Politologové: Smyslem hlasování o nedůvěře je často snaha opozice se zviditelnit

Smyslem vyvolání hlasování o nedůvěře vládě je z hlediska opozice obvykle snaha zvýšit svou veřejnou viditelnost. Shodli se na tom politologové Josef Mlejnek z Univerzity Karlovy a Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity v Brně v souvislosti s nedávným vyjádřením předsedy ANO Andreje Babiše, podle kterého hnutí vyvolá hlasování, pokud premiér Petr Fiala (ODS) neodvolá ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) kvůli kontaktům nynějšího šéfa civilní rozvědky Petra Mlejnka s obviněným lobbistou Michalem Redlem.

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto

Bývalý předseda vlády Babiš o možném vyvolání hlasování o nedůvěře psal v komentáři, který uveřejnila sobotní Mladá fronta DNES. Fiala ve vyjádření pro ČTK mimo jiné uvedl, že to na něj dělá spíše dojem, že šéf ANO potřebuje překrýt své trestní kauzy v Česku a ve Francii. Podobně se vyjádřil Rakušan pro Radiožurnál. Dříve zástupci opozičního hnutí tvrdili, že se vzhledem k českému předsednictví v Radě Evropské unie k podobnému kroku neuchýlí.

"Nevím, jestli jde o krok očekávaný, opozice však evidentně hodlá využít příležitosti. STAN je nehledě na výsledek nedávného sněmu ve velké krizi, každý další vážný problém může jeho předsedovi zlomit vaz a notně tak oslabit současnou vládní koalici," napsal ČTK Mlejnek. Vzhledem k rozložení sil ve Sněmovně podle něj nelze pád vlády očekávat. ANO ale patrně hodlá využít "divadelní" potenciál záležitosti včetně dlouhého a emotivního jednání za pozornosti všech médií, míní.

Ústava umožňuje snadno hlasování vyvolat, proto jich bývá v každém volebním období několik, ačkoli opozice většinou nemá reálnou šanci vládu svrhnout, uvedl Kopeček. "Smyslem vyvolání hlasování z hlediska opozice je obvykle snaha zvýšit svou veřejnou viditelnost - funguje to tedy hlavně jako mediálně účinná zbraň pro přitažení pozornosti," sdělil ČTK.

Připomněl, že jen jednou hlasování o nedůvěře skončilo pádem vlády, a to během prvního českého předsednictví v Radě EU v roce 2009. Kabinet byl ale tehdy menšinový a podle Kopečka navíc s "drolícím se zázemím ve Sněmovně". "To má k dnešní situaci daleko, vládní zázemí vypadá jednotně a navíc je výrazně většinové. Pád vlády je proto velmi nepravděpodobný," dodal.

Ke svržení vlády při hlasování o nedůvěře je nutných nejméně 101 poslaneckých hlasů. Opoziční ANO a SPD mají ve dvousetčlenné Sněmovně 92 hlasů, vládní koalice občanských demokratů, lidovců, TOP 09, Pirátů a STAN jich má 108. Premiér ministry přímo neodvolává, podle ústavy navrhuje jejich odvolání prezidentovi.

Opakované kontakty s Redlem podle hnutí ANO diskvalifikují Mlejnka pro funkci v čele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI), Rakušan ho odvolat nehodlá. Opoziční subjekt se chystá poslat otevřený dopis Fialovi s žádostí o odvolání Rakušana z vládního postu. O situaci dnes budou jednat také Fiala s Rakušanem při příležitosti neformálního setkání kabinetu na zámku Liblice u Mělníka.

O pravidelných stycích mezi Redlem a nedávno jmenovaným šéfem ÚZSI Mlejnkem informoval minulý týden server Seznam Zprávy. Ve čtvrtek napsal, že podle jeho informací začala GIBS prověřovat podezření, že právě Mlejnek donášel skupině kolem Redla citlivé policejní informace, což v dnešním článku zmínil i Babiš. Inspekce se v pátek proti těmto informacím ohradila a uvedla, že kvůli úniku informací v kauze Dozimetr šéfa rozvědky neprověřuje ani nevede trestní řízení, ve kterém by figuroval jako podezřelá osoba příslušník ÚZSI.

Mlejnek sdělil serveru Seznam Zprávy, že se s Redlem zná od roku 2012. Potkával se s ním údajně jednou až dvakrát ročně. V dané době pracoval Mlejnek ve firmě Techniserv, která dodává a instaluje technologické systémy a často se uchází o státní zakázky. Důvodem podle něj bylo to, že jako obchodník poptával zakázky pro svou firmu, ale žádnou jeho prostřednictvím nezískal.

Zelenskyj se připojil k summitu v Praze, poděkoval za pomoc

06.10.2022 16:05 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes přes video promluvil k účastníkům první schůzky…

Brněnský soud poslal v kauze přidělování bytů do vazby Bradáče a Červinku

06.10.2022 15:29 Aktualizováno Městský soud v Brně dnes poslal v kauze manipulace s byty na radnici Brno-střed do vazby dva z osmi…

Na Pražském hradě začalo první zasedání platformy Evropské politické…

06.10.2022 15:20 Aktualizováno Na Pražském hradě začalo první zasedání platformy Evropské politické společenství (EPC). Kromě…

Fiala přivítal v Česku britskou premiérku Liz Trussovou, dorazila na summit

06.10.2022 14:25 Aktualizováno Předseda české vlády Petr Fiala (ODS) s britskou premiérkou Liz Trussovou dnes v Praze jednali o…

Velký technický průkaz bude možná zrušen, údaje by přibyly na malém

06.10.2022 12:10 Velký technický průkaz vozidla možná úřady už nebudou od roku 2024 vydávat, přičemž osvědčení o…

Schillerová se pustila do Stanjury kvůli příjmům z daně, která není…

06.10.2022 12:05 Je naprosto nepřijatelné, že ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) počítá v návrhu rozpočtu na…

Benzin po zvýšení spotřební daně v průměru stojí 39 Kč

06.10.2022 11:41 Aktualizováno Pokles ceny benzinu se po zvýšení spotřební daně zastavil, cena nafty se v uplynulém týdnu změnila…

Česká republika daruje Ukrajině 25 milionů korun na obnovu veřejné správy

06.10.2022 11:30 Česká republika daruje Ukrajině 25 milionů korun na obnovu veřejné správy, cílem je znovu spustit…

Policie ve středu na hranicích se Slovenskem zadržela dalších 73 migrantů

06.10.2022 10:36 Čeští policisté na hranicích se Slovenskem za posledních 24 hodin zadrželi dalších 73 migrantů a…

Kriminalisté podali návrh na obžalobu psychiatra a spisovatele Cimického

06.10.2022 10:27 Aktualizováno Kriminalisté navrhli obžalovat psychiatra a spisovatele Jana Cimického ze znásilnění a vydírání…

Související:

Nejnovější