Policisté při dvoudenním cvičení ke znovuzavedení kontrol na hranicích se Slovenskem zajistili 277 migrantů, převážně ze Sýrie. Zajistili také sedm převaděčů z různých zemí, které začali vyšetřovat pro podezření ze spáchání trestného činu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Na webu policie to dnes uvedla mluvčí policejního prezidia Kateřina Rendlová.
Jeden z převaděčů již byl obviněn z organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice, oznámila večer policie na twitteru.
"Přestože cílem cvičení nebylo odhalit co nejvíce nelegálních migrantů, potvrdili jsme si, že počet těchto cizinců, jejichž snahou je ´projet´ přes naše území do jiného členského státu EU, zejména do Německa, je enormně vysoký," uvedla Rendlová. Policie podle ní zajistila zejména velké skupiny mladých mužů. Akce podle mluvčí také ukázala, že je v případě nutnosti policie na znovuzavedení kontrol připravená.
Policie stíhá převaděče, kterého ve středu přistihla při převážení šesti nelegálních migrantů, oznámila na twitteru. "Jako členu organizované skupiny mu hrozí až osm let (vězení). Kriminalisté podali podnět na jeho vzetí do vazby," doplnila.
Policie fiktivní rozhodnutí vlády o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem přijala v úterý kolem 07:00, poté zasedl krizový štáb a aktivovaly se operační plány. Do akce se zapojilo 1300 policistů, 558 vojáků a 33 celníků. Kontrolovali hranici a 23 bývalých hraničních přechodů v Jihomoravském, Zlínském a Moravskoslezském kraji.
Počet uprchlíků, kteří letos používají Česko jako tranzitní zemi, stoupl k dnešku na 4194. Většinou jsou to Syřané, kteří přijíždějí z Turecka a míří do Německa či Rakouska. Za celý loňský rok jich bylo 1330, v dřívějších letech se pak pohyboval kolem dvou až čtyř stovek. V letních měsících se zvýšila tranzitní migrace i v porovnání s rokem 2015, kdy Evropu zasáhla poslední velká migrační vlna.
Policisté mohou zadržené syrské uprchlíky vracet zpět na Slovensko, z něhož do Česka přišli, nebo jim dají výjezdní příkaz a musí do 30 dnů opustit zemi. Do Sýrie je vyhostit nemohou.
Filmový životopis zpěváka Michaela Jacksona s jednoduchým názvem Michael překonal v celosvětových tržbách hranici 977 milionů dolarů (v přepočtu zhruba 739 milionů liber) a stal se nejvýdělečnějším životopisným snímkem všech dob.
Vévodkyně ze Sussexu Meghan Markle čelí na internetu ostré kritice ze strany královských příznivců poté, co na veřejnost pronikly informace o jejím plánovaném návratu do Velké Británie. Pro Meghan by to znamenalo první cestu do této země po čtyřech letech.
Oficiální roční uzávěrka fondu Sovereign Grant potvrdila, že se britský princ William stal miliardářem a jeho majetek v přepočtu na dolary překonal jmění jeho otce, krále Karla III.
Slavný britský šéfkuchař Gordon Ramsay se otevřeně podělil o své pocity z těhotenství své dcery Holly Ramsayové-Peatyové, která se svým manželem, olympijským plavcem Adamem Ramsaym-Peatym, očekává prvního potomka. Pro Gordona a jeho manželku Tanu půjde o vůbec první vnouče.
Americký herec Brad Pitt momentálně nemá v plánu vstoupit do dalšího manželství se svou přítelkyní Ines de Ramon, a to i přes nedávné spekulace o zásnubách. Dvaašedesátiletá hollywoodská hvězda randí s třiatřicetiletou designérkou šperků od roku 2022. Zdroj z hercova okolí potvrdil, že ačkoliv de Ramon navázala mimořádně blízké vztahy s Pittovou rodinou, svatba není na pořadu dne.
Současný prezident Petr Pavel umí Česko reprezentovat nejrůznějšími způsoby. Kromě politiků z ciziny si rozumí i s muzikanty ze zahraničí, však je také velkým hudebním fanouškem. Která kapela o víkendu zavítala na Pražský hrad?
Češi i Slováci napjatě očekávají, kdy konečně dojde na svatbu zpěvačky Dary Rolins a fotbalisty Pavla Nedvěda. Popová hvězda dosud poměrně mlžila. Až to vypadalo, že veselka možná ani nebude. Nyní se ale Dara rozhodla být o něco sdílnější.
Tropická epizoda pokračuje i na začátku týdne. Pondělní nejvyšší teploty ještě mohou místy téměř atakovat čtyřicítku, vyplývá z nové výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Meteorologové zároveň varují před bouřkami, které mohou být velmi silné.
Česko řeší vystoupení motoristických ministrů na festivalu v jihomoravské Strážnici, kde lidé vypískali nejprve Oto Klempíře a následně i Petra Macinku. Neuniklo to ani hudebníkovi Janku Ledeckému. Otec olympijské šampionky věnoval oběma politikům vlastní vzkaz.
Marek Eben je zvyklý být středem zájmu českých médií, ale tentokrát se dostal i na stránky jednoho zahraničního periodika, které se hlásí k Hollywoodu. Blíží se totiž letošní ročník karlovarského filmového festivalu, kde Eben nebude chybět.
Česká televize natáčí vánoční pohádku Krakonoš a básník, která volně navazuje na diváky oceňovanou pohádku Krakonošovo tajemství z roku 2022. Informovala o tom v tiskové zprávě. Vedle nových dobrodružství spojených s Krakonošem přinese pokračování také humor, napětí a řadu oblíbených herců. Česká televize tradičně zařadí pohádku do připravovaného vánočního programu.
V Česku začíná nový týden, v jehož úvodu ještě bude pokračovat tropická epizoda. Nejdéle má být vedro na východě republiky. Očekává se nicméně ochlazení a návrat teplot k letnímu normálu. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).