Policie dnes označila páteční smrtelný útok nožem na britského konzervativního poslance Davida Amesse za teroristický čin. Počáteční vyšetřování odhalilo "možnou motivaci spojenou s islámským extremismem", uvedla policie. Na místě činu byl zadržen 25letý muž, který je podle televize Sky News britským občanem somálského původu.
Politici útok označili za útok na demokracii. Na místo incidentu dnes dorazil britský premiér Boris Johnson.
Útok se stal v kostele v Leigh-on-Sea, 60 kilometrů na východ od Londýna, při pravidelném setkání s voliči v Amessově volebním obvodu. Na místě zasahovala rychlá záchranná služba. "Tragicky zemřel na místě," řekl novinářům policista Ben-Julian Harrington. Dodal, že policie se v době incidentu nedomnívala, že nebezpečí hrozí ještě někomu dalšímu.
Vyšetřování vraždy vede protiteroristická policejní jednotka. Policie si zpočátku ale nemyslela, že jde o terorismus. "Jako součást vyšetřování policisté v současné době provádějí prohlídky na dvou adresách v oblasti Londýna a tyto prohlídky pokračují," informovala policie. Předpokládá, že zadržený podezřelý jednal sám.
Dnes dopoledne před kostelem, kde se útok udál, památku Amesse uctili vedle Johnsona mimo jiné vůdce opozičních labouristů Keir Starmer, ministryně vnitra Priti Patelová či předseda Dolní sněmovny Lindsay Hoyle.
Amess v parlamentu okrsek Southend West zastupoval od roku 1997. Poslancem byl od roku 1983. Do Konzervativní strany vstoupil ve svých 16 letech a zůstal jejím členem až do svého skonu ve věku 69 let. Britové na něj vzpomínají jako na laskavého, poctivého a věřícího člověka. Angažoval se na ochranu zvířat, byl známý jako milovník psů. Byl ženatý, s manželkou Julií mají pět dětí.
Soustrast vedle řady domácích politiků vyjádřil také americký ministr zahraničí Antony Blinken. "Útok na zvolené zástupce je útokem na demokracii," konstatoval.
Násilí vůči zákonodárcům je v Británii velmi ojedinělé. Týden před referendem o setrvání Británie v EU však byla 16. června 2016 v severoanglickém městě Birstall nedaleko Leedsu zavražděna britská labouristická poslankyně Jo Coxová, odpůrkyně brexitu. Na jednačtyřicetiletou matku dvou dětí útočník třikrát vystřelil a následně ji mnohokrát pobodal. Pachatel u soudu provolával "Smrt zrádcům, svoboda Británii". Za vraždu dostal doživotní trest vězení bez možnosti podmínečného propuštění.
Hudební svět si včera připomněl smutné půlroční výročí tragické smrti britského zpěváka Liama Paynea. Ten loni v říjnu zahynul při nešťastném pádu z hotelového balkonu v argentinském Buenos Aires. Pro fanoušky po celém světě to byl šok, ale největší ztrátu samozřejmě utrpěla jeho rodina, která se s jeho odchodem stále těžce vyrovnává.
V gotickém skvostu, kostele sv. apoštola Tomáše na Malé Straně, který ukrývá díla slavných mistrů jako Rubens, Škréta či Spranger, se v pondělí odpoledne odehrálo poslední rozloučení s milovanou zpěvačkou Aničkou Slováčkovou (†29). V tichém prostoru plném duchovního klidu a historické krásy se se zesnulou loučila rodina, přátelé i blízcí spolupracovníci. Přestože veřejnosti nebyl přístup umožněn, obřad se nesl v duchu upřímné lásky, hudby a pokory.
Slovenský rapper Patrik "Rytmus" Vrbovský (48) patří už dlouhá léta mezi nejvýraznější tváře domácí hudební scény. Jeho jméno znají fanoušci nejen na Slovensku, ale také v České republice a jeho hudba si našla cestu k posluchačům různých generací. Přesto však existuje někdo, komu své písně raději nepouští – vlastní syn Sanel.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu.
Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím.
Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy.
Zpěvák s poškozeným sluchem, to je velmi nepříjemná diagnóza. Náhlé problémy Dana Bárty vedly populární kapelu J.A.R. k odložení dvou pražských koncertů v uplynulých dnech. Fanoušci už si ale mohou do kalendářů zaznamenat náhradní termíny.
Dění kolem pohřbu babičky opět odhaluje velké spory mezi Ornellou Koktovou a její matkou Monikou Binias. Prvně jmenovaná zakázala matce, aby na smuteční obřad chodila. Ostrá protireakce se dala čekat a přišla.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?