Policie vyhodnotila 20 předsednických akcí jako potenciálně rizikové

Při českém předsednictví v Radě EU se uskuteční 332 akcí, z toho 50 mimo území České republiky. Policie vyhodnotila 20 z nich jako rizikové či velmi rizikové, řekl na dnešní tiskové konferenci policejní prezident Martin Vondrášek. Do Bruselu Česko vyšle 13 policistů, aby pomáhali zajišťovat předsednické akce.

Policie ČR, ilustrační fotografie.

ČR převzala předsednictví na začátku července na půl roku od Francie. Do akce budou nasazeny během druhého pololetí tisíce policistů, u jednotlivých akcí půjde o stovky.

Hlavním úkolem policie je podle Vondráška starat se o bezpečnost delegací a jednání od příletu účastníků až po jejich odlet. Řadí se pod to zajištění bezpečnostního standardu na Letišti Václava Havla, bezpečná přeprava delegací a návštěvníků meetingů či zajištění bezpečnosti v místech ubytování.

Dále jde o pyrotechnické a bezpečnostní prověrky jednacích místností, v nichž se uskuteční citlivé a velmi citlivé akce, zejména v pražském Kongresovém centru, které na základě usnesení vlády užívá výsad chráněného objektu. Policie také pomáhá s akreditací účastníků, s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) zajišťuje prostřednictvím Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) kybernetickou bezpečnost.

Nad všemi místy, kde se budou konat citlivá či velmi citlivá jednání, je pak vyhlášena bezletová zóna. "Nasazujeme i naše technologie k eliminaci bezpilotních leteckých prostředků," řekl policejní prezident.

Kromě ochranné služby a útvaru na ochranu prezidenta jsou v souvislosti s předsednictvím nasazeny pyrotechnická služba, NCOZ, jež komunikuje denně se zpravodajskými službami a vyhodnocuje bezpečnostní rizika, letecká služba či další organizační články policejního prezidia. Za veřejný pořádek a bezpečnost dopravy podle Vondráška nese největší odpovědnost krajské ředitelství hlavního města Prahy. "Kromě těchto útvarů bude na vybrané meetingy vyrážet z jednotlivých krajských ředitelství celkem 120 hlídek," uvedl Vondrášek. Pomáhat budou zejména s doprovodem kolon.

Nařízením vlády bylo do akce povoláno též 150 příslušníků armády, Vojenské policie a celníků. Pomáhat budou s řízením vozidel, přepravou účastníků jednání, pyrotechnickými prohlídkami a celníci s kontrolou vozidel a materiálů.

Ředitel pražské policie Petr Matějček uvedl, že v Praze se nechystají trvalé uzavírky, nýbrž operativní při průjezdech kolon. Těch budou podle něj desítky denně, největší nápor očekává od pondělka do čtvrtka. "Bohužel občané si budou muset zvyknout, že jich bude mnoho a pokud budou projíždět exponovanými místy, policie udělá nějaká opatření pro průjezd," poznamenal. V současnosti nejsou podle Matějčka hlášeny žádné velké demonstrace.

Připravenost policie prověří hned příští týden, kdy se v Praze uskuteční tři neformální ministerské rady. V pondělí a úterý se sejdou ministři vnitra a spravedlnosti zemí EU, ve středu a ve čtvrtek ministři životního prostředí a v pátek Rada pro obecné záležitosti.

Témata: Policie ČR

Hnutí ANO chce na mítincích vyhradit místo pro odpůrce. Podle Vondráška je…

08.08.2022 21:50 Hnutí ANO nově na politických mítincích pokaždé vyhradí místo pro odpůrce. V dnešním videu na…

Většina Čechů s příjmy vystačí, lidí s finančními problémy ale přibývá

08.08.2022 17:22 Většina Čechů s příjmy zatím vystačí, lidí s finančními problémy ale meziročně přibylo. Vyplývá to…

Hasiči prochází uhašené sektory v Českém Švýcarsku, předají je správě NP

08.08.2022 15:59 Hasiči dnes v Českém Švýcarsku prochází sektory, které po uhašení požáru čekají na předání správě…

Na konci června bylo zhruba 683.200 lidí v exekuci, méně než na konci…

08.08.2022 15:46 V Česku ubylo lidí s exekucemi. Na konci června jich bylo zhruba 683.200, tedy o 14.800 méně než na…

Jeden z uhašených sektorů v Českém Švýcarsku předali hasiči správě NP

08.08.2022 15:12 Hasiči dnes ráno předali správě národního parku České Švýcarsko jeden ze sektorů, kde hasili. Jde o…

Praha a Středočeský kraj zakázaly rozdělávat oheň

08.08.2022 14:09 Pražský magistrát zakázal od dnešních 11:00 na území hlavního města rozdělávání ohňů a kouření v…

Europoslanec Polčák vypovídal v kauze údajné korupce v pražském dopravním…

08.08.2022 13:43 V kauze údajné korupce v pražském dopravním podniku (DPP) dnes na policii vypovídal europoslanec…

Policisté projdou školením o zásazích na shromážděních

08.08.2022 13:34 Velitelé městských a obvodních policejních ředitelství a územních odborů dostanou školení o…

Prezident Zeman vetoval novelu o snížení a valorizaci plateb státu do…

08.08.2022 13:25 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman vetoval novelu, která má letos snížit platby státu do zdravotnictví a od roku…

Policii je nově možné informovat o zločinech na Ukrajině přes on-line…

08.08.2022 13:00 eská policie zpřístupnila on-line dotazník, přes který jí lze předávat poznatky k trestným činům…

Související:

Nejnovější