiletou sestru. "Když se kolem poledne vrátila ze školy, pod pohrůžkou ji donutil, aby šla na toaletu, kde ji zamknul a čekal na otce. Když se otec vrátil z práce, hned na prahu na něj vrah zaútočil," uvedl šéf olomoucké krajské kriminálky.

Sedmapadesátiletý otec se před běsnícím synem pokusil utéci, pachatel jej však pronásledoval a venku před domem jej ubodal. V této době procházel kolem domu čtrnáctiletý chlapec, který okamžitě přivolal policii a záchranku a pokoušel se muži poskytnout první pomoc. Pachatel mezitím vešel zpět do domu, zamknul a šel do pokoje, kde čekal na policii. Podle Lisického při zatýkání nekladl odpor.

Podle kriminalistů muž dosud nebyl stíhaný, při útoku nebyl pod vlivem drog ani alkoholu. Motivem byly problémy v rodině; před policisty vypověděl, že se rozhodl, že členy rodiny potrestá za to, jak se k němu chovali. Podle něj mu verbálně ubližovali. Konkretizovat to kriminalistům podle Lisického nedokázal, uvedl, že šlo "o sto a jednu a maličkost." Nejmladší sestra, která přežila likvidaci ostatních členů rodiny zhruba půldruhé hodiny zamčená na toaletě, je v péči odborníků.

Policie obvinila pět lidí a jednu firmu kvůli zakázkám SÚRAO

16.05.2022 12:40 Aktualizováno Policisté dnes obvinili pět lidí a jednu firmu v souvislosti s veřejnými zakázkami Správy úložišť…

Policie zasahovala v Hustopečích, žák si do školy donesl pistoli

13.05.2022 11:31 Několik policejních hlídek včetně zásahové jednotky dnes dopoledne zasahovalo ve škole v…

Policie při masivním mezinárodním zátahu zatkla stovky lidí podezřelých z…

12.05.2022 12:17 Aktualizováno Policie při masivním mezinárodním zátahu zatkla v Rakousku, České republice, Rumunsku a na…

Žena na Českolipsku zavraždila manžela, tělo rozřezala a spálila

06.05.2022 21:31 Aktualizováno Kriminalisté z Libereckého kraje obvinili seniorku z vraždy manžela. Spáchala ji podle…

Odvolací soud potvrdil osvobození všech obžalovaných z krkonošské kauzy

06.05.2022 17:48 Aktualizováno Odvolací soud dnes pravomocně potvrdil osvobození všech devíti obžalovaných v tzv. krkonošské kauze…

Vyšetřovatelé se domnívají, že Mynářovu hospodu někdo zapálil úmyslně

05.05.2022 12:42 Vyšetřovatelé mají podezření, že hospodu Na Srubu v Osvětimanech na Uherskohradišťsku, kterou…

Policie obvinila člověka kvůli výbuchu domu v Koryčanech

04.05.2022 09:29 Aktualizováno Policie v souvislosti s loňským výbuchem rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku, při němž…

Policie na jihu Moravy se zabývá dalšími případy lidí podvedených přes…

02.05.2022 11:51 Policie na jihu Moravy se zabývá dalšími případy lidí podvedených přes internet. Například žena z…

Policie vyšetřuje znásilnění několika dětí v Praze

01.05.2022 09:49 Neznámý pachatel v březnu v Praze 2 sexuálně zneužil podle policie několik dětí, přičemž…

Policie vyšetřuje násilný čin na Plzeňsku, jeden člověk zemřel

30.04.2022 13:37 Aktualizováno Policie od pátečního večera vyšetřuje násilný trestný čin na severním Plzeňsku, při kterém byla…

Související:

Nejnovější