Policie odhalila pachatele vraždy ve Vysokém Mýtě i nastražení výbušniny v Pardubicích

Sobotní vražda ve Vysokém Mýtě na Orlickoústecku a páteční umístění výbušného systému ke Střední průmyslové škole chemické v Pardubicích mají podle policie stejného pachatele. Devatenáctiletý mladík ve škole studoval. Po spáchání činů se otrávil a pak v nemocnici zemřel, řekli dnes novinářům zástupci policie a státního zastupitelství.

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Motivem byla nejspíš všeobecná nespokojenost s okolím, to vše bude policie dál zkoumat. Mladík dal nástražné zařízení do tlakového hrnce a umístil ho v pátek do kontejneru, který byl u školy. Tašky s divným obsahem si všimli studenti. Policie míní, že si tedy student našel náhodnou oběť a v sobotu ve Vysokém Mýtě ubil sekerou muže.

Podle policistů měl student problémy s prospěchem ve škole, psychické problémy, byl introvertní typ, do kolektivu příliš nezapadl. Nebyl z Pardubického kraje, do školy chodil v Pardubicích, internát měl v Chrudimi, uvedl vedoucí odboru obecné kriminality Milan Šimek. Podle hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického (3PK/ČSSD) školská zařízení neselhala, na problémové chování žáka upozorňovala jeho rodinu několik měsíců.

Svědci v pátek mladíka viděli s taškou, v které měl zřejmě výbušné zařízení. Studenti pomohli k jeho identifikaci. Kromě hrnce byla v kontejneru krabice s hřebíky a šrouby. Je možné, že se pachatel na místě při evakuaci školy ptal policistů, co se děje. Když se dozvěděl, že jeho plán zkrachoval, zmizel. Nakolik byl jeho nástražný systém učinný a nebezpečný, budou pyrotechnici ještě zkoumat.

V době sobotní vraždy v Mýtě ještě policie nevěděla, že jde o studenta a zřejmého pachatele z Pardubic. Na ulici si náhodně vybral člověka, kterého srazil na zem, kopal do něj a do hlavy mu zasadil nejméně 14 ran sekerou, uvedla policie. Oběť přežít nemohla, útok byl velmi razantní. Svědci, kteří napadení viděli z okna, zavolali policejní hlídku.

"Zadržený uváděl, že se chce pomstít svému okolí, napadl náhodného člověka, kterého potkal. V batohu měl ještě kladivo. V Mýtě se objevil náhodně, neměl k němu vztah," řekl Šimek.

Mladík po zadržení začal zvracet, řekl, že spolykal nějaký jed, ale neřekne jaký. Skončil v nemocnici na JIP, kde v sobotu v dopoledních hodinách zemřel. Policie už také zjistila, že jde o hledaného v pardubickém případu.

Případ je teď vyšetřovaný jako vražda a obecné ohrožení a směřuje k odložení věci, protože podezřelý zemřel. Případ dozoruje Krajské státní zastupitelství v Hradci Králové. Vše je v počátku prověřování, ale zatím se ukázalo, že se zřejmý pachatel zajímal o sériové vrahy, uvedla státní zástupkyně Lenka Faltusová.

"Vše je potřeba pečlivě dokumentovat, dobrat se motivace, jeho osobnostních problémů pomocí posudků znalců soudního lékařství, psychologie, psychiatrie, pyrotechnické služby. Je to poměrně běh na dlouhou trať," uvedla Faltusová.

Mladík měl doma malou laboratoř a policisté tam našli výbušných systémů víc. Veřejnost se ale nemusí obávat, policie provedla podrobné prohlídky budov školy i internátu a nic dalšího nenašla. "Mohu všechny ubezpečit, že všichni studenti jsou v bezpečí," řekl krajský policejní ředitel Jan Ptáček.

Podle všeho se zatím jeví, že se mladík s nikým dalším nespolčil, že vše inicioval a dělal sám. Aktivní na sociálních sítích nebyl. "V plánu pak měl ještě další skutky, a to s daleko větší razancí a na místech s větší koncentrací osob," dodal Ptáček.

Podle pardubického hejtmana Netolického školy a zařízení a jejich vedení nepochybily. Čin ve Vysokém Mýtě a situace v Pardubicích a Chrudimi nesouvisí s výchovně-vzdělávacím procesem. Šlo o individuální selhání a individuální motivy pachatele, míní hejtman. "Škola upozorňovala i rodinu na problémovost daného žáka v rámci svých kompetencí. Bohužel reakce nepřicházela a naopak škola byla usměrňována. Z tohoto pohledu se domníváme, že škola v žádném případě neselhala," řekl dnes novinářům Netolický.

Podle něj přístup policie pravděpodobně zabránil ještě většímu neštěstí. Krajské školy včetně chemické průmyslovky podstoupily v nedávné minulosti bezpečnostní cvičení a programy ve spolupráci s policií a hasiči. Mimořádné kontroly na školách či mimořádná opatření proto nejsou nutné.

Témata: krimi | Policie ČR | vražda

Policie na Domažlicku pátrá po ozbrojených pachatelích loupežného přepadení

12.04.2024 12:55 Na Domažlicku probíhá od noci na pátek rozsáhlé pátrání po ozbrojených pachatelích loupežného…

Policie varuje před podvodníky, kteří lákají na údajný přeplatek na dani

22.03.2024 16:06 Policie opět upozornila na nový a sofistikovaný podvod, kdy se pachatelé vydávají za pracovníky…

Policie informovala o anonymní hrozbě vůči univerzitám

11.03.2024 11:04 Policie v pondělí dopoledne informovala, že se zabývá výhrůžkami anonyma, který hrozí střelbou na…

Související:

Nejnovější