Politology zaujal v projevu Pavla apel na snahu poučit se z neúspěchu

Politology zaujal v inauguračním projevu nového prezidenta Petra Pavla apel na snahu poučit se z neúspěchu, nemalomyslnět a zkoušet věci znovu. Stanislav Balík i Ladislav Mrklas ČTK řekli, že Pavel si na rozdíl od svého předchůdce Miloše Zemana nevyřizoval účty. Balík projev obsahově označil za zajímavý mix témat a poukázal na to, že Pavel příliš nezmiňoval vnitrostátní politiku. Podle Mrklase je to tak v pořádku, protože prezident by měl vnitrostátní politiku komentovat jen obecně a umírněně.

Na Pražském hradě se konala inaugurace Petra Pavla. (9.3.2023)

"Byl to zcela jiný projev, než jsme slýchali deset let od Miloše Zemana," poznamenal Balík, který je děkanem Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity a výzkumníkem Národního institutu SYRI. Povšiml si toho, že Pavel hovořil spíše o společnosti než o politice. "Projev mě ničím úplně nepřekvapil. V zásadě se nesl v takovém duchu, v jakém se nesla jak předvolební kampaň, tak následně ty týdny, které předcházely inauguraci. Byl tam akcent na snahu spojovat a vrátit politice a úřadu prezidenta nějakou důstojnost," zhodnotil řeč Mrklas z CEVRO Institutu.

"Zajímavá je ta myšlenka, že není vždycky jediným důležitým bodem to, aby na konci byl úspěch, ale ta snaha se neustále pokoušet," uvedl Mrklas s tím, že toto téma se projevem táhlo jako červená nit. Balík souhlasil. "Přes některé ty povinné věci, které musí zaznít, tam Petr Pavel dal zajímavý důraz na opakovanou snahu poučit se z neúspěchu, zvednout se a jít dál, zkoušet to znovu, nemalomyslnět. To mě tam oslovilo asi nejvíc," řekl.

Pavlovu zmínku o tom, že "pravda znovu zvítězila", Balík označil za jedinou narážku na podobu prezidentské kampaně jeho protikandidáta, tedy šéfa opozičního hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše."Myslím, že si zachoval velké dekorum, že to zvládl okomentovat jenom takto a nijak blíž to nerozvádět, nevyřizovat si účty. Vzpomeňme si na to, jak vypadal druhý inaugurační projev Miloše Zemana, který byl žánrově úplně jiný, vyčítavý," připomněl.

Také podle Mrklase je velmi správným - a jediným možným - přístupem, že se Pavel v projevu "o nikoho neotřel, ač by si to možná leckdo zasloužil". Politolog připomněl, že u Zemana byly výpady proti jeho odpůrcům a nepřátelům - ať už skutečným, nebo smyšleným - běžné.

Oba politologové se shodli na tom, že Pavlův avizovaný plán konkrétních cílů na prvních sto dní ve funkci není u prezidenta v parlamentním režimu úplně obvyklý. Mrklas řekl, že podobné plány přísluší spíše vládě, potažmo krajům nebo třeba starostům. Balík obecně zmínil, že prezidentský úřad by měl být aktivní spíše méně. Chce ale hodnotit až konkrétní kroky, které Pavel učiní. "Bude aktivní a pro nás to zcela jistě bude velký rozdíl oproti tomu, co jsme zažili s Milošem Zemanem hlavně v těch posledních pěti letech. To, že se bude scházet s lidmi, třeba i s představiteli opozice, jsme si už trochu odvykli, ale prezidentskému úřadu to sluší. A pokud ta aktivita znamená tohle, tak s tím samozřejmě nikdo nemůže mít žádný problém," poznamenal.

Mrklas ve zveřejnění plánu vidí Pavlovu snahu o vysokou míru transparentnosti a také pozvání k tomu, aby novináři o jeho prezidentských krocích informovali. "Je otázka, jestli to tak bude pořád, nebo jenom těch prvních sto dní, ale to teprve uvidíme," uzavřel.

Když před deseti lety nastupoval do prezidentské funkce Zeman, politologové se pozastavovali nad tím, že se ve svém inauguračním projevu nedotkl řady důležitých oblastí, například zahraniční politiky. Vadilo jim také, že kritizoval média. Za nešťastné označili i to, že v úvodu řeči zmínil problematickou opoziční smlouvu.

Primátor Ostravy, který nahradí Macuru, by měl být znám už v dubnu

21.03.2023 21:42 Primátor Ostravy, který nahradí ve funkci Tomáše Macuru (dříve ANO), by měl být znám už v dubnu.…

Stát ceny potravin zastropovat nechce. Jsou v akcích nižší než maximální…

21.03.2023 16:18 Česko podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) nechce zavést strop cen v obchodech jako…

V Česku jsou zhruba 4500 teenagerů z Ukrajiny, kteří nestudují střední…

21.03.2023 15:05 V Česku je podle odhadů asi 4500 uprchlíků z Ukrajiny mezi 15 a 19 lety, kteří nestudují žádnou…

Vláda údajně našla shodu na omezení podpory stavebního spoření

21.03.2023 11:59 Ve vládní koalici je podle CNN Prima News shoda na omezení státní podpory stavebního spoření. U…

Počet obyvatel Česka se loni zvýšil díky migraci, dětí se rodí méně

21.03.2023 10:17 Počet obyvatel Česka se loni zvýšil zhruba o 16.700 na 10,533 milionu lidí. Vliv na to měla jen…

Pavel se obrací na instituce, aby mu předložily kandidáty na ústavní soudce

20.03.2023 17:20 Aktualizováno Prezident Petr Pavel tento týden obešle 23 institucí, aby mu předložily jména kandidátů na nové…

Fiala: Určitá míra automatických úprav platů ústavních činitelů má být…

20.03.2023 17:17 Určitá míra automatických úprav platů ústavních činitelů by měla podle premiéra Petra Fialy (ODS)…

Česká pošta by mohla propustit až 4000 lidí, míní odbory

20.03.2023 17:13 Česká pošta by podle odhadu odborářů mohla v polovině roku propustit až 4000 z celkem 25.000 lidí.…

Covid-19 lze ze seznamu nakažlivých nemocí vyřadit dříve

20.03.2023 17:10 Aktualizováno S vypuštěním covidu-19 ze seznamu nakažlivých nemocí, jejichž zaviněné šíření je trestné, stát…

Nemocných s akutními infekcemi dýchacích cest v minulém týdnu ubylo

20.03.2023 14:28 Nemocných s akutními infekcemi dýchacích cest v minulém týdnu ubylo, podle odborníků Státního…

Související:

Nejnovější