Policie včera zadržela zahraničního převaděče, hrozí mu pět let vězení

Třicetiletému cizinci, kterého v pátek zadrželi hodonínští policisté, hrozí za organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice, až pětileté vězení. Policejní hlídce, která se jej pokusila zastavit u slovenských hranic, totiž několik kilometrů ujížděl a nakonec tmou prchal ze silnice do polí. Neuspěl. V autě policisté objevili osm běženců ze Sýrie, uvedl v tiskové zprávě policejní mluvčí Petr Vala.

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Od začátku roku do čtvrtka už jihomoravští policisté zajistili 6305 cizinců, kteří se snaží dostat nejčastěji ze Sýrie do Evropské unie. Jejich cílovou destinací bývá nejčastěji Německo, případně Rakousko, řekl před dvěma týdny na brífinku ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Jihomoravští policisté od začátku roku také zadrželi 50 převaděčů. Letošní uprchlická vlna je podle Rakušana silnější než v roce 2015. V září ještě zesílila, protože za dva týdny na jižní Moravě policisté zadrželi 2931 cizinců a 17 převaděčů. Za celý loňský rok to přitom bylo 483 cizinců. Migranti často přecházejí přes obce poblíž hranice se Slovenskem.

I proto se snaží čeští policisté spolupracovat s kolegy z okolních zemí, tedy Slováky a Maďary, a zároveň téma řešit na půdě Evropské unie. Podle Rakušana však situace nemá jednoduché a rychlé řešení. Syřané utíkají z rozvrácené země, kde nemají žádnou vidinu budoucnosti.

Páteční převaděč nejprve od hranic ujížděl přes Petrov do Strážnice, snažil se různými manévry a vysokou rychlostí policisty setřást, což se mu nepovedlo. Proto utekl do polí. Když se začal policistovi vzdalovat, vypustil na něj služebního psa, který muže vypátral, jak se krčí v křoví.

Témata: Policie ČR | uprchlíci

Neštěstí ve Žďáru nad Sázavou: Ženu usmrtil vlak

02.10.2022 15:10 Na nádraží ve Žďáru nad Sázavou srazil a usmrtil dnes kolem 13:00 vlak ženu.

Muž, který v Ústí nad Labem ohrožoval nožem rodinu a policisty, zemřel

29.09.2022 16:58 Muž, kterého ve středu večer v Ústí nad Labem při zásahu postřelil policista, protože ohrožoval…

Státní zástupkyně obžalovala žáka, který zavraždil učitele mačetou

26.09.2022 16:03 Aktualizováno Státní zástupkyně podala obžalobu v případu vraždy učitele středního odborného učiliště v pražské…

Soud pustil na svobodu lékaře Jaroslava Bartáka

23.09.2022 14:51 Z jablonecké věznice Rýnovice byl dnes propuštěn na svobodu lékař Jaroslav Barták. ČTK to potvrdila…

Rusko vydalo do Česka Moldavana hledaného v souvislosti s vraždou v Praze

16.09.2022 22:06 Rusko vydalo do České republiky moldavského občana Vjačeslava Pavlovského, po němž české úřady…

Škoda při výbuchu domu v Olšanech u Prostějova přesáhla 12 milionů korun

05.09.2022 15:59 Aktualizováno Tragický výbuch rodinného domu v červenci v Olšanech u Prostějova byl způsoben úmyslně, potvrdil…

Související:

Nejnovější