Severní větev ropovodu Družba, která byla tento týden poškozena, je znovu plně v provozu, uvedl polský provozovatel ropovodů PERN na svých internetových stránkách. Vyšetřování poruchy pokračuje, společnost ale už dříve uvedla, že šlo pravděpodobně o únavu materiálu.
"Technické služby PERN uvedly plně do provozu poškozenou větev ropovodu, kterou je dodávána ropa německým klientům," píše se v prohlášení. "Pokračuje vyšetřování příčin, které vedly k tomu, že potrubí prasklo," stojí v něm také. Polský premiér Mateusz Morawiecki ve veřejnoprávním rozhlasu řekl, že je příliš brzy na závěry, zda jde o náhodné poškození, nebo o únik způsobený sabotáží.
Pracovníci firmy nyní čistí místo, kde ropa unikala do okolního prostředí.
Společnost PERN zjistila únik ropy v potrubí zhruba 70 kilometrů od města Plock ve středním Polsku v úterý večer. Lidé hlásili, že se ropa vylila do kukuřičného pole.
Ropovod Družba začíná v Rusku na východním břehu Volhy a v Bělorusku se dělí do dvou větví - severní vede do Polska a do Německa, jižní přes Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do České republiky.
Unikátní dokument o skupině Oasis od Stevena Knighta v režii Dylana Southerna a Willa Lovelacea bude mít světovou premiéru na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách. Film vstoupí do českých kin od 10. září 2026. Ještě letos zamíří exkluzivně na Disney+ mimo USA a na Hulu a Disney+ ve Spojených státech.
Česko v neděli zasáhla smutná zpráva. Ve věku 86 let zemřel známý výtvarný umělec a hudebník Milan Knížák, někdejší ředitel Národní galerie či rektor Akademie výtvarných umění. Podle ministra kultury Oto Klempíře (Motoristé) odešel autor, který po desítky let utvářel dějiny moderního českého umění.
Přes deset let byla TV Barrandov spojena především s osobou Jaromíra Soukupa. To už sice dva roky neplatí, ale úpadek televizního byznysu se nedaří zastavit. Důkazem je i nejnovější informace o stěhování televize z Barrandova mimo Prahu.
Tereza Kerndlová se během tohoto týdne podělila o velmi smutnou novinku. Po patnácti letech přišla o milovaného pejska, který byl jejím oddaným čtyřnohým kamarádem.
Dlouholetý poslanec Jaroslav Foldyna (SPD) se další měsíc nesmí zdržovat ve společné domácnosti s manželkou. Děčínský okresní soud prodloužil předchozí vykázání politika, který je podezřelý z domácího násilí.
Policie obvinila pětatřicetiletou ženu z vraždy v případu závažného zločinu, který se ve čtvrtek stal v Jablonci nad Nisou. Podezřelou již soud poslal do vazby, ke kauze se již nebudou zveřejňovat další informace.
Babyboom v českém šoubyznyse bude brzy pokračovat i díky Charlotte Štikové z jedné velmi dobře známé rodiny. Mladší sestru Ornelly Koktové ale v těchto dnech potkala nepříjemná situace. Až si někteří lidé mohli dělat starost o nenarozené miminko.
Tuzemští televizní diváci před nějakým časem přijali zprávu o konci Honzy Dědka na obrazovkách. Prima se totiž s moderátorem nedohodla na pokračování spolupráce. Nyní to vypadá, že nastalé situace se rozhodla využít konkurenční televizní stanice.
Do Česka se v následujících dnech vrátí tropické počasí, které bude úřadovat i během prvního srpnového víkendu. Maxima se budou blížit čtyřicítce, než přijde ochlazení. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Veroniku Žilkovou vnímáme především jako herečku, ale ona se vyznamenala i v osobním životě. Je totiž hned čtyřnásobnou maminkou, k tomu další dvě děti adoptovala. Možná si pokládáte otázku, proč to udělala, když měla už tak početnou rodinu. Známá herečka před časem prozradila zvláštní okolnosti tohoto rozhodnutí.
Jedním z témat v české politice byla v posledních dnech navržená změna jednacího řádu vlády. Úřad vlády se rozhodl zareagovat na některé informace, které se objevily v médiích. Podle tvrzení úředníků se žádné zásadní úpravy nechystají.
Zásnuby většinou předcházejí svatbě, pokud před veselkou nenásleduje rozchod. U Sámera Issy a jeho současné partnerky je zatím všechno v pořádku, takže se v hlavách rýsují plány ohledně podoby slavnostní události.