Kandidát na ministra školství Petr Gazdík (STAN) se chce do konce týdne sejít s ministrem školství v demisi Robertem Plagou (za ANO) a jednat s ním o možném prodloužení vánočních prázdnin. Zatímco nastupující vláda koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Pirátů se STAN kvůli epidemii covidu-19 navrhla dřívější začátek vánočních prázdnin, dosavadní ministr se k tomu vyjádřil spíš odmítavě. Podle Gazdíka je třeba vyjasnit, jak budou školy fungovat bez ohledu na to, kdo bude v čele resortu. ČTK dnes o tom informoval mluvčí STAN Tomáš Pergl.
Podle návrhu opatření, která minulý týden představila nově vznikající vláda, by kvůli výraznému zhoršení epidemie měly vánoční prázdniny začít už od pondělí 20. prosince. Harmonogram letošního školního roku počítá s prázdninami od čtvrtka 23. prosince. Děti se mají do lavic vrátit 3. ledna. Plaga v reakci uvedl, že případné prodloužení prázdnin by nedávalo smysl bez současného omezení třeba i provozu podniků. "Pokud by prodloužení vánočních prázdnin mělo být v tomto směru jediným opatřením, opět by to byly školy, které jako jediné brzdí epidemii a nesou její následky," řekl.
Gazdík by se proto chtěl s Plagou do konce týdne sejít a vše s ním probrat. "Naším cílem je zmírnit epidemickou situaci na školách a zajistit hladký povánoční start výuky,“ uvedl. Problém je podle něj momentálně to, že není jasný termín jmenování nové vlády. Koaliční tým ho proto dnes pověřil, aby zajistil hladký přechod změny řízení ministerstva školství. "Za mě by měly prázdniny začít dřív a žáci a studenti by na ně měli odejít otestovaní,“ řekl. I když podle něj prodloužení prázdnin může rodičům způsobit komplikace, považuje to za lepší variantu, než zavírat v novém roce větší počet škol.
Gazdík už minulý týden řekl, že prodloužení vánočních prázdnin by podle epidemiologů mělo tak velký efekt, že by se to vyplatilo pro zklidnění epidemické situace. Ještě před měsícem s návrhy některých odborníků na vyhlášení několikadenního volna či uzavření škol na dva týdny nesouhlasil. Podle něj tehdy bylo jasné, že se bude epidemie dál zhoršovat a děti by se do škol po dvou týdnech asi nevrátily. Po Vánocích by se podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) ve školách otestovaly na covid-19 a tím by se zjistilo, jak se nákaza rozšířila v rodinách.
Vánoční prázdniny se kvůli epidemii prodloužily už loni. Místo v úterý 22. prosince šli žáci do škol naposledy v pátek 18. prosince. Do lavic se část z nich vrátila v pondělí 4. ledna, většina zůstala do jara doma na distančním vzdělávání.
Jako první o příletu nizozemské hvězdy informoval server F1NEWS.cz. Max Verstappen, čtyřnásobný mistr světa ve Formuli 1, zamířil po zklamání ve Velké ceně Španělska nečekaně do Prahy. Jeho cesta ale není soukromá. V metropoli ho čekají pracovní povinnosti.
Baby boom v českém šoubyznyse pokračuje i na začátku prvního červnového pracovního týdne. Těhotenství Hanky Třeštíkové, které oznámila v únoru, má šťastný konec. Pražská komunální politička z rodiny slavné filmové režisérky se stala maminkou.
Česko i v pondělí zasáhnou další bouřky. Nová výstraha na tom nic nemění, ačkoliv přináší jisté změny. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) časově posunul začátek varování na 14. hodinu a zmenšil oblast s vysokým stupněm nebezpečí. Na západě Čech se bouřky vůbec nečekají.
Květen je u konce a taková Helena Vondráčková na něj rozhodně nezapomene. Po ztrátě milované fenky totiž s manželem přivítala do domácnosti nového čtyřnohého kamaráda. Toho již seznámila i s další důležitou osobou.
Česko trne hrůzou, protože Jiřina Bohdalová se v uplynulých dnech opět ocitla v nemocnici. Pravda vyšla najevo, když legendární herečka nedorazila na akci, kde neměla chybět. Problémy údajně začaly už o víkendu.
Poláci rozhodli. V těsném druhém kole prezidentských voleb zvítězil nacionalistický kandidát Karol Nawrocki, podporovaný vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS) a administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa. Porazil liberálního starostu Varšavy Rafała Trzaskowského poměrem 50,89 % ku 49,11 % hlasů.
Michaela Ochotská oznámila během prvního červnového dne radostnou novinku. Podruhé se totiž stane maminkou. Otcem dítěte bude její současný partner, který ji na konci loňského roku požádal o ruku.
Řeporyjský starosta Pavel Novotný se poprvé vyjádřil k nedělní dopravní nehodě na dálnici D4. Novotný uvedl, že se havárie obešla bez zranění či škod na cizím majetku. Popřel také, že by měl zákaz řízení. Podle svých slov se dopustil přestupku.
Udeřily během obou dnů uplynulého víkendu a hrozí i dnes. Pondělní bouřky mohou být i velmi silné, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve výstraze na sociální síti X.
Poláci si vybrali muže, který na prezidentském postu nahradí po vypršení dvou funkčních období Andrzeje Dudu. V nedělním druhém kole voleb podle prvních odhadů po uzavření volebních místností zvítězil varšavský starosta Rafał Trzaskowski, jenž na post hlavy státu kandidoval již před pěti lety.
Fanouškům StarDance, kteří se na podzim vydají na některou ze zastávek prvního turné této populární show, se pomalu rýsuje před očima sestava známých osobností a jejich tanečních partnerů. Po Tatianě Dykové a Petru Čadkovi byla odhalena další dvojice.
Na speciální operaci Pavučina dohlížel ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Kyjev odhaduje výši způsobených škod na více než dvě miliardy dolarů (téměř 44 miliard korun), uvedla britská BBC. Rusové již přiznali, že k ukrajinskému útoku na letecké základny opravdu došlo.