Polsko hlásí rekordní počet nových případů nákazy koronavirem

Polsko, ilustrační foto
Polsko, ilustrační foto, foto: Pixabay
Pavel Dratva , ČTK 21. ledna 2022 09:51 | akt. 21. ledna 2022 20:13
Sdílej:

Polsko za poslední den zaznamenalo 36.665 nových případů nákazy koronavirem. Je to nejvíce od začátku pandemie covidu-19 v zemi, řekl náměstek ministra zdravotnictví Waldemar Kraska stanici Radio Plus. V únoru by mohlo přibývat až 140.000 infikovaných denně. Premiér Mateusz Morawiecki ohlásil nová opatření.

Kraska dále uvedl, že za posledních 24 hodin zemřelo v Polsku dalších 248 lidí. Před týdnem hlásilo ministerstvo 16.047 nových nákaz, což činí nárůst o 128 procent. Dosavadní rekordní bilanci zaznamenalo Polsko s 38 miliony obyvateli 1. dubna 2021, kdy přibylo 35.246 nově infikovaných.

"Zatím však stále pozorujeme pokles obsazenosti lůžek. Dnes je to přes 13.500 obsazených lůžek pacienty s covidem-19," uvedl podle serveru Onet.pl Kraska s tím, že v příštích dnech se trend pravděpodobně obrátí. Nakažlivější varianta omikron se zatím v Polsku podílí na nově nakažených ze zhruba 30 procent, dodal Kraska.

Premiér Morawiecki na dnešní tiskové konferenci s ministrem zdravotnictví Adamem Niedzielskim uvedl, že vláda po zkušenostech jiných zemí zkrátí povinnou karanténu z deseti na sedm dní. Také antigenní testy by měly být od 27. ledna k dispozici zdarma ve všech lékárnách. V očekávání náporu nakažených pacientů budou posílena covidová oddělení v nemocnicích.

"Šedesát až sedmdesát tisíc infekcí, to je to, co očekáváme. Ale vrchol by mohl být až 140.000 infekcí (denně)," uvedl Niedzielski s tím, že takto vysoké přírůstky se dají předpokládat v únoru. "Musíme připravit nemocniční infrastrukturu na takový nárůst infekcí, který v Polsku dosud nebyl zaznamenán," dodal.

Kvůli nesouhlasu s postupem vlády v pandemii před týdnem odstoupilo 13 ze 17 členů polské vládní rady pro otázky covidu-19. Ve zdůvodnění uvedli, že jejich doporučení kabinet nepromítá do svých reálných kroků, vadí jim i tolerance k popíračům covidu-19.

Opozice dlouhodobě kritizuje národně konzervativní vládu strany Právo a spravedlnost (PiS), že se v situaci poměrně nízké proočkovanosti vyhýbá přísným opatřením, aby si neznepřátelila odpůrce vakcinace ve vlastních řadách. Plně očkovaných je v Polsku jen asi 57 procent populace.

Stalo se
Světové celebrity
Meghan Markleová a princ Harry

Speciál Meghan a Harryho vychází ve stejný večer, kdy Kate a William jdou na královskou show

Meghan Markle se líbá se svým manželem Harrym v prvním traileru na svůj vánoční speciál z produkce Netflixu. Poutavá upoutávka na sváteční díl pořadu „With Love, Meghan“ byla zveřejněna ve stejný večer, kdy se princ William a princezna Kate chystají navštívit Royal Variety Show.

Světové celebrity
Pierce Brosnan

Pierce Brosnan se chce vrátit do role Jamese Bonda

Irský herec Pierce Brosnan, který je dobře známý díky svému uhlazenému ztvárnění agenta MI5 Jamese Bonda, připustil, že by se mohl do filmové série vrátit, pokud by nastal ten správný čas. Dvaasedmdesátiletý herec, jenž ztvárnil elegantního agenta ve čtyřech filmech mezi lety 1995 a 2002, sice vyloučil návrat do role Bonda v aktivní službě, nicméně je otevřen myšlence zahrát si penzionovanou verzi agenta.

Světové celebrity
Dolly Parton

Dolly Parton poprvé promluvila o zdravotních problémech

Country hvězda Dolly Parton potěšila fanoušky, když se objevila prostřednictvím video spojení a vypadala skvěle, aby převzala čestného Oscara. Její nečekané zrušení osobní účasti na ceremoniálu Governors Awards kvůli zdravotním problémům vyvolalo předtím značné obavy. Sedmdesátidevítiletá zpěvačka pronesla emotivní virtuální projev v neděli večer v The Ray Dolby Ballroom v Hollywoodu, kde převzala Čestného Oscara – Cenu Jeana Hersholta za humanitární činnost.

České celebrity
Pavel Novotný

Pavlem Novotným se znovu zabýval soud. Exstarosta neuspěl

Pavel Novotný se pro tuto chvíli do pražské komunální politiky nevrátí. Rozhodl o tom soud, který se zabýval jeho žalobou ohledně ztráty zastupitelského mandátu v Řeporyjích. Zapříčinilo ji pravomocné odsouzení Novotného k trestu odnětí svobody.