Policie odložila případ záložní nemocnice vybudované kvůli zesilování epidemie koronaviru předloni na podzim na výstavišti v pražských Letňanech. Vyšetřovatel prověřoval podezření, zda se tehdejší ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO), v jehož éře byla nemocnice zřízena, nedopustil trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku.
Napsal to dnes server Seznam Zprávy. Fakultní nemocnice Bulovka, kterou k tomu Prymula pověřil, za pronájem místa na letňanském výstavišti zaplatila 58,5 milionu korun bez DPH firmě miliardáře Pavla Sehnala. Jeho společnost ABF si přitom pozemky, kde bylo zdravotnické zařízení v Letňanech připraveno, pronajímá, část dokonce od ministerstva financí, píše server. Zhruba čtyřměsíční provoz nemocnice, která i kvůli nedostatku personálu nikdy plně nefungovala, stál Bulovku 88,2 milionu korun.
Případem se začali vyšetřovatelé zabývat loni v dubnu kvůli několika trestním oznámením. Původně měla věc na starost Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ), státní zastupitelství ale nakonec rozhodlo, že případ bude řešit policie v Praze. Pokyn k odložení případu dal obvodní státní zástupce pro Prahu 2 Tomáš Svoboda. "Spíše se nalezly důkazy, že k žádnému pochybení trestně-právního rázu nedošlo," uvedl Svoboda. Odložení kauzy potvrdila také pražská policejní mluvčí Eva Kropáčová a ministerstvo zdravotnictví.
Vedení ministerstva zdravotnictví mělo podle policie v době zřízení nemocnice v Letňanech informace, že existuje i nabídka na zřízení záložní nemocnice v prostorách pražské O2 areny, kterou dal zástupce investiční skupiny PPF. "Já jsem ale dostal informaci, že tento prostor úplně nevyhovoval," uvedl k tomu Prymula. "Nevím, proč podezřívali právě mě, ale podával jsem vysvětlení. Vím, že se diskutovalo, jaká byla cena, ale s tím jsem já mnoho společného neměl," řekl také bývalý ministr.
Záložní nemocnici v Letňanech postavila armáda, její zřízení bylo politickým rozhodnutím. Ve výstavních halách mohlo podle plánů najít pomoc až 500 pacientů. Peníze za provoz záložní nemocnice poslalo Bulovce loni v červenci ministerstvo zdravotnictví. Podle žalobce Svobody je tak ministerstvo v kauze poškozeným a proti usnesení o odložení případu může podat stížnost.
Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.
Řeporyjský starosta a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný byl ve středu nepravomocně odsouzen k třem měsícům za mřížemi, protože porušil podmínku. Ještě v den, kdy padlo rozhodnutí, se Česko dočkalo první reakce odsouzeného.