Polsko odmítá plány Evropské unie v otázce problematiky migrace. Premiér Mateusz Morawiecki dnes v celém znění odmítl prohlášení na toto téma, které bylo výsledkem neformálního unijního summitu ve španělské Granadě.
"Jsem premiérem Polské republiky. Jsem odpovědný za bezpečnost Polska a jeho občanů. Proto jako odpovědný politik odmítám celý odstavec závěrů summitu, který se týká migrace," napsal Morawiecki na sociální síti X.
Podle polského premiéra začal Brusel letos v červnu implementovat plán, kterým se přihlásil k přijímání ilegálních migrantů a trestání těch států, které je přijímat nechtějí. "Včera jsem řekl několika premiérům, že Polsko to definitivně odmítá z důvodu bezpečnosti naší země," dodal podle TVP.
Zástupci členských zemí unie ve středu dospěli k dohodě, podle které mohou země u pobřeží Středozemního moře pod náporem migrantů urychlit azylové procedury a žádat o pomoc od ostatních členských států, ať už finanční nebo ve formě relokací běženců.
Nyní se ještě čeká jednání s Evropským parlamentem, cílem je vznik funkčního migračního systému před eurovolbami v příštím roce. Hlasování se uskuteční od čtvrtka 6. do neděle 9. června 2024.
TVP připomněla, že Varšava přijala od konce loňského února několik milionů Ukrajinců, kteří uprchli ze své vlasti před válkou.
Agáta Hanychová a Jaromír Soukup se opět potkali u soudu, takže bylo předem jasné, že jeden z nich bude odcházet spokojený. Výsledek sice ani jeden z aktérů neprozradil, ale jejich grimasy byly dostatečnou odpovědí.
Česko zasáhla ve středu odpoledne velmi smutná zpráva. Ve věku 92 let zemřela Zdena Mašínová, dcera odbojáře Josefa Mašína a sestra kontroverzně vnímaných bratří Mašínů. O úmrtí Mašínové informoval historik Petr Blažek.
Britská královská rodina se podrobila auditu, přičemž se prověřovalo nakládání jejích členů s nemovitostmi. Zjištění opět vedla ke kritice bývalého prince Andrewa. Pustil se do něj bývalý ministr, který považuje jedno z odhalení za skandální. O zprávě auditorů informovala BBC.
Policie pokročila s případem víkendové střelby ve středočeských Poleradech. Kriminalisté kvalifikovali případ jako pokus o zabití. Střílel taxikář, jemuž teď hrozí až desetiletý trest odnětí svobody. Muž je vyšetřován na svobodě.
Karlos Vémola řeší další nepříjemnost, kdy se znovu dostal do střetu s tuzemskými úřady. Tenkrát jde o jedno z jeho zvířat, které mu pro tuto chvíli bylo odebráno a míří do jedné z tuzemských zoologických zahrad.
Českem otřásla na přelomu loňského a letošního roku jedna velmi smutná zpráva. Ve věku 59 let náhle zemřel oblíbený herec Pavel Nečas. Až po několika měsících vychází najevo, co smutné události předcházelo.
Premiér Andrej Babiš se společně s prvním místopředsedou vlády a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem, ministrem školství, mládeže a tělovýchovy Robertem Plagou a ministrem obrany Jaromírem Zůnou v pondělí v pražském Planetáriu zúčastnil tiskové konference k národnímu projektu Česká cesta do vesmíru. Konference představila aktuální kroky směřující k realizaci historicky první samostatné mise České republiky na Mezinárodní kosmickou stanici (ISS).
V Česku sice druhým týdnem pokračuje meteorologické léto, ale již v úterý se počasí pokazilo. Znovu totiž začalo pršet. Meteorologové očekávají, že místy spadnou za 48 hodin i desítky milimetrů srážek.
Letošní červen zatím není pro Pavla Vítka šťastným měsícem. Podle nejnovějších informací totiž skončil v nemocnici, údajně kvůli problémům se srdcem. Životní partner zpěváka ale uklidnil fanoušky vyjádřením, v němž zmínil i to, kdy se Vítek vrátí na pódia.
Britský princ Harry doufá, že během několika následujících týdnů přivede svou manželku Meghan Markle a obě děti zpět do Anglie. Důvodem plánované červencové cesty je propagace her Invictus Games, které se budou příští rok konat v Birminghamu.
Britská celebrita Katie Price podle informací z jejího okolí plánuje odvetu vůči svému manželovi Lee Andrewsovi, který momentálně pobývá ve vězení v Dubaji. Pětinásobná matka se nedávno vrátila z krizové cesty do Spojených arabských emirátů, kde se pokoušela vnést do celé situace jasno, přičemž po příletu do Velké Británie byla spatřena bez snubního prstenu.
Zpěvačka Katy Perry poprvé oficiálně vyrazila do společnosti se svým novým partnerem, bývalým kanadským premiérem Justinem Trudeauem, a při té příležitosti ho označila za lásku svého života.