Policie zveřejnila statistiky kriminality za úvodní půlrok letošního roku. Vražd oproti minulému roku ubylo o deset na 66. Většinu z nich, konkrétně 51, se podařilo objasnit. Trestných činů bylo v prvním pololetí více než 91 tisíc. Celkový počet je nižší než loni.
U vražd převažovaly činy motivované osobními vztahy, do této kategorie se řadí 37 skutků. Policie letos registruje také dvě loupežné vraždy a stejný počet vražd na objednávku.
Nejvíce vražd, konkrétně 12, připadá na hlavní město Prahu. Následuje Ústecký kraj s devíti případy. K jediné vraždě došlo v Olomouckém a Karlovarském kraji. Nejvíce případů se stalo v lednu, kdy jich bylo hned 16.
Kriminalisté loni vyšetřovali 159 vražd, ovšem více než polovina případů zůstala ve stadiu pokusu. Dokonaných vražd bylo 68, zemřelo při nich 81 lidí.
V letošním roce došlo do konce června k 91 315 trestným činům. Loni jich v prvním pololetí bylo o 5472 více. Meziročně především výrazně ubylo majetkových trestných činů. Nepatrný nárůst je naopak evidován u násilných skutků a mravnostních deliktů. O vyšší desítky případů více je letos rovněž případů hospodářské kriminality. Přibylo i vojenských a protiústavních trestných činů, a to ze sedmi na šestnáct.
Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) se po devíti letech objeví v politickém diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce na obrazovkách České televize. Šéf jedné z koaličních stran přijal pozvánku od televizních dramaturgů.
Českou hudební scénou v týdnu otřásla zpráva o úmrtí někdejšího klávesisty kapely Olympic Jiřího Valenty. Podle dostupných informací si měl hudebník, jenž legendární formaci opustil před šesti lety, sám vzít život.
Česko má sice před sebou ještě jeden den meteorologické zimy, ale už na konci února u nás panuje jarní počasí. V pátek dokonce poprvé v letošním roce vyšplhala teplota alespoň na 20 stupňů. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Dádu Patrasovou potkalo něco, s čím rozhodně nepočítala. Na sociálních sítích se totiž začala šířit zpráva o jejím údajném úmrtí. V takovém případě existuje jediná možná obrana. Patrasová se ozvala, aby uklidnila všechny fanoušky v Česku i na Slovensku.
Internetový gigant Meta chystá na sociální síti Instagram nové opatření, které má chránit dětské uživatele před nebezpečným obsahem. Upozornila na to BBC. Děje se tak v době, kdy některé země uvažují o úplných zákazech pro děti na sítích.
Agáta Hanychová opravdu nezažívá klidné časy. Do křížku se dostala i s kamarádkou Ornellou Koktovou, zároveň se opět stupňuje napětí ve vztahu s bývalým partnerem Jaromírem Soukupem. Všechno nasvědčuje tomu, že jejich vzájemná dohoda je jenom cárem papíru.
V Česku už na přelomu února a března panuje jarní počasí. Nic se na tom nezmění ani o víkendu, kdy se navíc nad území republiky dostane saharský prach. Upozornil na to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Česká televize připravuje výstavu Svět Jiřiny Bohdalové, která bude věnována jedné z nejvýraznějších osobností české filmové, divadelní a televizní historie. Expozice nabídne ucelený pohled na mimořádně rozsáhlou hereckou kariéru Jiřiny Bohdalové, jež se výrazně zapsala do kulturní paměti několika generací diváků.
Pondělní nehodu ministerského auta, v němž cestoval ministr kultury Oto Klempíř, zavinil jeho řidič. Policie ji vyřešila přímo na místě. Klempíř se po nehodě dopravil na ministerstvo jinak, ale nakonec zamířil do nemocnice. Vyšetření naštěstí neodhalilo žádný závažný problém.
Maďarský premiér Viktor Orbán ve čtvrtek prostřednictvím dopisu vyzval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby znovu pustil ropu do Maďarska. Kyjev si také má podle Orbána odpustit jakékoliv další útoky na maďarskou energetickou bezpečnost.
Britský princ Harry u příležitosti čtvrtého výročí zahájení ruské invaze na Ukrajinu ocenil tamní obyvatele a prohlásil, že jejich síla je inspirací pro celý svět. V poselství adresovaném rehabilitačnímu centru Superhumans, které se stará o zraněné válečné veterány, Harry uvedl, že Ukrajina ukázala lidstvu, jak vypadá skutečná odolnost.
Pokrovsk je zcela v rukou ruských vojáků, míní experti z Institutu pro studium války (ISW). Neplatí však domněnky Moskvy, že po pádu města se invazní armádě otevře cesta k zásadnímu postupu dále na západ. Nic takového se podle odborníků neděje.