Policie v hlavním městě Kanady zahájila operaci s cílem ukončit protest proti pandemickým opatřením, který asi tři týdny blokuje provoz v centru metropole. Někteří účastníci manifestace se vzdávají a jsou odváděni do vazby, oznámila policie, a odtahové vozy začaly odklízet zaparkované kamiony. Úřady shromáždění prohlásily za nezákonné a hrozí tvrdými tresty, část lidí ale odmítala ulice v centru Ottawy opustit.
Blokády v blízkosti kanadského parlamentu začaly příjezdem takzvaného konvoje svobody na konci ledna. Od té doby se život v centru metropole nevrátil k normálu, ačkoli počet protestujících po prvním víkendu klesl na několik stovek. Mezitím se objevily další protesty proti vládním nařízením spojeným s očkováním proti covidu-19, především u přejezdů přes kanadsko-americkou hranici. Proti blokádám, které kromě řidičů kamionů přitáhly i pravicové extremisty či armádní veterány, policie nechtěla ihned zasahovat kvůli obavám z násilností, píše agentura AP.
Snaha ukončit protest v Ottawě začala ve čtvrtek večer zatčením dvou vůdců akce. Policie ji prohlásila za nezákonnou poté, co kanadský premiér Justin Trudeau v pondělí aktivoval nouzový zákon, jenž poskytuje strážcům zákona dodatečné pravomoci. Velká část centra metropole byla kvůli operaci uzavřená.
Dnes zatýkání pokračuje, přičemž podle AP bylo vidět, jak policisté některé účastníky protestu odvádějí v poutech. Deník The New York Times (NYT) informuje, že ráno do dějiště protestu dorazilo nejméně 100 policistů. Na místě bylo i několik velkých odtahových vozidel, která začala přesouvat kamiony tvořící blokádu.
BREAKING I’m standing on top of a truck bed to get an elevated view of police and protesters now squaring off on Sussex drive pic.twitter.com/i5w2Dfpfqe
— Sarah Maslin Nir (@SarahMaslinNir) February 18, 2022
"Žádáme protestující, aby zůstali klidní a dodržovali zákon," uvedla policie na twitteru. "Budete čelit tvrdým trestům, pokud neupustíte od nezákonné aktivity a neodstraníte okamžitě svá vozidla a majetek," doplnil policejní sbor.
Záběry pořízené reportérkou NYT ukazovaly, že někteří účastníci protestu i přes tyto vzkazy zůstávali v ulicích. Jeden postarší muž sedící v kamionu jí řekl, že se nebojí a že mu policie nemůže nic udělat. O chvíli později údajně policisté s "taktickou výbavou" a puškami otevřeli jeho vozidlo a odvedli jej pryč.
V ulicích v centru Ottawy zůstávalo před zásahem přes 300 kamionů, jejichž řidiči kromě blokování provozu poutali pozornost i hlasitým troubením. Policie a vláda premiéra Trudeaua s pokračováním protestů čelily kritice, že jsou vůči nim příliš tolerantní. Drtivá většina obyvatel Kanady, včetně místních řidičů kamionů, jsou očkovaní proti covidu-19 a průzkumy dlouhodobě ukazují, že opatření přijatá v boji proti nemoci mají u kanadské veřejnosti silnou podporu.
Centrum Ottawy bylo poslední baštou odpůrců vládních nařízení poté, co úřady ve středu ukončily blokádu na hraničním přechodu s USA u města Emerson v provincii Manitoba. Několik dní byl předtím zablokovaný také most Ambassador Bridge mezi Windsorem a Detroitem, který je klíčový pro výměnu zboží mezi USA a Kanadou.
U zrodu protestů byl podle všeho nesouhlas některých řidičů kamionů s požadavkem vlády, že musí být očkovaní proti covidu-19, aby mohli vjet do Kanady. Rychle však přerostly v obecnější odpor vůči pandemickým restrikcím a vládě premiéra Trudeaua, mimo jiné za podpory pravicových aktivistů a představitelů americké Republikánské strany včetně exprezidenta Donalda Trumpa.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
V Moskvě začala velká vojenská přehlídka u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Nechybí na ni ruský prezident Vladimir Putin, dorazila i řada zahraničních politiků, včetně slovenského premiéra Vladimira Putina.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.
Řeporyjský starosta a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný byl ve středu nepravomocně odsouzen k třem měsícům za mřížemi, protože porušil podmínku. Ještě v den, kdy padlo rozhodnutí, se Česko dočkalo první reakce odsouzeného.