Polsko a Slovensko propojil nový plynovod, který umožní větší diverzifikaci dodávek zemního plynu v Evropě. Premiéři obou zemí Mateusz Morawiecki a Eduard Heger na slavnostní ceremonii k otevření plynovodního propojení označili projekt za krok ke zvýšení energetické bezpečnosti.
Přímé propojení s plynovodem z Polska chystá podle dřívějšího vyjádření premiéra Petra Fialy také Česká republika.
"Jsem rád, že se podařilo ukončit tuto výjimečnou investici. Je to strategický plynovod," řekl Morawiecki.
Nový plynovod, jehož kapacita zhruba pokryje roční spotřebu plynu na Slovensku, přináší podle Hegera alternativu k dodávkám suroviny z Ruska. Slovensku se tak otevřela nová trasa pro dovoz norského plynu a země také získala přístup k dodávkám zkapalněného zemního plynu (LNG) z polských přístavů.
Výstavba zhruba 164 kilometrů dlouhého plynovodu, kterou finančně podpořila Evropská unie, začala v roce 2018. Původní plán počítal s tím, že potrubí bude v komerčním provozu už na konci loňského roku. Obousměrný slovensko-polský plynovod spojil jihovýchodní Polsko s kompresorovou stanicí Veľké Kapušany na východním Slovensku, kudy vede i tranzitní plynovod z Ukrajiny dál do západní Evropy.
Kapacita nového plynovodního propojení ve směru z Polska na Slovensko činí 5,1 miliardy metrů krychlových plynu ročně, v opačném směru bude možné přepravit 6,1 miliardy metrů krychlových suroviny. Údaje jsou stanoveny při teplotě 20 stupňů Celsia - právě na teplotě je kapacita závislá.
Slovensko dříve nakupovalo hlavně ruský plyn. Po únorové invazi ruských vojsk na Ukrajinu Bratislava oznámila plán snížit závislost na Rusku, které dodávky plynu na Slovensko krátilo už na jaře. Státní slovenské plynárny SPP začaly nakupovat i norský plyn a také LNG. Evropská komise (EK) po únorovém zahájení ruské invaze na Ukrajinu ohlásila plán snížit závislost evropského bloku na ruském plynu. Ještě v roce 2020 Rusko zajišťovalo téměř 40 procent spotřeby plynu v Evropské unii.
Velkoobchodní cena pro evropský trh ve čtvrtek přesáhla 300 eur za megawatthodinu. Za stále vyššími cenami plynu v Evropě stojí právě nedostatek této suroviny v souvislosti s ozbrojeným konfliktem mezi Ukrajinou a Ruskem.
Premiér Fiala v červenci řekl, že Česká republika také chystá přímé propojení plynovodem z Polska. Fiala ještě na konci dubna kritizoval předchozí vládu Andreje Babiše, že nezajistila projektu česko-polského plynovodu Stork II dostatečnou politickou podporu. Babiš Fialovu kritiku odmítá a poukazuje na to, že zájem o výstavbu plynovodu Stork II ztratili Poláci.
Například Ekonomický deník letos v květnu informoval, že projekt plynovodu Stork II ztroskotal nejenom na nezájmu Polska, ale i na nezájmu regulátorů a obchodníků s plynem. Server Euractiv.cz už v roce 2016 napsal, že česká vláda dostala informace, podle kterých se Polsko na projekt chystá uvalit tříleté moratorium. Kabinet proto v červnu téhož roku zahájil intenzivní diplomatická jednání, která vyvrcholila podpisem memoranda v Krynici. Tam se česká a polská vláda shodly, že mají zájem realizovat tento projekt do roku 2020. Hospodářské noviny v roce 2019 napsaly, že polská firma Gaz-System projekt Stork II přesunula až na rok 2024.
Meteorologové ji sice předem neavizovali, ale na Moravě a ve Slezsku udeřila v pátek ráno ledovka. Od brzkých ranních hodin nastaly problémy v dopravě, k omezení provozu došlo na dálnicích D1 a D2.
Počasí se v závěru probíhajícího týdne obejde většinou beze srážek. Meteorologové je očekávají až v neděli večer, přičemž může jít o déšť i sníh. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na sociální síti X.
Zajímavá věc se stala v početné rodině rockera Petra Jandy. Jeden z jejích členů totiž změnil identitu. Neznamená to však, že by se od blízkých chtěl distancovat. Slavný hudebník dává najevo, že dotyčný má jeho podporu i v současnosti.
Zdeněk Troška je sice ve filmařském důchodu, ale před časem si chtěl splnit jeden sen a uspořádat akci v největší české hale. Ze zdravotních důvodu ji následně zrušil. Nyní nad show vynesl definitivní verdikt.
I Helena Vondráčková vstoupila do nového kalendářního roku, v jehož polovině oslaví 79. narozeniny. Přestože by si mohla užívat zaslouženého důchodu, má už dokonce plány na příští rok. Není divu, vždyť legendární zpěvačka udivuje neuvěřitelnou vitalitou.
V Česku byla o uplynulém víkendu zadržena osoba podezřelá z činnosti pro čínskou zpravodajskou službu. Informovala o tom policie, realizaci v případu potvrdila i Bezpečnostní informační služba (BIS).
Policie se zabývá případem nebezpečného vyhrožování prezidentovi Petru Pavlovi. Zadržela muže, který před návštěvou hlavy státu v Olomouckém kraji napsal nevhodný komentář na sociální síti. Dotyčnému může hrozit i trest odnětí svobody.
Česko v uplynulých dnech oběhla smutná zpráva. Ve věku 70 let zemřel herec, moderátor a dabér Mojmír Maděrič. Rodina nyní zveřejnila parte, z něhož například vyplývá, jak to bude s posledním rozloučením.
Osud nemocného režiséra Jiřího Adamce se kvůli napjatým vztahům v jeho rodině ocitl v rukou soudu, jenž rozhodoval o tom, kdo bude opatrovníkem. Padlo klíčové, ale svým způsobem překvapivé rozhodnutí. Příbuzní filmaře totiž neuspěli.
Policie se v rámci vyšetřování pondělní tragické střelby na úřadě v Chřibské na Děčínsku nadále zaměřuje na osobu zesnulého pachatele. Podle nejnovějších zjištění měl doma další zbraně, během útoku vystřelil zhruba stokrát. Zavraždil jednu osobu, šest lidí utrpělo zranění.
Nový kalendářní rok se sice stále teprve rozbíhá, ale v šoubyznyse už došlo nejméně na jeden třaskavý rozchod. Rozpad manželství potvrdili Linda Rybová a David Prachař. Agáta Hanychová s jeho synem v minulosti tvořila pár a možná i proto si řekla, že se k celé záležitosti vyjádří.
Princ Harry i v roce 2026 pokračuje v sérii právních bitev s britskými médii, ačkoliv již několik let žije ve Spojených státech amerických. Nynější spor se týká i dalších celebrit, nařčením čelí vydavatel deníku Daily Mail. O případu informovala stanice BBC.