Policie připustila chyby při zásahu během střelby na FF UK

Policisté ve čtvrtek uvedli, že se chtějí poučit z chyb během zásahu při prosincovém útoku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Policejní prezident Martin Vondrášek zmínil například chyby v komunikaci strážců zákona. Pražský policejní šéf Petr Matějček pak přiznal, že i po půl roce je frustrující, že pachatele měli kousek od sebe.

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Vicepremiér Rakušan na uvedl prozradil, že policisty zbavil mlčenlivosti, aby mohli společnost předat maximum možných informací. Policejní prezident Martin Vondrášek vzápětí apeloval, aby lidé rozlišovali mezi tím, co strážci zákona mohli vědět už 21. prosince, a tím, co vědí až nyní. Podle toho je pak zásah během osudného dne nutné posuzovat.

Šéf policie zmínil závěry Generální inspekce bezpečnostních sborů, podle nichž se má policie zlepšit v pěti oblastech. Jde o zjišťování a sdílení informací, změny v souvislosti se zbraňovou legislativou, problematiku lokalizace mobilních telefonů, komunikaci s dalšími subjekty a osobami mimo policii a také samotný zásah proti aktivnímu střelci.

Vondráček přiznal, že ideální nebyla komunikace s představiteli filozofické fakulty, kdy nikdo nebyl v kontaktu s děkankou. Policisté už se na tuto problematiku soustředí při výcviku. Vady podle prezidenta vykazovala také psychosociální pomoc po zásahu.

Policejní prezident zmínil, že inspekce nenašla žádné nedostatky na samotném zásahu, přesto doporučila pokračovat ve výcviku, například co se týká evakuace osob. "Potřebujeme doplnit a obměnit dlouhé zbraně a balistické prostředky," komentoval doporučení ohledně zlepšení výzbroje.

Podle Vondráška je nutné zlepšit legislativu a kontrolu centrálního registru zbraní. Podotkl, že ten je deset let starý a nemá analytickou nástavbu. "Naprogramovali jsme nový systém a snažíme se výstupy ověřovat," uvedl. Zdůraznil, že musí také docházet ke sdílení informací mezi psychology či psychiatry a praktickými lékaři.

Podle náměstka pro službu kriminální policie Tomáše Kubíka se chce policie z případu co nejvíce poušti. Proto už od 9. ledna funguje pracovní skupina, která má navrhnout opatření. "

Krajský policejní šéf Petr Matějček řekl, že policie po telefonátu kamarádky pachatele neměla zprávy, že se chystá provést děsivý čin. "K těmto informacím se policie dostala až poté. Žádná indicie, že by chtěl hromadně vraždit nebo spáchat podobný čin, nezazněla," uvedl. Útočník podle něj vstoupil do budovy fakulty ve 13:24, minutu před policisty.

Matějček rovněž vysvětlil, že kvůli zastaralému kamerovému systému školy, který ukazuje záběry v reálném čase, se nešlo ihned podívat na záznam. Získání náhledu trvá několik hodin. "Pachatel navíc změnil svou vizáž, myslíme si, že to udělal záměrně, aby nebyl poznat," prozradil.

Policisté se nakonec odebrali do jiné budovy v Celetné ulici, a to na doporučení studijní referentky. Podle krajského policejního šéfa šlo o konkrétní stopu. "Je to pro nás frustrující, že jsme ho měli kousek od sebe, ale vycházeli jsme z toho, že konkrétní stopa je budova v Celetné, proto se další hlídky a prostředky přesunuly tam," dodal.

Útok v budově FF UK na náměstí Jana Palacha se odehrál ve čtvrtek 21. prosince. Nepřežilo jej 14 lidí, mezi oběťmi byli studenti i vyučující. Pachatel už předtím zavraždil svého otce v domě v Hostouni na Kladensku. Následně se ukázalo, že je zodpovědný také za dvojnásobnou vraždu muže a dítěte v Klánovickém lese, která se stala o necelý týden dříve.

Témata: střelba | Policie ČR

V Dukovanech postaví dva nové bloky jihokorejská firma

17.07.2024 15:41 Dva nové bloky jaderné elektrárny v Dukovanech postaví korejská společnost Korea Hydro & Nuclear…

Českem se prohnaly silné bouřky. Voda zatopila D1, na Slovensku se na…

12.07.2024 22:09 Česko dnes odpoledne a večer zasáhly silné bouřky s prudkými srážkami, silným větrem a kroupami.…

Opozice neuspěla. Sněmovna růst poplatků za televizi a rozhlas nezamítla

12.07.2024 16:37 Opoziční hnutí ANO a SPD dnes neuspěla ve Sněmovně se snahou zamítnout vládní návrh na zvýšení…

Babiš ve Sněmovně ostře kritizoval návrh zvýšení televizních poplatků

11.07.2024 10:57 Vládní návrh na zvýšení televizních a rozhlasových poplatků dnes ve Sněmovně znovu kritizoval…

Pavel potvrdil, že lídři se shodnou na znění deklarace summitu NATO

10.07.2024 21:43 Podle prezidenta Petra Pavla, který zastupuje Česko ve Washingtonu, panuje jednomyslná shoda na…

Lednové zvýšení důchodů bude o stovky korun, potvrdil Jurečka

10.07.2024 14:32 Důchody se od ledna 2025 zvýší v průměru o 356 korun. Průměrný starobní důchod bude po řádné…

Volby by v květnu vyhrálo ANO. Babišovo hnutí má podporu třetiny voličů

10.07.2024 11:20 Sněmovní volby by v květnu vyhrálo opoziční hnutí ANO, které by volila třetina voličů. Poslance by…

Lipavský nechal předvolat ruského velvyslance, aby v Moskvě vyřídil vzkaz

09.07.2024 18:06 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) nechal do Černínského paláce předvolat ruského velvyslance…

V pražském Braníku spadl strom na dva lidi, jednoho vážně zranil

06.07.2024 21:07 V pražském Braníku spadl dnes večer strom na dva lidi. Přibližně třicetiletý muž utrpěl vážné…

Černochová prozradila, co všechno poskytla česká armáda ukrajinské

03.07.2024 19:00 Česko poskytlo od konce února 2022 vojenskou pomoc za téměř 7 miliard korun. Vyplývá to z…

Související:

Nejnovější