Polsko bude volit parlament v neděli 15. října. Termín voleb do Sejmu a Senátu, v nichž bude obhajovat vítězství Právo a spravedlnost, dnes vyhlásil polský prezident Andrzej Duda. Spoluobčany vyzval, aby na podzim využili svého volebního práva.
Duda na sociální síti X oznámil, že obdržel kladné stanovisko Národní volební komise k navrhovanému termínu voleb do Sejmu a Senátu. "Rozhodl jsem se vyhlásit tyto volby na 15. října 2023," uvedl a vyzval voliče k účasti. "Budoucnost Polska je věcí každého z nás. Využijte svého práva," vzkázal.
Podle agregovaného průzkumu serveru Politico je favoritem Právo a spravedlnost (PiS), jehož lídry jsou místopředseda vlády Jaroslav Kaczyński a premiér Mateusz Morawiecki. Vládnoucí stranu by volilo zhruba 36 procent lidí. Druhou Občanskou platformu by podpořilo o šest procent voličů méně.
Senát je dolní parlamentní komorou a má sto členů, v Sejmu zasedá 460 zákonodárců. Aktuálně se nezdá být jasné, zda PiS v podzimních volbách získá dostatek mandátů, aby mělo většinu.
V Polsku se naposledy konaly parlamentní volby v roce 2019. Do Sejmu se dostalo šest politických subjektů. Právo a spravedlnost zvítězilo se ziskem téměř 43,6 procenta. Druhá Občanská platforma měla 27,4 procenta.
Jako na smilování se v Česku čeká na deštivé počasí, které by podle předpovědi mohlo dorazit po tomto tropickém víkendu. Meteorologové ale mírní očekávání. O trvalý déšť nepůjde, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Srpen je v plném proudu a k jeho slavným oslavencům patří i nejúspěšnější česká zpěvačka současnosti. Ewa Farna ve středu oslavila symbolických 33 let. Fanoušky při té příležitosti zaujala především nová vizáž popové hvězdy.
Jaromír Soukup už se měl po útoku z minulého týdne podrobit dvěma operacím. Mezitím pokračuje policejní vyšetřování napadení známého podnikatele. Případem se zabývají středočeští kriminalisté, kteří odhalili, jak s kauzou pokročili.
Českou filmařskou obec zasáhla velmi smutná zpráva, se kterou se musí vyrovnat především slavná sourozenecká dvojice. Ve věku 74 let zemřela režisérka a dramaturgyně Jana Hádková, maminka oblíbených herců Matěje a Kryštofa.
Je to letos čtyřicet let, co legendární britská kapela Queen odehrála poslední koncerty. Náš stát se tehdy ještě nacházel za železnou oponou, přesto mělo pár šťastlivců možnost vidět Freddieho Mercuryho a ostatní hudebníky. Kdo takové štěstí neměl, může si vše vynahradit už dnes.
Rodina na prvních krocích pěvecké kariéry Charlotte Gottové rozhodně nešetří. Nejnovějším důkazem je klip, kterého se fanoušci dočkali před několika dny. Natáčení probíhalo i ve slavném podniku, takže se dá předpokládat, že nemohlo jít o úplně levnou záležitost.
Až 37 stupňů bude během víkendu, kdy se očekává další tropická epizoda. Výstrahu před vysokými teplotami v pátek vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Meteorologové nadále upozorňují i na nebezpečí požárů na většině území.
Manželský spor Vémolových opět graduje a v hlavní roli je auto. Karlos Vémola nechal odtáhnout vozidlo, které používala jeho slovenská manželka. Není proto překvapením, že Lela se opět rozhodla důrazně ozvat.
Americký prezident Donald Trump přiznal neobvyklé manévry během červencového návratu ze summitu NATO v Turecku. Zapříčinily je obavy o bezpečnost šéfa Bílého domu. Kritici nicméně poukazují na to, že desítky jiných lidí byly potenciálně v ohrožení.
Bývalý český prezident Miloš Zeman během pravidelného letního pobytu na chalupě na Vysočině opět nasedl do člunu. Plavbu absolvoval, přestože podmínky nebyly zrovna ideální. Lidé z ochranné služby museli být nablízku a pomáhat.
Britský televizní moderátor a hvězda pořadu Clarkson's Farm Jeremy Clarkson opět vyvolal rozruch na sociální síti X svým tradičním příspěvkem k výsledkům závěrečných zkoušek A-Level. Clarkson publikuje podobný vzkaz každoročně již od roku 2014 v den, kdy studenti v Anglii, Walesu a Severním Irsku obdrží své studijní výsledky. Dvanáctým rokem v řadě se tak snažil ukázat, že špatné známky nemusí znamenat překážku pro budoucí životní úspěch.
Americká zpěvačka Ariana Grande oficiálně potvrdila obnovení milostného vztahu s tanečníkem a fotografem Rickym Alvarezem. Dvojice spolu randila již v letech 2015 až 2016, než se jejich cesty na dlouhou dobu rozdělily. O možném návratu se v kuloárech spekulovalo delší dobu a zpěvačka tyto dohady potvrdila zveřejněním společných fotografií na sociální síti Instagram.