Francouzský policista, který v úterý zastřelil sedmnáctiletého mladíka, byl zatčen a obviněn z úmyslného zabití. Stalo se tak poté, co místní žalobce z Nanterre nejprve oznámil, že je tento příslušník bezpečnostních složek vyšetřován.
O obvinění policisty se zmínila britská BBC. Ve Francii mezitím pokračují protesty, úřady zatkly nejméně 180 lidí. Ministr vnitra Gérald Darmanin uvedl, že dnes večer bude po celé Francii mobilizováno 40 tisíc policistů. Včera jich podle něj bylo nasazeno pouze 9 tisíc. Výjimečný stav se ale vyhlásit nechystá.
Střety se z okolí hlavního města Paříže přenesly do dalších měst v čele s Toulouse, Dijonem a Lyonem. Do Paříže a okolních předměstí bylo nasazeno okolo dvou tisíc policistů. V západní oblasti metropole Hauts-de-Seine dokonce došlo ke střelbě, o obětích ale nejsou žádné informace.
Protesty se odehrávají v souvislosti s úmrtím sedmnáctiletého mladíka, kterého zastřelil policista při dopravní kontrole. „Vozidlo nejprve odmítlo uposlechnout, poté bylo zablokováno v dopravním proudu, kde došlo k novému pokusu o kontrolu ze strany dvou policistů. V té době řidič, který nejprve vypnul motor, vozidlo znovu nastartoval a poté odjel. Právě v této souvislosti policista použil střelnou zbraň,“ vylíčil včera šéf pařížské policie Laurent Nunez.
Lidi rozzuřilo video z úterní střelby. Dva policisté se na něm snažili zastavit vozidlo, zatímco jeden z nich mířil na řidiče přes okno a při odjezdu na něj zblízka vystřelil. Mladíka zasáhl do hrudníku, ten o několik desítek metrů dále havaroval. Záchranáři mu již nemohli pomoci.
Právník rodiny mrtvého řidiče Yassine Bouzrou odmítl tvrzení úřadů o tom, že policisté byli v ohrožení života. „Video jasně ukazuje, že policista chladnokrevně zabil mladého muže,“ řekl. „Nic nemůže ospravedlnit to, co se stalo,“ uvedla další z právniček rodiny Jennifer Camblaová. Smrt označila za popravu. Matka mrtvého mladíka svolala na čtvrtek pochod k uctění památky svého jediného dítěte, píše France24.
V autě se sedmnáctiletým mužem seděli další dva spolujezdci. První spolujezdec byl krátce po incidentu zadržen, následně ho policisté propustili. Druhý spolujezdec je dosud na útěku. BBC upozornila, že sedmnáctiletý Naël M. je letos už druhou osobou, kterou zastřelila policejní hlídka během policejní kontroly. Loni takto zemřelo rekordních 13 osob.
Česko v pátek po mrazivé epizodě zasype další sníh, avizovali to meteorologové. Upozornili však, že po přechodném oteplení bude již o víkendu následovat další prudké ochlazení. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X.
StarDance loni chyběla na televizních obrazovkách až do Silvestra, kdy Česká televize odvysílala sestřih z historicky prvního turné, jehož se účastnily páry z dosavadních řad taneční soutěže. Letos by se show měla do vysílání vrátit. Jedna z hlavních tváří pořadu prozradila, zda tomu tak opravdu bude.
Česko by se podle prezidenta Petra Pavla mělo připojit ke společnému evropskému prohlášení na podporu Dánska, které čelí americkému tlaku ohledně Grónska. Pavel nicméně uvedl, že zájem Washingtonu na bezpečnosti v severním Atlantiku považuje za pochopitelný.
Hodně lidí má tendenci před vstupem do nového kalendářního roku bilancovat. Například Agáta Hanychová tak úplně poprvé promluvila o osudovém zlomu ve vztahu s bývalým partnerem Jaromírem Soukupem. Našli prý totiž společnou řeč.
Česko v prosinci šokoval případ únosu školáka ve Zlínském kraji. Zásadní roli v něm sehrála dvojice občanů, která slyšela volání o pomoc a kontaktovala strážce zákona. Policie v tomto týdnu informovala, že je náležitě ocenila.
Strach si v týdnu začali fanoušci dělat o Pavla Trávníčka, když vyšlo najevo, že byl znovu hospitalizován. Dlouho však nebylo jasné, co je příčinou jeho aktuálních zdravotních problémů. Ošetřující lékař nyní odhalil pravdu.
Americký prezident Donald Trump ve středu podepsal nařízení, podle kterého mají Spojené státy americké opustit 31 agentur OSN a dalších 35 organizací, které nespadají pod OSN. Bílý dům vysvětlil, že tyto organizace fungují v rozporu s americkými národními zájmy. O nařízení informovala stanice CNBC.
Série výstrah kvůli zimnímu počasí pokračuje. Další varování vydali meteorologové pro nadcházející noc a páteční den. Očekává se sněhová nadílka i pokračování krutých nočních mrazů. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zmatky nastaly kolem posledního rozloučení s hercem Pavlem Nečasem, který na Silvestra náhle zemřel. Rodina se proto ve středu rozhodla definitivně vyjasnit, koho se smuteční obřad bude týkat.
Slovensko ve středu zaskočila jedna špatná zpráva. Dorota Nvotová přiznala, že bojuje s rakovinou prsu. Už dnes se má podrobit operačnímu zákroku. Fanoušky proto poprosila, aby jí drželi palce.
Pozor na změnu v počasí, která nastane v pátek, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středu. Na problémy se musí připravit zejména řidiči. Během dopravní špičky má napadnout několik centimetrů sněhu.
Britský královský expert Richard Fitzwilliams podrobil Meghan Markle nevybíravé kritice při příležitosti šestého výročí jejího odchodu z řad pracujících členů královské rodiny. Ve svém vyjádření pro deník Daily Express nešetřil ostrými slovy na adresu vévodkyně ze Sussexu i jejího manžela prince Harryho. Podle něj se po letech mimo palác ukazuje, že pár postrádá skutečný talent a jejich počínání označil za průměrné.