Polsko navrhuje EU úplný zákaz obchodování s Ruskem, uvedl Morawiecki

Polsko navrhlo Evropské unii, aby zavedla úplný zákaz obchodování s Ruskem. Uvedl to dnes polský premiér Mateusz Morawiecki. Západní země nyní rozsáhlými sankcemi reagují na útok ruských vojsk na Ukrajinu, EU tento týden uvedla do praxe už čtvrtý balík sankcí proti Rusku.

Mateusz Morawiecki

"Polsko navrhuje co nejdříve zařadit obchodní blokádu do balíku sankcí," uvedl podle agentury Reuters Morawiecki. "Úplné odříznutí ruského obchodu by zvýšilo tlak na Rusko, aby uvažovalo o tom, zda by nebylo lepší tuto krutou válku zastavit," dodal.

"Tato věc se týká života a smrti desítek nebo dokonce stovek tisíců lidí. Tyká se suverénního státu, Ukrajiny, ale také bezpečnosti NATO," prohlásil polský premiér. "Musíme Rusku ukázat svou sílu a odhodlání, jinak budeme muset v blízké budoucnosti zaplatit vyšší cenu," dodal.

"Česká republika vždy prosazovala nejtvrdší možné sankce proti ruskému agresorovi a budeme v tom pokračovat i nadále," řekl ČTK předseda české vlády Petr Fiala. O konkrétních opatřeních budou podle něj lídři zemí jednat na summitu Evropské rady příští týden.

Morawiecki podle agentury PAP rovněž vyzval k přípravě plánu obnovy Ukrajiny. Dodal, že na jeho financování by se měly podílet hlavně nejbohatší evropské země, které propásly okamžik, kdy bylo možné ruské agresi zabránit. "Budu o celoevropském plánu obnovy Ukrajiny hovořit na nadcházejícím zasedání Evropské rady," uvedl.

Morawiecki tento týden s premiéry České republiky a Slovinska Petrem Fialou a Janezem Janšou navštívil v Kyjevě ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Plán obnovy Ukrajiny byl jedním z témat kyjevské schůzky, upozornila agentura PAP.

Analytici: Polský návrh zákazu obchodu s Ruskem v EU těžko projde

Dnešní návrh polského premiéra Mateusze Morawieckého, aby Evropská unie zavedla úplný zákaz obchodování s Ruskem, by znamenal zastavení dodávek plynu a ropy, což těžko projde. Shodli se na tom čeští analytici, které oslovila ČTK. Krok by podle nich mohl přispět k rychlejšímu ukončení války na Ukrajině, ale znamenal by pro unii ekonomické problémy.

Západní země nyní rozsáhlými sankcemi reagují na útok ruských vojsk na Ukrajinu, EU tento týden uvedla do praxe už čtvrtý balík sankcí proti Rusku. "Polsko navrhuje co nejdříve zařadit obchodní blokádu do balíku sankcí," uvedl podle agentury Reuters dnes Morawiecki.

Český premiér Petr Fiala (ODS) dnes ČTK řekl, že o konkrétních opatřeních budou lídři zemí EU jednat na summitu Evropské rady příští týden. "Česká republika vždy prosazovala nejtvrdší možné sankce proti ruskému agresorovi a budeme v tom pokračovat i nadále," uvedl.

"Ve výzvě Polska k totálnímu obchodnímu bojkotu jde primárně o otázku nákupu pokračujícího plynu a ropy," řekl ČTK analytik skupiny Natland Petr Bartoň. Tyto komodity jako jediné podle něj mají možnost zasadit Rusku zásadnější ekonomickou ránu. "Snaha rozložit vlastní fungování ruské ekonomiky totálním bojkotem je projekt na dlouhé měsíce, ne-li roky," uvedl analytik.

"Co si Rusko nenakoupí z Evropy, nakoupí si odjinud, pokud na to má západní devizy. A ty zatím má i po odstřižení od svých centrálních rezerv, neboť dostává průběžný tok západních deviz právě z vývozu ropy a plynu do Evropy," poznamenal Bartoň.

Polská pozice je podle něj naprosto jasná a z polského pohledu správná, protože země má dosud velký podíl energií z uhlí a oprávněný strach z Ruska založený na historické zkušenosti. Bartoň dále uvedl, že o hodně horší je energetická pozice Německa, které je na ruských zdrojích daleko více závislé. "Polsko bude dnešní návrh prosazovat proti svému největšímu sousedovi těžko," dodal Bartoň.

