Policie v úterý zahájila výslechy zaměstnanců Pražského hradu. Prověřuje, jestli se před hospitalizací prezidenta Miloše Zemana někdo nedopustil trestného činu neposkytnutí pomoci. V úterý byl vypovídat šéf ochranky prezidenta Martin Baláž, dnes je na řadě hradní protokolář Vladimír Kruliš a ve čtvrtek čeká výslech kancléře Vratislava Mynáře.
Informoval o tom server iROZHLAS.cz. Policie také prověřuje možné padělání prezidentova podpisu.
"Co se týče mé osoby, podal jsem vysvětlení," sdělil serveru Baláž. Své výslechy potvrdili také Kruliš s Mynářem. Policie ani státní zastupitelství se k případu nevyjádřilo. "Trestní řízení je v této fázi neveřejné, takže další informace poskytovat momentálně nebudu," uvedl již dříve pro Aktuálně.cz a Respekt okresní státní zástupce v Rakovníku Lukáš Hossinger.
Případ možného neposkytnutí pomoci dozoruje právě státní zastupitelství v Rakovníku, případ možného padělání podpisu pak spadá pod Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 6.
Prezident Zeman je v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) hospitalizovaný od 10. října. Ambulance ho do nemocnice odvezla z lánského zámku krátce po odjezdu premiéra Andreje Babiše (ANO), který se předtím s hlavou státu sešel na necelou hodinu jednání. Podle Hradu byl prezident v posledních dvou týdnech před tím nemocen. iROZHLAS uvedl, že ho k hospitalizaci přemlouvala rodina, nejbližší spolupracovníci i ošetřující lékař a ředitel ÚVN Miroslav Zavoral.
V pondělí 18. října zveřejnil předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) zprávu ÚVN. Uváděla, že Zeman není ze zdravotních důvodů schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. Zároveň z ní vyplynulo, že o tomto stanovisku nemocnice věděl od 13. října i kancléř Mynář. Přesto 14. října dovolil návštěvu končícího předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO), při níž prezident podepsal rozhodnutí, kterým svolal Sněmovnu. Pravost tohoto podpisu pak byla zpochybňována. Kancléř se ohradil proti tomu, že by podpis falšoval a na briefingu 21. října ukázal videozáznam z podpisu dokumentu.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
V Moskvě začala velká vojenská přehlídka u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Nechybí na ni ruský prezident Vladimir Putin, dorazila i řada zahraničních politiků, včetně slovenského premiéra Vladimira Putina.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.
Řeporyjský starosta a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný byl ve středu nepravomocně odsouzen k třem měsícům za mřížemi, protože porušil podmínku. Ještě v den, kdy padlo rozhodnutí, se Česko dočkalo první reakce odsouzeného.