Polsko a Česko společně Bruselu navrhnou, aby Evropská unie poskytla zvláštní finanční podporu zemím při zvládání přílivu uprchlíků z Ukrajiny. Oznámil to polský premiér Mateusz Morawiecki po dnešním jednání s předsedou české vlády Petrem Fialou ve Varšavě. Do Polska od začátku ruské invaze na Ukrajinu přicestovaly tři miliony Ukrajinců, do Česka asi 300.000.
"Ukrajinci bojují i za naši svrchovanost a svobodu," zdůraznil Morawiecki a upozornil, že ukrajinští uprchlíci v Polsku pracují ku prospěchu země, nejde tedy jen o jednostrannou pomoc ze strany Polska.
Fiala uvedl, že obě země se dosud dokázaly s "neuvěřitelnou uprchlickou vlnou" z Ukrajiny vypořádat, upozornil ale, že dlouhodobě tento příliv nelze zvládnout bez solidární podpory dalších zemí EU. "Neměníme stanovisko. Za migrační krize v roce 2015 jsme byli proti kvótám a přerozdělování - a ani teď nechceme přerozdělování," řekl s připomínkou tehdejšího odmítnutí středoevropských zemí EU pomoci tehdy migrací těžce zasažené Itálii a Řecku převzetím části žadatelů o azyl, často původem z válkou zničené Sýrie, ale také z afrických zemí. "Lidé (z Ukrajiny) neutíkají, aby si zlepšili situaci, ale aby si zachránili životy," upozornil Fiala.
"Na většinu otázek se díváme naprosto shodně," prohlásil Fiala po jednání s polským hostitelem. Praha a Varšava podle něj nepochybují, že Evropská unie a Severoatlantická aliance mají postupovat proti Rusku co nejtvrději, ani o tom, že je záhodno co nejvíce podporovat Ukrajinu, čelící agresi Ruska.
"Domluvili jsme se, že budeme velmi intenzivně podporovat další sankce proti Rusku, a budeme tlačit, aby Ukrajina dostala kandidátské postavení (v EU). Ukrajina potřebuje, abychom jí dali najevo, že o ní stojíme, že patří do evropské rodiny, že EU jí otvírá dveře," zdůraznil český premiér.
"Česko se rozhodně nechystá přistoupit na placení (za ruský plyn) v rublech," ujistil Fiala. Nesouhlasí s postojem s Maďarska, které se rozhodlo přistoupit na placení v rublech, a hodlá se pokusit maďarské stanovisko změnit v dialogu s Budapeští. "Pokud neukážeme Rusku jednotu a shodný postoj, proděláme na tom všichni," varoval.
"Zásadně nesouhlasíme s maďarským stanoviskem okolo války na Ukrajině. Očekáváme odsouzení válečných zločinů," zdůraznil Morawiecki.
Česko je z 90 procent závislé na ruském plynu, připustil Fiala. Praha se chce závislosti na ruských fosilních zdrojích zbavit, a k tomu může výrazně pomoci Polsko, uvedl s tím, že znovu se má otevřít jednání o vybudování plynovodu Stork 2 mezi oběma zeměmi a Česko by se také chtělo podílet na polských terminálech umožňujících dovoz zkapalněného zemního plynu. Vznikne také pracovní skupina, která by měla na starosti další postup v situaci ruského rozhodnutí zastavit ropu do rafinerií v Česku, které vlastní polská firma PKN Orlen.
Oba premiéři také uvedli, že chtějí v EU znovu otevřít otázku obchodu s emisními povolenkami, který ovlivňuje ceny energií.
Fiala avizoval obnovení tradice společných jednání vlád obou zemí. To příští by se mělo konat Praze na přelomu května a června.
Ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé) se po návštěvě folklorního festivalu ve Strážnici, kde se dočkal pískotu, chystá na další významnou kulturní událost, na které se může setkat s hlasitými kritiky. Podle dostupných informací nemá chybět na pátečním slavnostním zahájení filmového festivalu v Karlových Varech.
Není žádným tajemstvím, že Ondřej Brzobohatý se momentálně potřetí rozvádí, a to se současnou manželkou Danielou. Zatímco tentokrát vše probíhá v klidu, rozpad druhého manželství řeší hudebník dodnes. Syn slavného herce prozradil, jak moc se sporem s Taťánou Kuchařovou ještě osobně zabývá.
Simona Krainová sáhla ke kroku, který doposud nikdy neudělala. Jistá učitelka se totiž na sociální síti nevhodně vyjádřila na adresu jejího syna, což se modelka rozhodla řešit tím, že do akce povolala právníky. Co bude dál?
Dagmar Havlová je jednou z hlavních postav aktuální kauzy kolem Knihovny Václava Havla. Další důležitou osobou je šéf instituce Tomáš Sedláček, který se navzdory krokům bývalé první dámy nevzdává.
Blíží se první červencový víkend, který se bude od posledního červnového výrazně lišit. Tropy se tentokrát Česku vyhnou, maximální teploty zůstanou pod hranicí 30 stupňů. Vyplývá to z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Letní měsíce je třeba považovat v životě britské princezny Diany, který skončil velmi předčasně, za naprosto osudové. Zatímco posledního srpnového dne před necelými třiceti lety tragicky zahynula, prvního červencového dne se před 65 lety narodila. Dnešek navíc není jediným důležitým červencovým datem v jejím životě.
Je to až neuvěřitelné, jak akční je stále Petr Janda. Olympic i po desítkách let na scéně stále koncertuje a neobjíždí česká města a obce jen se starými hity, které by fanoušci slyšeli ze všeho nejraději. Co má Janda v plánu v dalším průběhu letošního roku?
Agáta Hanychová a Jaromír Soukup se neshodnou na výsledku posledního soudního jednání, které proběhlo v pondělí. Osobně přítomen byl pouze podnikatel, jenž se zapojil do zajímavé slovní výměny. Koho Soukup vyzval, aby ho neotravoval?
Červenec bude v Česku s velkou pravděpodobností teplejší, než bývá obvyklé. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v nejnovějším měsíčním výhledu. Teploty se ale postupem času mají přibližovat z nadprůměru k průměrným hodnotám.
Červen je minulostí, ale Helena Vondráčková v jeho závěru oslavila 79. narozeniny. Velkolepé oslavy ji u příležitosti kulatin čekají v příštím roce, ale bez menší sešlosti se to neobešlo ani letos.
Tropická červnová epizoda je sice definitivně u konce, ale meteorologové stále mají důvod nás varovat. I ve středu totiž hrozí bouřky, které mohou být i velmi silné. Upozornil na to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Fanoušci Dary Rolins mohli do poslední chvíle doufat, že si popová hvězda rozmyslí plánovanou koncertní pauzu. Slovenská zpěvačka se nicméně během tropického víkendu ozvala a dala jasně najevo, že na svých úmyslech nic měnit nebude.