Policie prohledávala Sněmovnu kvůli hrozbě bombou, podezřelý byl zadržen

Poslanecká sněmovna obdržela výhrůžku, že je v jejích prostorách uložena bomba. Její bezpečnostní odbor vyhodnotil tuto hrozbu jako nepředmětnou, přesto sněmovní prostory prohledala policie se psem. Poslancům to dnes řekla předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

Policie ČR, ilustrační foto

Policisté muže zadrželi na Mělnicku necelé dvě hodiny poté, co hovor o bombě přijali. Podezírají ho z šíření poplašné zprávy, uvedl na webu mluvčí středočeské policie Pavel Truxa.

Přestože bezpečnostní odbor vyhodnotil hrozbu jako bezpředmětnou, učinil kroky, aby se to potvrdilo. "Proběhla tady prohlídka prostor Poslanecké sněmovny. Možná jste tady někteří zaznamenali policisty i v doprovodu psa," poznamenala Pekarová Adamová. Poukázala na to, že už před jednáním byly všechny sněmovní budovy chráněny bezpečnostní službou, navíc je kvůli demonstracím na sousedícím Malostranském náměstí zablokován přístup do ulic vedoucích ke Sněmovně, a to po celou dobu jednání.

"Opravdu, nemohlo se ani stát, že by někdo mohl přes jednotlivé vchody do Sněmovny vejít a skutečně zde tuto bombu instalovat,“ uvedla Pekarová Adamová. Bezpečnostní odbor vyhodnotil hrozbu jako nikoli natolik závažnou, aby Sněmovna musela podniknout některé kroky, například vyklidit prostory. "Nicméně mohu vás ubezpečit, že i ten pachatel už byl v těch velmi brzkých minutách, maximálně desítkách minut, dopaden," informovala.

Podle Truxy v úterý ve 22:30 zavolal neznámý muž na linku 158 a oznámil, že se ve Sněmovně nachází bomba. Poté zavěsil. "Ihned po přijetí tohoto oznámení přijali policisté nezbytná opatření, a to jak k zajištění bezpečnosti Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, tak i k vypátrání volajícího," uvedl mluvčí.

Muže podezřelého z telefonátu zadržela policie a odvezla na policejní oddělení. Následně byl propuštěn a dále bude vyšetřován na svobodě. "V dané věci již kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu šíření poplašné zprávy. Policisté v současné době shromažďují důkazní materiál k upřesnění trestně-právní kvalifikace činu," doplnil Truxa.

Předsedkyně Sněmovny poslancům informaci o výhrůžce sdělila na výzvu předsedy opozičního hnutí SPD Tomia Okamury, který řekl, že tuto informaci zaslechl v kuloárech z více zdrojů, a chtěl vědět, zda je pravdivá.

Veřejnost včetně novinářů při vstupu do Sněmovny prochází detekčním rámem a zavazadla kontrolují policisté pomocí rentgenu. V ulicích vedoucích do Sněmovny jsou během schůzí kovové zábrany a hlídkují u nich policisté.

V pátek má Sněmovnu navštívit prezident Miloš Zeman, aby promluvil k poslancům před prvním čtením návrhu státního rozpočtu na letošní rok.

Rusové se budou snažit zabránit schválení obranné smlouvy, řekl Koudelka

29.05.2023 14:47 Rusové se pokusí zabránit schválení obranné smlouvy mezi Českem a USA, naznačil ředitel BIS Michal…

Válka mezi NATO a Ruskem je možná, prohlásil Řehka

29.05.2023 12:28 Aktualizováno Náčelník generálního štábu Karel Řehka na pondělní konferenci v Poslanecké sněmovně prohlásil, že…

Babiš odmítl kritiku ze strany europarlamentní ALDE

29.05.2023 11:22 Expremiér Andrej Babiš (ANO) zareagoval na nejnovější rezoluci europarlamentní frakce ALDE. Aliance…

Nehody zastavily dálnice D1 a D2 ve směru na Brno

29.05.2023 10:45 Aktualizováno Začátek týdne v Brně a jeho okolí se neobešel bez dopravních komplikací. Ve směru do jihomoravské…

Klíšťata jsou mimořádně aktivní na celém území ČR, upozornil ČHMÚ

29.05.2023 09:19 Po celém Česku panuje mimořádné riziko napadení klíštětem, upozornil Český hydrometeorologický…

Turci si vybrali prezidenta. Erdogan už slaví vítězství

28.05.2023 21:53 Aktualizováno V Turecku v neděli proběhlo druhé kolo prezidentských voleb. Volební místnosti se uzavřely v 16…

Babiš je u ALDE v nelibosti kvůli vystoupení na konferenci v Maďarsku

28.05.2023 17:31 Europarlamentní frakce ALDE odsoudila účast českého expremiéra Andreje Babiše (ANO) na konferenci…

Rodičovský příspěvek se zvýší, naznačil Jurečka

28.05.2023 13:47 Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a…

Opilá žena najela autem do skupiny dětí na jižní Moravě

27.05.2023 19:40 Řidička v sobotu v podvečerních hodinách najela do skupiny dětí nedaleko hradu Templštejn na jižní…

Policie prověřuje úmrtí dvou mužů při údržbě horkovodu na jihu Čech

27.05.2023 15:05 Jihočeští policisté nařídili pitvy v případu pátečního úmrtí dvou mužů v šachtě horkovodu v Nové…

Související:

Nejnovější