Policisté, kteří zasahovali v sídle ČEZ, obvinili šest lidí a jednu firmu z krácení daní

Policie ČR, ilustrační foto
Policie ČR, ilustrační foto, foto: Adam Mráček / INCORP images
Pavel Dratva , ČTK 25. listopadu 2021 10:54
Sdílej:

Policisté, kteří v úterý zasahovali v sídle energetické společnosti ČEZ, obvinili šest lidí a jednu firmu z krácení daní a praní peněz. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej s tím, že obvinění se podle vyšetřovatelů obohatili nejméně o 40 milionů korun.

Deník Právo napsal, že mezi obviněnými není nikdo ze zaměstnanců ČEZ ani firma samotná a že zadržená ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková je pravděpodobně svědkyní.

Ibehej sdělil, že zahájené stíhání se vedle jedné firmy týká čtyř mužů a dvou žen. Skupina, která zakládala obchodní společnosti s vysokými příjmy z reklamní činnosti, podle kriminalistů krátila DPH i daň z příjmů právnických osob. Zástupci společností údajně zahrnovali do účetnictví fiktivní faktury firem, které však podle policie nevykonávaly žádnou činnost.

K zastření trestné činnosti založili pachatelé podle policistů řadu bankovních účtů, na které převáděli finanční prostředky, následně je vybírali v hotovosti a vraceli zpět odesilatelům. "Kriminalisté NCOZ zadokumentovali hotovostní výběry ve výši více než 160 milionů Kč," upozornil mluvčí.

Trestní řízení zahájila centrála na základě vlastních poznatků loni, a to ve spolupráci s Finanční správou a Finančním analytickým úřadem. Zásah v případu s krycím názvem "KARMA" pak policisté po shromáždění důkazů provedli toto úterý. Zadrželi osm lidí, obvinili jich následně šest. Zároveň vykonali deset domovních prohlídek i prohlídek jiných prostor, při nichž zajistili důkazy a přes čtyři miliony korun v hotovosti. Na bankovních účtech zajistili další zhruba tři miliony korun. Podle dřívějších informací prohlíželi právě i kanceláře v centrále energetické firmy ČEZ.

Kauzu dozoruje Městské státní zastupitelství v Praze. V případě pravomocného rozsudku hrozí hlavním pachatelům tresty vězení od pěti do deseti let. U jednoho z obviněných podala policie návrh na vzetí do vazby, ostatní chce stíhat na svobodě.

Právo uvedlo, že fiktivní faktury se týkaly reklamy při společenských a sportovních akcích, kde jako sponzor figuroval i ČEZ či jeho nadace. Zikovou údajně policisté prověřovali proto, že mohla být pojítkem mezi lidmi a firmami figurujícími v případu. Právě Nadace ČEZ se podílí na po­řádání či sponzorování řady sportovních, kulturních a společenských akcí.

Hospodářské noviny v úterý napsaly, že detektivové se v souvislosti s případem zajímají o jednatele marketingové a reklamní firmy Seven Days Agency.

Témata:
Stalo se
Počasí
Ilustrační foto

Svatý Martin na bílém koni nebude. Očekává se inverzní počasí

Poměrně teplé podzimní počasí se očekává i během právě začínacího týdne. Svatý Martin tak na bílém koni nedorazí, dokonce i na horách bude díky inverzi svítit sluníčko. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Domácí
Ilustrační fotografie.

Potravinová sbírka dopadla dobře. Pořadatelé prozradili výsledky

Podzimní kolo Sbírky potravin potvrdilo, že solidarita a ochota pomáhat jsou v Česku živou tradicí. Lidé po celé republice darovali celkem 719 tun potravin a drogerie, což představuje nárůst o 15 procent oproti minulé sbírce. Jen potravin se vybralo 645 tun, což odpovídá více než 1 290 000 porcím jídla. Dalších 74 tun tvořily hygienické potřeby. 

Domácí
Petr Fiala

Fiala a Stanjura reagují na Babišovu kritiku rozpočtu. Jen výmluvy, říká premiér

Odcházející ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) zdůraznil, že výdaje i příjmy státního rozpočtu pro příští rok odsouhlasili nezávislí experti. Na kritiku ze strany Andreje Babiše (ANO) reagoval i končící premiér Petr Fiala (ODS). Babiš se podle jeho názoru neustále jen vymlouvá.

České celebrity
Michal Suchánek

Suchánek si chtěl podat Hřiba kvůli dopravě. Pirát vyrukoval s reakcí

Pražská doprava je a zřejmě už navždy bude budit velké vášně. Do končícího náměstka pro dopravu Zdeňka Hřiba (Piráti) se nejnověji pustil herec Michal Suchánek. Hřib se ale nedal a rozhodl se reagovat, přičemž Suchánka označil za naivního.