Policie začala prověřovat, zda se ministr vnitra Rakušan nedopustil porušení povinnosti

Vít Rakušan
Vít Rakušan, foto: Michal Kalášek / INCORP images
Pavel Dratva , ČTK 8. února 2022 16:23
Sdílej:

Policie začala prověřovat, zda se ministr vnitra a předseda STAN Vít Rakušan jako někdejší kolínský starosta nedopustil porušení povinnosti při správě cizího majetku. Učinila tak na základě trestního oznámení, které na Rakušana podala loni v prosinci iniciativa Chcípl PES.

S odvoláním na kolínského státního zástupce Milana Hrubého to dnes uvedla Česká televize (ČT). Případ se podle iniciativy týká uzavření smluv o právním zastupování města. Rakušan pro ČTK už dříve uvedl, že účelově vytvořené podezření rád při podání vysvětlení vyvrátí.

"Ve věci byly policejním orgánem zahájeny úkony trestního řízení, tedy prověřování, formálně pro přečin porušení povinnosti při správě cizího majetku. Prověřování nebylo ukončeno," řekl ČT Hrubý. V případu nebyl nikdo obviněn.

Iniciativa k trestnímu oznámení přiložila několik smluv o právním zastoupení, které Kolín uzavřel s advokáty a advokátními kancelářemi. Upozorňuje na to, že se jejich předměty překrývají. S odkazem na rozhodovací praxi Ústavního soudu považuje využívání právních služeb ze strany Kolína v rozsahu přibližně dvou milionů korun bez DPH ročně za neúčelné a nehospodárné.

Rakušan označil za absurdní, že ho udávají lidé, kteří plní náměstí bez dodržování platných opatření v době, kdy v Česku umírají jejich spoluobčané při covidové pandemii. "Mám svědomí čisté, v Kolíně jsme s celým týmem odvedli kus velké práce a lidé to pravidelně oceňují ve volbách. Toto údajné účelově vytvořené podezření rád při podání vysvětlení vyvrátím," sdělil již dříve ČTK.

Iniciativa Chcípl PES vznikla jako protest proti opatřením omezujícím provoz restaurací. Jako politické hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES kandidovala ve sněmovních volbách, ve kterých získala 0,4 procenta hlasů. Po volbách se na jejích akcích začaly podílet desítky drobných uskupení a stran, které sdílejí kritický pohled na kroky vlády.

Stalo se
Světové celebrity
Brigitte Bardotová

Zemřela legenda a ikona. Brigitte Bardotová rozesmutnila svět filmu

Světovou kinematografií otřásla po Vánocích smutná zpráva. Ve věku 91 let zemřela legendární francouzská filmová herečka a zpěvačka Brigitte Bardotová. Za dvě dekády úspěšné kariéry natočila desítky filmů, se šoubyznysem se překvapivě rozloučila už před čtyřicítkou. 

České celebrity
Karlos Vémola

Žádné drogy. Obviněného Vémoly se zastali jeho blízcí spolupracovníci

Karlos Vémola by poslední plnohodnotný týden letošního roku, který se právě chýlí ke konci, nejradši vymazal z paměti. Zadržela a obvinila ho totiž policie. MMA zápasník trvá na své nevině, což potvrdil již v pátečním prohlášení. V sobotu se pak jeho tým ozval znovu. 

Domácí
Andrej Babiš

Příjemný šok. Babiš se pochlubil, že si telefonoval s Trumpem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se v pátek pochlubil, že mu během Vánoc zavolal americký prezident Donald Trump. Hovor se podle předsedy české vlády připravoval několik dní. Oba politici řešili válku na Ukrajině či současnou situaci v Evropě. 

Světové celebrity
Dolly Parton

Manželství Dolly Parton je světovým unikátem

Příběh manželství Dolly Parton a Carla Deana je v Hollywoodu naprostým unikátem. Zatímco Dolly zářila pod světly reflektorů, její manžel po celých 58 let dobrovolně zůstával ve stínu. Seznámili se v Nashvillu u pračky v prádelně, když bylo Dolly čerstvých osmnáct let a byla tak chudá, že občas tajně dojídala zbytky z pokojové služby v hotelech. Carla tehdy zaujalo, kým Dolly skutečně je, spíše než to, jak vypadá.