Polsko je připraveno obejít se bez ruského plynu, případně i bez ropy

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Pixabay
ČTK 27. dubna 2022 10:58
Sdílej:

Polsko je připraveno obejít se bez plynu a případně také bez ropy z Ruska, uvedla dnes v polská ministryně životního prostředí Anna Moskwová. Polsko bylo na ruské "utažení kohoutků" nachystáno, zásobníky s plynem jsou plné přibližně z 80 procent. Díky dodávkám přes přípojky plynovodů z Česka a Litvy ale nemusí do zásob ani sahat; také těžba plynu v samotném Polsku běží na maximum, ujistila v rozhlasovém rozhovoru.

Ruský plynárenský gigant Gazprom od dnešního rána úplně ukončil dodávky plynu do Polska a Bulharska kvůli tomu, že plynárenské podniky v těchto zemích odmítly za ruský plyn platit v rublech.

(Ruský prezident Vladimir) "Putin hrozil, že všechny státy, které nebudou platit za plyn (v rublech), jej nedostanou. Ale platí kontrakt, který stanoví zásady, jak se má platit, a Putinovy dekrety v Polsku neplatí," řekla ministryně.

"Jsme dobře připravení, plyn nedojde," ujistila. "Zavření kohoutků" spojila s tím, že Polsko stále naléhá na zavedení ještě přísnějších sankcí Evropské unie vůči Rusku za jeho vojenskou agresi vůči Ukrajině.

"V této době ještě dovážíme ropu z Ruska, ale chystáme nové kontrakty a rafinerie jsou připraveny přejít na jiné druhy ropy. Připravujeme se na to, že se plně zbavíme závislosti na ruské ropě, ale jsme připraveni i na okamžité úplné odstřižení od dodávek," dodala.

Server Business Insider uvedl, že polské zásobníky s plynem jsou zaplněny ze 75 procent, což vysoce převyšuje evropský průměr 32 procent. "Jsme už dnes připraveni obejít se bez ruského plynu, daleko před spuštěním plynovodu Baltic Pipe, který zajistí dodávky norského plynu. Máme zásobníky tak plné, že si poradíme bez ruského plynu až do podzimu. A tehdy už bude Baltic Pipe v provozu," citoval Business Insider anonymní zdroj, dobře obeznámený se situací.

Témata:
Stalo se
České celebrity
Česká televize

Personální změny v ČT. Z Událostí odejde jeden z moderátorů

Ve zpravodajství České televize se opět dějí věci. Z hlavní zpravodajské relace Události odešlo v posledních letech hned několik moderátorů. Podle nejnovějších informací se chystá odchod dalšího. Pokračovat už by neměla Barbora Kroužková. Na Kavčích horách ale zůstane. 

České celebrity
Miloš Zeman

Za Zemanem dorazila dcera. Důvod ale není úplně pozitivní

Členy rodiny bývalého prezidenta Miloše Zemana trápí v posledních týdnech zdraví. Po samotném Zemanovi se v motolské nemocnici objevila i jeho dcera Kateřina, která je jinak dlouhodobě v zahraničí. Co se děje? 

České celebrity
Tatiana Drexler

Tatiana Drexler si odskočila od tance. Život ji opět překvapil

Tatiana Drexler patří bezesporu k nejvýraznějším osobnostem tuzemské taneční scény. A když něco dělá, jde do toho naplno. Jen co dozněla poslední děkovačka velkolepé celorepublikové tour StarDance… když hvězdy tančí, vrhla se rovnou do další výzvy. Tentokrát míří po letech zpět před filmovou kameru. V nové komedii Šviháci se pokouší roztančit Martina Pechláta, jednoho z hlavních představitelů očekávaného snímku od tvůrců kinohitu Nikdy neříkej nikdy. 

Domácí
Důchody, ilustrační fotografie.

Důchody na poštu zdraží. Změnou můžete ušetřit téměř stokorunu

Lednové důchody budou první v nové výši, kterou stanoví pravidelná novoroční valorizace. Zároveň ale zdraží jejich výplata prostřednictvím České pošty. Lidé ale mají alternativu, která jim ušetří téměř stokorunu.