Policie od zahájení namátkových kontrol zachytila už desítky migrantů

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migračSlovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.ní situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

Policie ČR, ilustrační foto

Důležité úseky slovensko-maďarské hranice, kde existuje riziko nelegálního překračování hranic, budou na Slovensku podrobeny kontrolám. Hlavním cílem je minimalizovat rušení přeshraničního provozu a zároveň zajistit bezpečnost.

Slovensko se stalo tranzitní zemí pro migranty, kteří se snaží dostat do západní Evropy. Většinou vstupují na slovenské území z Maďarska, které také leží na trase západobalkánské migrace. "Kontroly se budou provádět po celé délce vnitřní hranice Slovenské republiky s Maďarskem flexibilním způsobem přiměřeně aktuální hrozbě a v závislosti na vývoji bezpečnostní situace," uvedlo podle agentury TASR ministerstvo vnitra.

Podle slovenského ministerstva vnitra je Slovensko vnímáno většinou migrantů jako první bezpečná země, kde jim nehrozí vyhoštění mimo schengenský prostor. Během prvních tří čtvrtletí letošního roku Slovensko zaznamenalo téměř 40 000 případů nelegálního vstupu migrantů na své území, což je jedenáctkrát více než v předchozím roce.

V úterý oznámily Česko, Polsko a později i Rakousko, že zavádějí dočasné hraniční kontroly se Slovenskem. Všechny tyto země, stejně jako Maďarsko, jsou součástí schengenského prostoru s volným pohybem osob. Slovenský premiér Ľudovít Ódor reagoval tím, že migrace vyžaduje evropské řešení na vnějších hranicích EU.

Krátce poté, co začala česká policie na hranicích kontrolovat vytipovaná vozidla, už zachytila desítky nelegálních migrantů. Uvedla to ve středu na sociální síti X. "V úterý večer kolem 22. hodiny kontrolovali policisté na dálnici D2 u Hustopečí zahraniční dodávku, ve které se tísnilo 20 migrantů ze Sýrie. Na místě byl převaděč zadržen pro podezření z TČ. Ve středu časně ráno taktéž na dálnici D2 vypátrala hlídka další 4 Syřany," napsali policisté.

"Krátce po zahájení opatření jsme na hraničním přechodu Šance zajistili v dodávkovém vozidle skupinu 19 migrantů. Jednalo se o 16 mužů a 3 děti. Po řidiči, který ještě před policejní kontrolou zastavil auto a utekl, pátráme," ohlásili v dalším příspěvků policisté.

Kolem 6. hodiny ranní se pak dostavila skupina 13 migrantů i na obvodní oddělení v Hustopečích. Kontroly probíhají na 7 silničních a 2 železniční přechodech. "Češi ani Slováci se nemusí obávat, že bychom citelně omezovali jejich pohyb po zelené hranici," upozornili policisté a dodali, že při kontrole mezinárodního vlakového spoje zachytili dva nelegální syrské migranty, kteří přicestovali ze Slovenska.

SBU řekla, proč nenechala Porošenka opustit Ukrajinu

02.12.2023 21:12 Ukrajinská pohraniční stráž nedovolila bývalému ukrajinskému prezidentovi Petrovi Porošenkovi…

Erdogan: Šance na mír v Pásmu Gazy po humanitárním příměří je ztracena

02.12.2023 19:37 Šance na mír v Pásmu Gazy po humanitárním příměří je prozatím ztracena z důvodu nekompromisního…

Nebudeme-li jednat, počasí bude poškozovat životy milionů lidí, uvedl papež

02.12.2023 15:58 Papež František ve čtvrtek oznámil, že se léčí z akutního zánětu průdušek, a byl proto nucen zrušit…

Jak zachránit počasí na Zemi? Státy se na COP28 vyslovily pro zastavení…

02.12.2023 14:34 Řada zemí světa se postupně vzdá uhelných elektráren. K alianci Powering Past Coal se na klimatické…

Izrael znovu útočí v Pásmu Gazy, umírají stovky lidí

02.12.2023 12:50 V Pásmu Gazy zahynulo nejméně 240 osob poté, co Izrael obnovil bojové operace v enklávě. Dalších…

Lídři se na COP28 odmítli vyfotit s Lukašenkem

02.12.2023 11:18 Prezidenti Polska, Lotyšska a Litvy v pátek odmítli pózovat na tradiční úvodní fotografii světových…

Putin chce v ruské armádě dalších 170 tisíc vojáků

01.12.2023 22:01 Ruský prezident Vladimir Putin v pátek nařídil rozšíření ruské armády o dalších 170 tisíc vojáků na…

Válka na Ukrajině: Zelenskyj řekl, že je v nové fázi. Promluvil o…

01.12.2023 18:38 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že válka s Ruskem je v nové fázi. Předpokládá…

Orbán chce, aby EU nejprve uzavřela s Ukrajinou strategické partnerství

01.12.2023 13:06 Evropská unie by měla s Ukrajinou nejprve podepsat dohodu o strategickém partnerství a až po…

Putin bude mít 14. prosince tradiční několikahodinovou tiskovou konferenci

30.11.2023 21:39 Ruský prezident Vladimir Putin bude mít 14. prosince tradiční tiskovou konferenci, na které bude…

Související:

Nejnovější