Policie rozkryla případ tragických úmrtí žen na výpravách do Rakouska

Policie ČR, ilustrační fotografie.
Policie ČR, ilustrační fotografie., foto: Adam Mráček / INCORP images
Marek Novotný 17. května 2023 14:40
Sdílej:

Kriminalisté z Českých Budějovic oznámili, že rozpletli mimořádný případ dvou tragických úmrtí mladých žen při výpravách do rakouských hor. Obvinění jsou dva lidé, pětatřicetiletý horský průvodce a hlavní organizátor výprav a jeho o dva roky starší kamarád a pomocník.

K první tragédii došlo v červenci 2019, kdy hlavní organizátor z Českých Budějovic organizoval zájezd na ferratu Wildfrauensteig pro dvě desítky zájemců. Ač garantoval bezpečnost tvrzením, že bude přítomen, cesty se nezúčastnil a odpovědnost přehodil na kamaráda z Českého Krumlova, který však neměl potřebnou kvalifikaci a zkušenosti. Organizátoři také nebrali v potaz aktuální informace o počasí.

"Pravděpodobně v důsledku všech jednotlivých pochybení jedna členka skupiny, čtyřiadvacetiletá žena, při nebezpečném sestupu na mokrém povrchu uklouzla a po strmém pádu utrpěla smrtelná zranění," uvedl policejní mluvčí Jiří Matzner. Obviněný muž zároveň tvrdil záchranářům, že jde jen o akci skupiny nadšenců.

Rakouské orgány věc uzavřely jako nešťastnou nehodu. Na událost reagovala Česká asociace horských průvodců vyloučením muže z Českých Budějovic z asociace a odebráním kvalifikace. Česká policie se případem začala zabývat až po úmrtí druhé ženy, protože tehdy došlo k podání trestního oznámení advokátkou zastupující její rodinu.

Muž totiž v podnikání pokračoval a v srpnu 2020 zorganizoval další výpravu na ferratu Drachenwand, na které došlo k úmrtí pětadvacetileté ženy. Ač byla začátečnicí a neměla řádnou výstroj, zařadil ji do skupiny. "Žena od samého začátku nedokázala postupovat bez fyzické pomoci ostatních z výpravy, na vrcholu vykazovala známky psychického i fyzického vyčerpání, na což průvodce nijak nereagoval. Žena se pak při sestupu zřítila z výšky kolem 50 metrů a zemřela," sdělil Matzner.

Oba muži v nejbližší době stanou před soudem v Českých Budějovicích. Horský průvodce čelí obžalobě z dvojnásobného přečinu usmrcení z nedbalosti, jeho kamarád je obžalován z přečinu usmrcení z nedbalosti.

Stalo se
Zahraničí
Donald Trump

Dva scénáře. Trump řeší, co udělá s íránským ostrovem Charg

Američané uvažují o okupaci či blokádě íránského ostrova Charg. Washington se domnívá, že by tak donutil Teherán k opětovnému otevření Hormuzského průlivu. Informoval o tom web Axios, který se odvolává na důvěryhodné zdroje. 

České celebrity
Jaromír Soukup ještě s Agátou Hanychovou

Je to pořád dokola. Jaromír Soukup se zastal Koktové a zpražil Hanychovou

Českem od minulého týdne hýbe kauza konce společného podcastu Agáty Hanychové a Ornelly Koktové. S prvně jmenovanou zažil leccos Jaromír Soukup jako její bývalý partner. Není proto divu, že i on se nakonec rozhodl k posledním událostem vyjádřit. 

Domácí
Andrej Babiš

Babiš chce po zbrojařských firmách, aby zabezpečily areály

Premiér Andrej Babiš (ANO) v souvislosti s vyšetřováním pátečního požáru v Pardubicích vyzval zbrojařské firmy, aby své areály co možná nejlépe zabezpečily. V případu panuje podezření ze spáchání teroristického útoku. Stupeň ohrožení terorismem se pro tuto chvíli nemění a zůstává na druhém ze čtyř. 

České celebrity
Pavel Nedvěd a Dara Rolins

Pavel Nedvěd si neúctu nezaslouží. Zastal se ho blízký člověk

Pavel Nedvěd si umí vybrat. Mnozí mu jistě závidí, že ulovil slovenskou zpěvačku Daru Rolins, se kterou je dokonce zasnoubený. Bývalý fotbalista ale také přispěl k tomu, že se Miroslav Koubek stal trenérem fotbalové reprezentace. Kouč mu důvěru oplácí ještě předtím, než se poprvé koplo do míče.