Policie hledá už jen jediného cizince, který v úterý utekl ze zařízeni v Balkové

Policie pátrá po posledním z 13 cizinců, kteří v úterý v podvečer utekli ze záchytného zařízení v Balkové na severním Plzeňsku. Uvedla to na twitteru. Dnes dopoledne zajistila jednoho člověka a dalších pět odpoledne. Šest policie zadržela už v úterý před půlnocí v okolí Balkové, řekl ČTK tiskový mluvčí cizinecké policie Josef Urban. Běženci převážně ze severní Afriky čekali v Balkové na správní vyhoštění do země původu.

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Zatím není jasné, jak se cizincům podařilo utéct. "Jak k celé situaci došlo, je zatím předmětem šetření, pouze můžeme sdělit, že překonali vnitřní perimetr zajištění záchytného tábora, který zajišťuje Správa uprchlického zařízení ministerstva vnitra. Při útěku nebyl nikdo zraněn," uvedl dopoledne Urban. Způsob, jakým cizinci z areálu utekli, nechtěla Správa uprchlických zařízení komentovat.

Po uprchlých cizincích pátrala policie z několika krajů, cizinecká policie, do hledání se zapojila i letecká služba policie.

Záchytné středisko pro uprchlíky a žadatele o azyl v Balkové vzniklo v roce 1998 v bývalém objektu střední policejní školy, který ještě předtím sloužil jako stálá škola v přírodě. Svému účelu slouží s přestávkami, jsou zde ubytovaní jen muži. Ke dnešnímu dní je v zařízení podle Urbana 62 cizinců.

Bezpečnost uvnitř areálu zajišťuje smluvní bezpečnostní agentura, řekl dnes ČTK mluvčí Správy uprchlických zařízení Jan Piroch. Nasazení členů bezpečnostní agentury se podle něj přizpůsobuje aktuálnímu počtu umístěných cizinců. Současný útěk je největší za poslední léta. "Od roku 2015, kdy jsme zařízení převzali, se taková situace nestala. V součinnosti s policií učiníme kroky, abychom minimalizovali opakováni situace," uvedl Piroch.

Policie dopoledne vyhlásila pátrání po sedmi mužích, původem z Maroka. Nejmladšímu bylo 19 let, nejstaršímu 45 roků. Podle aktuálních informací se podařilo během dopoledne zadržet devatenáctiletého muže. Během odpoledne dalších pět. Na facebooku městečka Rabštejn nad Střelou se objevila informace, že policie zadržela čtyřčlennou skupinku cizinců nedaleko rabštejnského vrchu Gamberk.

Muži byli v Balkové zajištěni kvůli správnímu vyhoštění do země původu, ne proto, že by byli podezřelí z trestné činnosti, uvedla dopoledne policejní mluvčí Michaela Raindlová. "Policisté žádají všechny občany, kteří by mohli podat jakoukoli informaci o pobytu, výskytu nebo pohybu hledaných osob, aby neprodleně podali zprávu na nejbližší služebnu Policie ČR nebo na tísňovou linku 158," dodala.

Témata: Policie ČR | uprchlíci

Senát nepodpořil rozšíření pravomocí ombudsmana v boji proti diskriminaci

31.03.2023 18:28 Senát na rozdíl od svého sociálního výboru nepodpořil rozšíření pravomocí veřejného ochránce práv v…

Česká pošta dnes zveřejnila seznam 300 poboček, které zruší. Obce jsou…

31.03.2023 17:20 Aktualizováno Česká pošta dnes zveřejnila seznam 300 rušených poboček. Plánované zrušení téměř desetiny pošt v…

Jurečka: Pravidelné valorizace důchodů by dál měly plně zohledňovat inflaci

31.03.2023 17:18 Pravidelné valorizace důchodů by dál měly plně zohledňovat inflaci. Novinářům to dnes po jednání s…

Česká republika je připravena pokračovat v pomoci při obnově…

30.03.2023 20:55 Česká republika je připravena pokračovat v pomoci při obnově zničené dopravní infrastruktury na…

Pavel na ústavní soudce navrhne kandidáty, o nichž nebude mít pochyby

30.03.2023 16:08 Aktualizováno Prezident Petr Pavel hodlá navrhnout na ústavní soudce jen takové kandidáty, o jejichž kvalitách…

Česká pošta zruší desítky poboček ve velkých městech

30.03.2023 15:42 Česká pošta zruší nejvíce poboček v Praze, Ostravě, Brně a Plzni. V Praze má ubýt 35 pošt, v…

Pavel navštívil Senát, chce napravit vztahy mezi ním a Pražským hradem

30.03.2023 11:16 Prezident Petr Pavel dnes před senátory uvedl, že by chtěl napravit vztahy mezi prezidentem a…

Nafta je nejlevnější od ledna 2022, dál klesá i cena benzinu

30.03.2023 10:10 Aktualizováno Nafta u čerpacích stanic v Česku stojí nejméně od loňského ledna, za uplynulý týden v průměru…

Do Dukovan bude nově dodávat palivo americký Westinghouse

29.03.2023 19:31 Palivo pro Jadernou elektrárnu Dukovany bude od příštího roku nově dodávat americká firma…

Pošta kvůli rušení poboček rozdá výpovědi zhruba 1600 zaměstnanců

29.03.2023 18:02 Aktualizováno Česká pošta v souvislosti se snižováním počtu poboček rozdá výpovědi zhruba 1600 zaměstnanců. Další…

Související:

Nejnovější