Policistu poslal soud za zabití muže v chatové oblasti do vězení

Českobudějovický soud poslal policistu, který při zásahu zastřelil muže, na 3,5 roku do vězení. Tragická událost se stala v chatové oblasti u Smržova na Jindřichohradecku před dvěma lety. Obžalovanému Davidu Knapíkovi hrozilo za zabití a zneužití pravomoci až desetileté vězení. Dnešní rozsudek není pravomocný, obě strany se zatím nevyjádřily k tomu, zda se odvolají.

Ilustrační fotografie.

Senát soudu v odůvodnění rozsudku uvedl, že policista nevypovídal o události zcela pravdivě.

Policisté v srpnu 2020 vyjížděli do chatové osady kvůli agresivnímu chování muže, jenž měl údajně konflikt se svou partnerkou. Muž prý šel proti policistům a nereagoval na jejich výzvy, aby se zastavil. Podle státního zástupce Knapík na muže, který byl opilý, vystřelil třikrát. Policista před soudem uvedl, že činu lituje, ale cítí se nevinný.

Senát soudu v odůvodnění rozsudku uvedl, že policista nevypovídal o události zcela pravdivě. Knapík totiž při výpovědi řekl, že zastřelený muž držel nějaký předmět v ruce. Předseda senátu Jaromír Hájek uvedl, že bezprostředně po střelbě Knapík v telefonickém rozhovoru s policisty případný předmět v ruce útočníka popíral.

Podle státního zástupce Knapík při zásahu nepostupoval správně. "Je výborným střelcem a byl připravován na zákroky proti agresivním osobám a byl zařazován do hlídek pro tyto případy. Je výborně fyzicky připravený a musel si uvědomovat, že mu při případném kontaktu nehrozí nebezpečí," uvedl státní zástupce Marcel Faktor. Dodal, že policista navíc nemusel na muže střílet třikrát, jelikož hned první výstřel zasáhl srdce. Knapík uvedl, že muž i po prvním zásahu stále postupoval proti policistům. Faktor ale s odkazem na soudní znalce řekl, že po průstřelu srdeční komory nemohl muž dále jít, nebo běžet. "Navíc odstup mezi střelami byl delší, po prvním zásahu měl (Knapík) vědět, že je (muž) zasažený," řekl Faktor.

Policista před soudem tvrdil, že nemířil na srdce. Řekl, že chtěl prvním výstřelem agresivního muže varovat. "Nechtěl jsem ho zabít. Měl jsem v hlavě, že střelím vedle něj a že budu mířit na spodní část těla," řekl Knapík.

Podle obhajoby byl zastřelený muž recidivistou, který měl už dříve konflikty s policisty. Kvůli agresivnímu chování se jej báli i lidé z chatové oblasti, kde se tragická událost stala. Chataři upozorňovali na to, že policisté museli v minulosti na místě zasahovat třeba i dvakrát v týdnu. U soudu uvedli, že muž například kolem chaty chodil s mačetou nebo s železnou tyčí. "Tento člověk nikdy nepracoval, neplatil ani výživné na dětí, užíval alkohol," uvedl Knapíkův obhájce Josef Kopřiva, který navrhoval policistu zprostit obžaloby.

Témata: soudy | Policie ČR

Europoslanec za SPD Blaško oznámil kandidaturu na prezidenta

27.05.2022 21:06 Europoslanec SPD Hynek Blaško (66) dnes na svém facebookovém profilu oznámil, že chce kandidovat na…

Prezident Zeman na Hradě přijal slovenskou prezidentku Čaputovou

27.05.2022 19:13 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě přijal slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou. Na twitteru…

Česko si připomnělo 80 let od atentátu na Heydricha

27.05.2022 15:29 Aktualizováno Přesně 80 let od okamžiku, kdy českoslovenští výsadkáři Jan Kubiš a Jozef Gabčík provedli atentát…

Lipavský jednal s Trussovou, shodli se na potřebě vojenské i politické…

27.05.2022 15:11 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) se shodl se šéfkou britské diplomacie Liz Trussovou na…

Černochová jednala se slovenským ministrem o Ukrajině nebo obranné…

27.05.2022 14:54 Ministři obrany České a Slovenské republiky Jana Černochová a Jaroslav Naď odmítli, že by v rámci…

Kuřecí maso zdražuje po celém světě, vliv má i válka na Ukrajině

27.05.2022 14:42 Kuřecí maso v poslední době zdražuje po celém světě, vliv má více faktorů - válka na Ukrajině,…

Ústav: Přemnožená zvěř způsobuje poškození mladých stromů

27.05.2022 13:49 Stále se zvyšující stavy zvěře způsobí v lesích po celém Česku velké škody hlavně na mladých…

Nové ceny ČEZ jsou dle analytika špičkou ledovce, do budoucna by měly…

27.05.2022 12:10 Nové ceny elektřiny a plynu, které v tomto týdnu zveřejnil ČEZ pro část svých zákazníků, ukazují…

Epidemie v Česku dál zpomaluje, klesají počty nových případů i…

27.05.2022 08:09 Epidemie koronaviru v Česku dál zpomalila, v uplynulých sedmi dnech odhalily laboratoře kolem 1700…

Zeman odmítá jmenovat viceprezidentkou NKÚ kandidátku vládní koalice

26.05.2022 20:02 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman nejmenuje do funkce viceprezidentky Nejvyššího kontrolního úřadu někdejší…

Související:

Nejnovější