Policie v kauze Dozimetr získá spolupracujícího obviněného

Podnikatel Pavel Dovhomilja by měl v takzvané kauze Dozimetr, která se týká údajného ovlivňování zakázek v pražském dopravním podniku, brzy získat status spolupracujícího obviněného. Na konci roku absolvoval jeden z posledních výslechů a dozorující státní zástupce nyní rozhodl, že s ním dohodu oficiálně uzavře, informoval dnes Deník N s odkazem na několik nejmenovaných zdrojů.

Policie ČR, ilustrační fotografie.

S policií navíc začal spolupracovat další aktér případu, někdejší náměstek Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Tomáš Knížek, který ale nepatří mezi víc než desítku obviněných kolem kolem podnikatele Michala Redla a bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (dříve STAN).

Dovhomilja byl podle zdrojů Deníku N na policejním výslechu před Vánoci a nyní se jen čeká na podpis dohody. Policii už koncem června přiznal, že se podílel na činnosti zločinecké skupiny a v případu opakovaně vypovídal.

Status spolupracujícího obviněného je významný pro samotné obviněné, pro které může znamenat i nižší trest u soudu, ale i pro vyšetřovatele, kterým usnadňuje prokazování trestných činů. Pro získání tohoto statusu musí obvinění splnit několik zákonných podmínek. Jednou z nich je přiznání se k tomu, co je jim kladeno za vinu. Dále musí státnímu zástupci sdělit skutečnosti, které významně přispějí k objasnění spáchaných skutků.

Kromě Dovhomilji začal s policií podle Deníku N spolupracovat také bývalý náměstek pro informatiku VZP Tomáš Knížek, který v kauze v tuto chvíli stíhaný není. I on však podle policie pomáhal Redlově skupině, konkrétně měl být v kontaktu s Dovhomiljou a podnikatelem Pavlem Kosem, kteří jsou v kauze obviněni.

Knížek podle zdrojů Deníku N policii popsal, jak skupina v největší tuzemské pojišťovně prosazovala své zájmy. Sám Knížek se k tomu vyjadřovat nechtěl. V letech 2019 až 2021, kdy nastoupil do vedení VZP, působil v Dovhomiljově spolku Open-source aliance, který se zabýval hlavně zaváděním takzvaného otevřeného softwaru.

Redlova skupina podle vyšetřovatelů po společnostech, které pojišťovně dodávají IT služby, požadovala provize. A zároveň měla "vyhrožovat stávajícím dodavatelům VZP ČR, že v případě neposkytnutí této provize prosadí, aby ze strany VZP ČR, konkrétně náměstka ředitele pro informatiku Ing. Knížka, došlo k přezkoumání stávajících smluvních vztahů a k následnému vypovězení smlouvy, v důsledku čehož by stávajícím dodavatelům vznikla majetková újma," napsala policie v dokumentu ke kauze Dozimetr. Knížka však dosud z ničeho neobvinila.

Policie v kauze Dozimetr stíhá více než deset lidí. Organizovaná skupina kolem Redla a Hlubučka podle kriminalistů systematicky obsadila klíčové pozice v dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat různá výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky. Většinu stíhaných policie viní právě z účasti na organizované zločinecké skupině a z přijetí úplatků. Obviněni jsou i podnikatelé, kteří podle vyšetřovatelů úplatek předali.

V Praze se dokončuje dohoda o koalici

02.02.2023 18:36 Aktualizováno Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), Piráti a STAN v Praze finalizují dohodu o magistrátní koalici, o…

Spojenci by měli v podpoře Ukrajině projevit víc odvahy, řekl Pavel AFP

02.02.2023 18:14 Zvolený český prezident Petr Pavel v rozhovoru s francouzskou agenturou AFP řekl, že spojenci by…

Vláda chce prověřit marže zemědělců, potravinářů a řetězců

02.02.2023 18:08 Vláda chce prověřit ceny u zemědělců, potravinářských podniků a obchodních řetězců. Cílem je…

ANO pošle dopis Pavlovi, chce v něm shrnout problémy společnosti

02.02.2023 12:45 Opoziční hnutí ANO chystá dopis zvolenému prezidentovi Petru Pavlovi. Chce v něm mimo jiné shrnout…

ČSÚ: Výdaje na bydlení rostly poprvé za poslední roky více než příjmy

02.02.2023 12:42 Výdaje na bydlení se loni domácnostem poprvé za posledních deset let zvedly rychleji než jejich…

ANO bude prosazovat neděli jako den jednodenních voleb

02.02.2023 12:36 Aktualizováno Opoziční hnutí ANO bude v souvislosti s vládními zákony na úpravu voleb ve Sněmovně navrhovat, aby…

Politologové: Pavel nyní připravuje politickou scénu na své budoucí…

02.02.2023 12:25 Je běžné, že zvolení, ale ještě neinaugurovaní prezidenti vstupují do kontaktů s jinými hlavami…

Za zapojení do bojů na Ukrajině muž opět dostal 20 let vězení

02.02.2023 12:19 Za zapojení do bojů na Ukrajině v řadách separatistů mezi lety 2016 a 2020 dnes soud znovu uložil…

VZP: Lidé neznají cenu léčby hrazené z pojištění

02.02.2023 11:36 Lidé neznají cenu léčby hrazenou z veřejného zdravotního pojištění. Všeobecná zdravotní pojišťovna …

Počasí v Česku komplikuje dopravu, omezilo provoz na D1

02.02.2023 09:08 V Česku se po středečním sněžení na některých místech vyjasnilo a teploty klesly pod nula stupňů…

Související:

Nejnovější