Policisté mohou reklamní větev kauzy Čapí hnízdo prověřovat do června

Čapí hnízdo
Čapí hnízdo, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
ČTK 5. dubna 2022 10:48
Sdílej:

Policisté mohou takzvanou reklamní větev kauzy Čapí hnízdo, v níž se zabývají podezřením na údajné daňové úniky, prověřovat do 25. června. O prodloužení lhůty, která byla původně stanovena do konce března, dnes informoval mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. V případu dosud nebyl nikdo obviněn, reklamu zadávanou Agrofertem konferenčnímu centru Čapí hnízdo policie prověřuje od roku 2018.

Kriminalisté se v případu podle dřívějších informací serveru iROZHLAS.cz zabývají podezřením, že suma 272 milionů korun v letech 2010 až 2013 ve skutečnosti nešla na reklamu, ale pomáhala Čapímu hnízdu splácet úvěr a společnosti Agrofert snížit si daně. Podezřením na daňový únik se kriminalisté začali zabývat při vyšetřování možného dotačního podvodu, ze kterého jsou nyní obžalováni bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová.

V dotační větvi kauzy je podstatou případu to, že Čapí hnízdo původně patřilo Babišovu holdingu Agrofert, v prosinci 2007 se však přeměnilo na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získalo padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu nemělo nárok. Akcie údajně vlastnily Babišovy děti a partnerka.

Společnost se po několika letech pod Agrofert vrátila. Babiš holding v roce 2017 vložil do svých svěřenských fondů.

Státní zástupce Jaroslav Šaroch Babiše a Nagyovou obžaloval před dvěma týdny. Případem se bude zabývat Městský soud v Praze. Babiš vinu dlouhodobě odmítá. Kauzu Čapí hnízdo pokládá za vykonstruovaný a účelový pokus o svou kriminalizaci a o snahu vystrnadit ho z politiky. U soudu chce prokázat, že nikdy nic trestného neudělal.

Podle serveru Seznam Zprávy žalobce navrhuje Babišovi i Nagyové tříletý trest podmíněně odložený na zkušební dobu pěti let. Pro Babiše pak navíc žádá peněžitý trest ve výši deset milionů korun a pro Nagyovou peněžitý trest 500.000 korun.

Stalo se
České celebrity
Veronika Žilková

Drama v horách. Veronika Žilková se obracela na policisty

Veronika Žilková tráví předvánoční čas na horách, konkrétně na Černé hoře v Krkonoších, kde ji ale potkala velká nepříjemnost. Populární herečka na sociální síti prozradila, co se jí stalo. I když to zprvu bylo jinak, nakonec má celá příhoda šťastný konec. 

Domácí
Andrej Babiš

Babišova vláda rozhodla o propuštění několika stovek úředníků

Úřad vlády a ministerstva od ledna zeštíhlí v součtu o 322 úřednických míst. Počítá s tím nová systemizace služebních a pracovních míst, kterou schválila vláda Andreje Babiše na pondělním zasedání. Kabinet mimo jiné podpořil senátní návrh na posílení kompetencí Nejvyššího kontrolního úřadu o možnost kontrolovat i veřejnoprávní média a poslanecký návrh na změnu jednacího řádu Poslanecké sněmovny. Vláda se zabývala i výdaji na obranu a zrušila a znovu vypsala výběrové řízení na předsedu či předsedkyni Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

Světové celebrity
Chris Rea

Rána pro svět hudby. Zemřel britský hudebník Chris Rea

Světovou hudební scénou otřásla smutná zpráva. Ve věku 74 let zemřel britský hitmaker Chris Rea, který opakovaně zavítal i do České republiky. Hudebník podle rodiny podlehl krátkému onemocnění. 

České celebrity
Leoš Mareš

Leoš Mareš prozradil změny ve vysílání ranní show na Evropě 2

Česko se v předminulém týdnu naposledy rozloučilo s moderátorem Patrikem Hezuckým. Po jeho úmrtí bylo nějaký čas jiné i vysílání Evropy 2, jejíž tváří Hezucký byl. V pátek jeho nerozlučný parťák Leoš Mareš oznámil, co bude dál.