Politici reagují na Bartošovo vítězství. Ozvali se Rakušan a Pekarová Adamová

Znovuzvolený předseda PIrátů Ivan Bartoš, kterého dnes na další dva roky potvrdili jeho spolustraníci ve funkci, má nyní silný mandát pro působení ve vládě. V reakci na jeho zvolení to na twitteru uvedl předseda koaličních Starostů Vít Rakušan. Se Starosty šli Piráti loni do sněmovních voleb.

Ivan Bartoš

Bartošovi gratuloval i premiér Petr Fiala (ODS), který věří, že jejich dosavadní dobrá spolupráce bude pokračovat. Bartošovo vítězství přivítali také další předsedové stran vládní koalice, předsedkyně koaliční TOP 09 Markéta Pekarová Adamová i předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

"Jsem ráda, že uspěl kandidát, který zná rozdíl mezi demokratickou a nedemokratickou levicí," uvedla na twitteru Pekarová Adamová. Na dotaz ČTK uvedla, že Bartošovo znovuzvolení je dobrá zpráva pro stabilitu nové vlády, a tudíž i dobrou zprávou pro občany. Je rovněž ráda, že v pirátské straně zvítězila rozumná cesta kontinuity. "Jsem rád, že Piráti budou mít pracovitého, schopného předsedu, který umí nejen hájit dobře jejich program, ale také je schopen hledat kompromis ve prospěch této země. Ivana si lidsky vážím a těším se na pokračování naší spolupráce," sdělil ČTK předseda lidovců Jurečka.

Bartoš dnes obhájil své předsednické místo, když obdržel 662 hlasů od 948 straníků. Ve druhém kole porazil senátora Lukáše Wagenknechta.

"Vím, že to nebylo jednoduché, ale Ivan má teď silný mandát pro působení ve vládě a za to jsem moc rád," napsal Rakušan. Bartošovi pogratulovala i místopředsedkyně Starostů a místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová. "Před ním a před celou vládou, které je místopředsedou, je spousta práce," uvedla na sociálních sítích.

Přes sociální sítě oslovila Bartoše i dosavadní místopředsedkyně strany Olga Richterová, která svůj post už neobhajuje. "Zvolili jsme si předsedu Pirátů a s ním i pokračování liberálního, středového směřování naší strany. Zvolili jsme si dříče, člověka 'svobodomyslné sebekázně'. Drž se, Ivane, ráda budu dál nápomocná Tobě i předsednictvu tak, jak bude třeba," uvedla místopředsedkyně Sněmovny Richterová.

Bartošovi blahopřál i bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. "V loňském roce jste utrpěl hořkou porážku, což je nezbytná zkušenost pro dospělou politiku a budoucí úspěchy. K jejich dosažení Vám přeji hodně sil," napsal na twitteru. Piráti měli až do loňských sněmovních voleb 22 poslanců. Po volbách jsou ve Sněmovně jen čtyři.

"Panu předsedovi Bartošovi gratulujeme, jelikož spolu s ním zvítězila u Pirátů ideologie centralistického Bruselu spojená s omezováním občanských svobod - a je dobře, že u Pirátů mají v tomto čitelného předsedu, a je správně, že ten, kdo zavlekl Piráty nad propast, má odvahu jít spolu s nimi ke dnu," sdělil ČTK předseda hnutí SPD Tomilo Okamura.

Inspekce stíhá dozorce z Valdic, měli fyzicky napadat vězně

22.01.2022 17:47 Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) stíhá osm dozorců z věznice Valdice na Jičínsku…

Lidé po Česku znovu protestovali proti covidovým restrikcím

22.01.2022 17:37 Aktualizováno V několika městech se dnes znovu konaly demonstrace odpůrců protiepidemických opatření. Podle…

V Jeseníkách platí druhý stupeň lavinového nebezpečí

22.01.2022 17:07 V Jeseníkách dnes vyhlásili horští záchranáři druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály.…

V pátek přibylo dvakrát víc případů covidu než před týdnem

22.01.2022 13:38 Aktualizováno Laboratoře v Česku odhalily v pátek 26.597 nových případů nemoci covid-19, to je dvakrát víc než…

Česko chce 50 milionů eur za škody způsobené těžbou v Turówě. Polsko…

22.01.2022 11:27 Aktualizováno Česko podle návrhu smlouvy pro polskou stranu sporu trvá na náhradě 50 milionů eur za škody…

Češi znovu více kupovali oblečení do města

22.01.2022 10:34 Češi loni podle prodejců a vyhledávače módy Glami znovu více začali nakupovat oblečení do města,…

V Praze přibývá zdravotníků nakažených covidem, nemocnice zvládají

22.01.2022 08:48 Roste počet zdravotníků nakažených covidem-19, nejvíc jich je v Praze. Vyplývá to z dat, která…

Jen asi pětina Čechů hodnotí situaci ve světě v ekonomice či bezpečnosti …

21.01.2022 19:54 Jen asi pětina Čechů hodnotí situaci ve světě v ekonomice, bezpečnosti, řešení konfliktů či…

Česko je připraveno na nejhorší scénář na Ukrajině, podpoří sankce proti…

21.01.2022 18:40 Aktualizováno Česká republika je připravena i na nejhorší scénář vývoje na Ukrajině, řekl dnes ministr zahraničí…

Jurečka představil formy pomoci lidem, na které dopadlo zdražení energií

21.01.2022 18:09 Aktualizováno Lidé, na které výrazně dopadlo zdražení energií, mohou žádat úřady práce o podporu. Mohou získat…

Související:

Nejnovější

reklama