Polsko asi pustí Ukrajince na místo, kam dopadla raketa

Polsko dalo dnes najevo, že je ochotné umožnit ukrajinským expertům přístup na místo, kam v úterý dopadla raketa. Pracuje tam tým polských a amerických vyšetřovatelů, uvedl dnes v televizi TVN24 poradce polského prezidenta Andrzeje Dudy Jakub Kumoch. Při explozi na východě Polska zemřeli dva lidé.

Polsko, ilustrační fotografie.

"Pokud s tím bude souhlasit polská i americká strana, a pokud vím, Američané proti nebudou, bude možné brzy takový přístup umožnit," řekl Kumoch. "Pokud na technické úrovni vyšetřovací tým nebude mít žádné výhrady, nebude určitě důvod k tomu, proč tam Ukrajince nepustit," dodal.

To, aby úterní incident, kdy raketa ruské výroby zasáhla polskou vesnici nedaleko hranice s Ukrajinou, mohli vyšetřovat i ukrajinští odborníci, chce ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Kyjev doposud trval na tom, že šlo o raketu vystřelenou Rusy, kdežto Západ předpokládá, že to byla střela odpálená ukrajinskou protivzdušnou obranou.

Dnes Zelenskyj poněkud zmírnil svá jednoznačná tvrzení o tom, že raketu odpálili Rusové. Podle agentury Bloomberg řekl, že "si je jistý, že šlo o ruskou raketu", ale také že si je jistý, že Ukrajina reagovala na ruské útoky. "Nevím to na 100 procent - myslím, že ani svět na 100 procent neví, co se stalo," řekl dnes prostřednictvím videospojení na ekonomickém fóru v Singapuru. "Nedokážu s přesností říct, že to byla ukrajinská protivzdušná obrana," dodal.

"Nikdo Ukrajinu neobviňuje z toho, že úmyslně bombardovala polské území," řekl Kumoch. Dodal, že mnoho skutečností nasvědčuje tomu, že ve vesnici Przewodów dopadla jedna ze střel, které ukrajinská armáda odpálila proti ruské raketě, svůj cíl ale minula a navíc u ní selhal sebezničující mechanismus. "Experti vypočítávají směr, ze kterého raketa přiletěla, a dokonce i množství použitého paliva, což pomůže určit, z jakého místa mohla být odpálena," řekl Kumoch k vyšetřování.

Ukrajinu v úterý odpoledne, kdy střela v Przewodówě dopadla, zasáhla smršť ruských raket.

Místo, kde raketa dopadla, navštívil dnes polský prezident Andrzej Duda, který vyjádřil pochopení pro situaci, ve které se nyní Ukrajina nachází. "Je to pro ně nesmírně obtížná situace a jsou tam velké emoce a rovněž obrovský stres," citovala Dudu agentura AP. Podle prezidenta vyšetřovatelé neobjevili žádné důkazy o druhé raketě na polském území. Některé dřívější informace médií přitom hovořily o tom, že do Polska dopadly dvě rakety.

Šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba dnes po telefonickém rozhovoru se svým americkým kolegou Antonym Blinkenem na twitteru uvedl, že "sdílíme názor, že Rusko nese plnou odpovědnost za svůj raketový teror a jeho následky na území Ukrajiny, Polska a Moldavska." Na Ukrajině ruské raketové útoky v úterý zasáhly energetickou infrastrukturu, masivní výpadky v dodávkách elektřiny postihly i sousední Moldavsko.

"Ukrajina a Polsko budou konstruktivně a otevřeně spolupracovat, pokud jde o incident způsobený ruským raketovým terorem vůči Ukrajině," napsal následně Kuleba na twitteru po telefonátu s polským kolegou Zbigniewem Rauem. "Naši experti jsou již v Polsku. Očekáváme, že brzy získají přístup na místo ve spolupráci s polskými vyšetřovacími orgány," dodal.

Ukrajinské vedení kvůli neochotě připustit možnou odpovědnost za úterní explozi v Polsku kritizují západní analytici a nejmenovaní činitelé. "Začíná to být směšné. Ukrajinci ničí důvěru, jakou k nim chováme. Nikdo Ukrajinu neobviňuje a oni otevřeně lžou," cituje na twitteru zpravodaj listu Financial Times na Ukrajině Christopher Miller nejmenovaného diplomata z členské země NATO. Řekl to podle něj v souvislosti se středečním proslovem Zelenského, ve kterém ukrajinský prezident zopakoval, že raketu vystřelila ruská armáda."To je ničivější než ta raketa," řekl diplomat podle Millera.

Také Ian Bremmer, zakladatel think tanku Eurasia Group, na twitteru napsal, že Zelenskyj by svá slova měl vzít zpět, protože narušují důvěryhodnost a ukazují na chybějící koordinaci s NATO. Bývalý šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski v televizi TVN24 řekl, že by ukrajinskému prezidentovi doporučil, "aby toho nechal". "Každému se povede udělat chybu, ale s takovými argumenty zřejmě nevyhraje, protože to vypadá, že NATO má solidní důkazy," uvedl Sikorski.

Témata: Polsko | Ukrajina

Mrtvé a raněné po ruském ostřelování hlásí dnes ukrajinské úřady na…

09.12.2022 10:42 Mrtvé a raněné mezi civilisty po ruském ostřelování hlásí dnes ukrajinské úřady na východě a jihu…

Na frontě v Luhanské a Doněcké oblasti pokračují boje mezi ruskými a…

09.12.2022 08:18 Na frontě v Luhanské a Doněcké oblasti pokračují boje mezi ruskými a ukrajinskými jednotkami, ani…

Rusko a USA si vyměnily vězně, basketbalistka Grinerová je na cestě domů

08.12.2022 22:05 Aktualizováno Spojené státy a Rusko si dnes na letišti v Abú Zabí vyměnily dva prominentní vězně - ruské úřady…

Soud osvobodil dvojici přísně potrestaných Afghánců, dostali člun na…

08.12.2022 21:55 Odvolací soud na řeckém ostrově Lesbos dnes osvobodil dva mladé Afghánce, kteří v roce 2020 dostali…

Macron mluví o revoluci v prevenci. Mladí Francouzi budou mít kondomy…

08.12.2022 21:08 Aktualizováno Ve Francii budou od 1. ledna kondomy pro lidi od 18 do 25 let v lékárnách k dostání zdarma. Na…

Americká sněmovna schválila návrh obranného rozpočtu ve výši 858 mld.…

08.12.2022 20:31 Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 350 ku 80 hlasům schválila návrh obranného rozpočtu…

Ve Francii zadrželi mladé islámské radikály, plánovali útok ve Štrasburku

08.12.2022 20:06 Francouzská tajná služba DGSI zadržela sedm mladých osob s příklonem k radikálnímu islamismu, kteří…

Hegerova vláda čelí možnému vyslovení nedůvěry, jednání pokračuje zítra

08.12.2022 19:29 Aktualizováno Slovenská sněmovna začala dnes odpoledne jednat o návrhu opozice vyslovit nedůvěru menšinovému…

Chorvatsko míří do schengenu, Rumunsko a Bulharsko musí nadále čekat

08.12.2022 17:30 Aktualizováno Ministři vnitra členských zemí Evropské unie dnes schválili vstup Chorvatska do schengenského…

Finsko se bude zabývat vývozem zbraní do Turecka, jde i o souhlas se…

08.12.2022 17:24 Finsko zvažuje, že bude případ od případu povolovat vývoz zbraní do Turecka. Řekl to dnes podle…

Související:

Nejnovější