"Na otázku bojkotu ruské ropy a plynu již odpověď známe. Zejména Německo je proti, a to se po tomto polském požadavku těžko změní," míní také analytik portálu Capitalinked.com Radim Dohnal. Myslí si, že úplný zákaz obchodu s Ruskem by byl z pohledu politické strategie a války správný. "Pokud má takový konec obchodů ale být stanoven jako okamžitý, pak by to znamenalo zastavení výroby v mnoha závodech," tvrdí analytik.

Zastavení dovozu z Ruska by podle něj znamenalo, že během pár dní by nebyly materiály pro výrobu aut, plechů pro okna a střechy nebo hnojiva. "Tyto položky by se nahrazovaly velmi těžko a pomalu. Položky jako zrniny, dřevo by se nahradit daly, ale za cenu velkého zpoždění a zdražení. Zastavení evropských exportů by znamenalo krach několika podniků a dopad na zaměstnanost," řekl Dohnal. "Z makroekonomického pohledu by to byla řiditelné a vždy by se dalo spravedlivě poznamenat, že tyto podniky si měly být vědomy, do jakého rizika před časem vstoupily," dodal.

Obchodní blokáda je již nástrojem otevřené ekonomické války, o mnoho dále se již bez použití zbraní zajít nedá, upozornil analytik Cyrrusu Vít Hradil. Tento krok by podle něj Evropě zaručeně přivodil recesi, ovšem ruskou ekonomiku by přímo zdevastoval, a to rychle. "Pokud jsme se u dosavadních sankcí bavili o zhroucení ruské ekonomiky v řádu měsíců, blokáda by z nich zřejmě udělala týdny," uzavřel.

ON-LINE 89. den války: Ruská armáda chce podniknout útok na Slovjansk

23.05.2022 22:20 Aktualizováno Rusko na Ukrajině soustředí své síly u východoukrajinského Severodoněcku, od Izjumu chystá další…

Česko nedávno poskytlo Ukrajině helikoptéry, tanky a rakety, řekl šéf…

23.05.2022 22:02 Aktualizováno Česká republika nedávno věnovala ukrajinské armádě bojové helikoptéry, tanky a raketové systémy,…

Biden: USA by mohly vojensky zasáhnout v případě útoku na Tchaj-wan

23.05.2022 21:58 Aktualizováno Spojené státy by byly ochotny vojensky zasáhnout v případě útoku na ostrov Tchaj-wan, který si Čína…

Bek poprvé vedl jednání ministrů EU, rozhovory s Maďarskem vidí…

23.05.2022 19:49 Optimisticky vidí český ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek vývoj řízení, které vede…

Přenos opičích neštovic v neendemických zemích lze podle WHO zastavit

23.05.2022 19:43 Přenos opičích neštovic mezi lidmi v neendemických zemích, tedy mimo oblasti původního výskytu, lze…

Ruský diplomat v OSN dle médií odstoupil kvůli nesouhlasu s válkou

23.05.2022 19:39 Aktualizováno Představitel ruské mise při OSN v Ženevě Boris Bondarev dnes odstoupil kvůli nesouhlasu s válkou na…

UNHCR: Z Ukrajiny před válkou uprchlo více než 6,5 milionu lidí

23.05.2022 17:50 Z Ukrajiny před válkou uprchlo do zahraničí už více než 6,5 milionu lidí. Vyplývá to z nejnovějších…

Zuckerberg čelí žalobě kvůli skandálu s Cambridge Analytica

23.05.2022 17:39 Generální prokurátor federálního okrsku District of Columbia Karl Racine dnes podal žalobu na šéfa…

Americký kavárenský řetězec Starbucks odchází po téměř 15 letech z Ruska

23.05.2022 16:12 Americký kavárenský řetězec Starbucks odchází po téměř 15 letech z ruského trhu. Firma to podle…

Čtyři unijní státy vyzývají k využití zmrazených ruských aktiv na obnovu…

23.05.2022 15:51 Slovensko, Litva, Lotyšsko a Estonsko v úterý vyzvou k zabavení ruských aktiv zmrazených Evropskou…

Související:

Nejnovější