Policisté navrhli obžalobu školní účetní ze zpronevěry více než 14 milionů Kč

Kriminalisté podali návrh na obžalobu ze zpronevěry na bývalou účetní jedné z olomouckých základních škol, která podle nich zpronevěřila více než 14,5 milionu korun z prostředků školy. ČTK to řekl policejní mluvčí Libor Hejtman.

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Ženě hrozí pět až deset let vězení. Peníze sedmapadesátiletá žena podle kriminalistů zaslala virtuálnímu zahraničnímu příteli, který se vydával za amerického lékaře.

Podle informací ČTK šlo o ZŠ Holečkova. Sedmapadesátiletá žena, která tam působila řadu let, byla propuštěna. Událost nakonec stála místo i ředitele školy, který odstoupil z funkce. "Kriminalisté ukončili vyšetřování zvlášť závažného zločinu zpronevěry částky přes 14,5 milionu korun z účtu základní školy v Olomouci a předali krajskému státnímu zástupci spis s návrhem na podání obžaloby proti sedmapadesátileté ženě," uvedl policejní mluvčí.

Peníze podle kriminalistů z odboru hospodářské kriminality žena postupně převáděla z účtu svého zaměstnavatele na svůj bankovní účet od 25. dubna do 14. června letošního roku. "Ty obratem vyměnila za eura, která převedla na několik zahraničních účtů v domnění, že je zasílá na úhradu poplatků spojených s doručením cenného balíku od virtuálního zahraničního přítele vydávajícího se za amerického lékaře na misi v Jemenu," uvedl již dříve policejní mluvčí Hejtman.

Podle informací ČTK se událost stala na ZŠ Holečkova, která je nadřízenou organizací pro ZŠ Rooseveltova a čtyři školky. Na věc se přišlo poté, co banka vedení školy upozornila na to, že na účtech nejsou prostředky na výplaty. Žena se poté sama dostavila na policii. Zpronevěra významně zkomplikovala škole finanční situaci, pomoci jí muselo město. V polovině července schválili olomoučtí zastupitelé poskytnutí návratné finanční pomoci ve výši 12 milionů korun na zajištění provozu a výplatu mimořádných odměn pro zaměstnance školy. Primátorův náměstek Otakar Štěpán Bačák (spOLečně) tehdy zastupitelům řekl, že radnice už poskytla škole finanční příspěvek na červnové výplaty.

Případ odhalil také to, že v této škole neměli pravidlo spolupodepisování bankovních příkazů druhým zaměstnancem. Radnice se proto ve školách rozhodla zmapovat aktuální praxi a zajistit, aby byly bankovní převody lépe jištěny.

Témata: Policie ČR | krimi

Kriminalisté vyšetřují smrt dvou seniorů v domku v Litvínově

07.02.2023 20:39 V rodinném domě v Litvínově na Mostecku byl bez známek života nalezen manželský pár v seniorském…

Policie našla vůz podezřelého z vraždy ženy v Praze

07.02.2023 10:28 Policie v pondělí na Brněnsku našla vůz, ve kterém z místa činu odjel muž podezřelý z vraždy ženy v…

Policie pátrá po muži, v sobotu měl zastřelit ženu v Praze

05.02.2023 13:59 Kriminalisté pátrají po dvaačtyřicetiletém ozbrojeném muži, který je podezřelý, že v sobotu v…

Muž, podezřelý ze zaslání nábojnice Monice Babišové, spáchal sebevraždu

01.02.2023 09:31 Policie na základě znaleckých posudků objasnila případ výhrůžného dopisu, který před volbami hlavy…

Policie se zabývá brutálním napadením dívky v Ústí nad Labem

30.01.2023 17:10 Policie se zabývá brutálním napadení dívky v Ústí nad Labem. Podezřelou ženu policie vypátrala. ČTK…

Policejní zásah v Brně. V kancelářské budově vyhrožoval muž se zbraní

30.01.2023 10:05 Aktualizováno Policisté zasahují v Brně v Holandské ulici. V jedné z kancelářských budov tam vyhrožoval muž se…

Pořadatele protivládních demonstrací Vrabela zřejmě zadržela policie

21.01.2023 19:37 Policie po dnešní demonstraci v centru Prahy zřejmě zadržela organizátora akce Ladislava Vrabela v…

Kriminalita v ČR: Je nižší než před covidem, meziročně se ale zvýšila.…

13.01.2023 13:40 Aktualizováno Kriminalita v Česku loni oproti předchozímu roku stoupla. Policie zaznamenala 181.991 trestných…

Policie vyšetřuje jako vraždu a sebevraždu úmrtí pohřešované dvojice v…

03.01.2023 12:37 Aktualizováno Případ úmrtí čtyřicetileté ženy a jejího tříletého syna v Krkonoších policie vyšetřuje jako vraždu…

Středočeští kriminalisté prověřují úmrtí novorozence v Poděbradech

31.12.2022 17:48 Středočeští kriminalisté od pátečního večera prověřují příčiny úmrtí novorozence v Poděbradech na…

Související:

Nejnovější