Polsko by i kvůli Česku mohlo vybudovat nové zařízení na příjem plynu

Polsko by mohlo vybudovat ještě jedno plovoucí zařízení na příjem zkapalněného zemního plynu (LNG), které by stálo vedle toho, které už Varšava plánuje u Gdaňsku. Řekla to ministryně životního prostředí Anna Moskwová. Polsko podle ní výstavbu zvažuje proto, že značný zájem o nákup LNG má Česká republika a Slovensko. Obě tyto země se snaží co nejrychleji zbavit závislosti na zemním plynu z Ruska.

Ilustrační fotografie.

Česká republika a Slovensko hledají alternativní dodávky surovin, aby je mohly přestat odebírat z Ruska. Slovenská státní plynárenská společnost SPP uzavřela smlouvy na nákup takového množství LNG a zemního plynu z Norska, aby Slovensko těmito dodávkami do konce příštího roku pokrylo asi 65 procent své spotřeby.

Polsko má už teď v plánu výstavbu plovoucího zařízení na uskladnění LNG a jeho přeměnu zpět do plynného stavu. Toto zařízení, označované anglickou zkratkou FSRU (Floating Storage and Regasification Unit) bude stát u Gdaňsku na pobřeží Baltského moře. Kapacita pro přeměnu zpět na plynný stav bude činit šest miliard metrů krychlových plynu ročně. Se zprovozněním Varšava počítá v roce 2026. Polsko má už teď jeden terminál na LNG s kapacitou 6,2 miliardy metrů krychlových, uvedla agentura Reuters.

"Můžeme posoudit různé možnosti. Mohli bychom otevřít další zařízení FSRU a pronajmout další plavidlo, to by ale bylo na zodpovědnosti našich partnerů," řekla Moskwová serveru BiznesAlert.

Polsko podle ministryně chce, aby zařízení FSRU bylo součástí unijního plánu nazvaného REPowerEU, jehož cílem je ukončit v unii nákup energií z Ruska. Moskwová řekla, že kapacita zařízení k přeměně LNG zpět do plynného skupenství by mohla činit šest nebo 12 miliard metrů krychlových, záležet bude na zájmu v sousedních zemích.

Ministryně také poznamenala, že Polsko nepotřebuje mimořádnou daň, aby mohlo část výrazně vyšších zisků energetických firem přerozdělovat spotřebitelům, a kompenzovat jim tak prudký růst cen energií. Energetickému sektoru v Polsku totiž dominují firmy, ve kterých má hlavní slovo stát, a od kterých se vyžaduje, aby zajistily energetickou bezpečnost, řekla.

Český ministr průmyslu Jozef Síkela už dříve deníku E15 řekl, že Česká republika jedná o pronájmu kapacity plovoucího LNG terminálu, konkrétně s Nizozemskem, Německem a Polskem. Premiérka severoněmecké spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko Manuela Schwesigová pak uvedla, že Německo potřebuje terminály na LNG nejen na pobřeží Severního moře, ale kvůli zásobování východu země a také České republiky rovněž na pobřeží Baltu.

Evropská unie se začala od ruských energií odklánět už dříve. Své odhodlání urychlila po letošním 24. únoru, kdy ruská vojska napadla Ukrajinu. Brusel pak přistoupil k sérii protiruských sankcí, aby co nejvíce ochromil ruskou ekonomiku.

V kodaňském nákupním centru se střílelo, několik mrtvých

03.07.2022 22:03 Aktualizováno Po střelbě v kodaňském nákupním centru Fields zůstalo dnes na místě více mrtvých a také několik…

Účty britské armády na Twitteru a YouTube napadli hackeři

03.07.2022 22:01 Účty britské armády na sítích Twitter a YouTube napadli hackeři, objevila se tam propagace…

Ukrajinské jednotky údajně ztratily Lysyčansk, zničily ruskou základnu v…

03.07.2022 21:54 Aktualizováno Proruské síly podle Moskvy dobyly ukrajinské město Lysyčansk, a plně tak ovládají celou Luhanskou…

V italských Alpách se zřítil ledovec, nejméně šest lidí zemřelo

03.07.2022 20:48 Aktualizováno V blízkosti vrcholu hory Marmolada v italských Alpách se dnes uvolnil obrovský kus ledovce, nejméně…

Zemřel Dmitrij Kolker, ruský vědec, kterého na Sibiři zadržela ruská tajná…

03.07.2022 20:39 Zemřel ruský vědec Dmitrij Kolker, kterého tento týden na Sibiři zadržela ruská tajná služba FSB a…

Po ruském ostřelování ukrajinského Slovjansku zůstalo několik zraněných a…

03.07.2022 18:25 Aktualizováno Východoukrajinské město Slovjansk dnes zasáhlo silné ostřelování z několika raketometů, při kterém…

Kreml: Západ spoléhá na to, že válka na Ukrajině bude pokračovat

03.07.2022 16:50 Západ spoléhá na to, že válka na Ukrajině bude pokračovat, a nedovoluje Kyjevu přemýšlet o míru.…

Turecko zadrželo ruskou loď převážející obilí ukradené na Ukrajině

03.07.2022 16:36 Turečtí celníci zadrželi ruskou nákladní loď, která převážela obilí, o němž Kyjev tvrdí, že bylo…

Po útoku žraloka zemřela další žena, Egypt uzavřel část pobřeží Rudého…

03.07.2022 16:10 Aktualizováno Po útoku žraloka, který v pátek u egyptského letoviska Hurgada smrtelně zranil 68letou Rakušanku,…

Scholz: Občané si musejí v životě poradit, s vyššími účty za topení ale…

03.07.2022 15:56 Německý kancléř Olaf Scholz označil rostoucí náklady na vytápění za sociální výbušninu. Řekl to v…

Související:

Nejnovější