Z Polska odcestovalo 45 ruských diplomatů, které se Varšava rozhodla vyhostit, řekl dnes ruským novinářům velvyslanec Sergej Andrejev podle agentury TASS. "Podle mého názoru je to (vyhoštění) přesvědčivé potvrzení vysoké kvality práce mých kolegů. Jsem na ně hrdý," prohlásil. Varšava podezírala vyhoštěné Rusy ze špionáže.
Velvyslanec tvrdil, že polské úřady ani nestačily vznést konkrétní výhrady vůči vyhošťovaným diplomatům. "Tvrzení, že jejich činnost neodpovídala jejich postavení v souladu s vídeňskou úmluvou, nebylo ničím podloženo. Polské úřady zjevně neměly jiné možnosti, jak čelit efektivní práci našich pracovníků, a tak rozhodly o tak hromadném vyhoštění," dodal diplomat.
Polsko v koordinaci se spojenci rozhodlo o velmi výrazném snížení počtu diplomatických pracovníků na ruském velvyslanectví ve Varšavě. Zemi opustí celkem 45 lidí s různými diplomatickými statusy, uvedl podle agentury PAP mluvčí ministerstva zahraničí Lukasz Jasina 23. března. Vyhoštění Rusové podle něj musí odjet do pěti dnů.
Mluvčí polského ministra pověřeného koordinací tajných služeb Stanislaw Žaryn dříve novinářům sdělil, že polská kontrarozvědka ABW identifikovala 45 ruských diplomatů podezřelých ze špionáže. "V Polsku pracují pod záminkou diplomatických aktivit, ale ve skutečnosti provádějí špionážní činnost namířenou proti Polsku," citovala Žaryna agentura AFP.
Z Moskvy mezitím zaznělo, že ruská diplomacie přijme odvetné kroky.
Rusko v odvetě vyhostilo tři pracovníky slovenské ambasády
Rusko oznámilo Slovensku vyhoštění tří pracovníků jeho ambasády v Moskvě, informovalo dnes ČTK slovenské ministerstvo zahraničí. Jde o odvetu za stejný krok Bratislavy, která trojici zaměstnanců ruského velvyslanectví na Slovensku vyhostila před dvěma týdny v souvislosti se špionážní aférou.
"Ministerstvo zahraničních věcí a evropských záležitostí SR to považuje za neopodstatněný krok, protože slovenští diplomaté, na rozdíl od ruských diplomatů v SR, všude ve světe striktně dodržují Vídeňskou úmluvu o diplomatických stycích a diplomatické zvyklosti," uvedlo slovenské ministerstvo v reakci na rozhodnutí Moskvy.
Ruské ministerstvo zahraničí si u slovenského velvyslance Ľubomíra Reháka stěžovalo také na to, že jsou ruské zahraniční instituce na Slovensku vystaveny překážkám v práci a "ohrožení svého bezpečného fungování". Informoval o tom server sme.sk.
Diplomat si měl vyslechnout i protest v souvislosti s "případy vandalismu ve vztahu k památníků a hrobům sovětských vojáků na Slovensku".
Slovensko dříve v tomto měsíci obvinilo dvě osoby z vyzvědačství ve prospěch Ruska. Do tisku také unikl sestřih nahrávek ze schůzek jednoho z obviněných v kauze s tehdejším asistentem vojenského přidělence ruského velvyslanectví. Bratislava při provalení kauzy ohlásila vyhoštění trojice pracovníků ruské ambasády. Zdůvodnila to tím, že jejich působení odporovalo vídeňské úmluvě o diplomatických stycích; tento obrat se používá i při výzvědné činnosti diplomatů.
V posledních zhruba dvou týdnech vyhostilo ruské diplomaty hned několik evropských zemí. Z Polska kvůli tomu odcestovalo 45 ruských diplomatů, o vyhoštění diplomatických pracovníků Ruska rozhodli i Bulharsko a pobaltské země.
Česko má za sebou úvodní hodiny ledna 2026, který má přinést počasí obvyklé pro tento kalendářní měsíc. Vyplývá to z aktuálního měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Prokletí rodiny Kennedyových zřejmě trvá i v současnosti. Ve věku pouhých 35 let zemřela Tatiana Schlossbergová, vnučka někdejšího prezidenta Johna F. Kennedyho. Informovala o tom britská stanice BBC.
Česko se v právě končícím roce dočkalo nového premiéra. Stal se jím Andrej Babiš (ANO), který však musel nejprve veřejnosti vysvětlit, jak vyřeší svůj střet zájmů. Předseda vlády nyní ozřejmil, co bude s jeho firmami. Do nově vytvořeného fondu totiž nemíří všechny.
Silvestr je tradičně i dnem, kdy mezi sebou o diváky bojují tři velké tuzemské televize. Prima tentokrát nasadí těžký kalibr. Do jednoho z jejích pořadů totiž dorazila legendární herečka Jiřina Bohdalová, která i v 94 letech udivuje svou vitalitou.
Česko se připravuje na silvestrovské a novoroční oslavy. Ve střehu jsou samozřejmě i policisté, kteří již zahájili příslušná bezpečnostní opatření. Policie nicméně nemá informace o jakékoliv konkrétní hrozbě. Strážci zákona zároveň vyzvali řidiče k obezřetnosti na silnicích.
Letošní babyboom v českém šoubyznyse nebere konce. Den před Silvestrem se radostnou novinkou z osobního života pochlubila modelka Natálie Kočendová. Na svět přivedla malého a zdravého chlapečka.
Sníh, vítr, závěje. Nebezpečí trvá i podle nejnovější výstrahy, kterou meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) zveřejnili ve středu kolem poledne. Varování ale doznalo jistých změn.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prozradil, že Kyjev již na úvodní dny roku 2026 naplánoval dvě jednání se svými spojenci. Ukrajina tak chce navázat na nedělní rozhovory Zelenského s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.
Zadržený zápasník Karlos Vémola se podle nejnovějších informací dočkal jisté úlevy. V úterý se konečně podrobil lékařskému zákroku, který se původně chystal absolvovat v den, kdy jej policie zadržela.
Oslava příchodu nového roku znamená tradiční menší zájem o cestování. Provoz na železnici se proto utlumí už ve večerních hodinách. Sváteční klid na železnici se však během Nového roku rychle změní a odpoledne se již očekává ve vlacích rušno. České dráhy jsou připraveny posílit vlaky na nejvíce vytížených dálkových linkách a doporučují zákazníkům rezervaci míst.
Počasí v Česku se až do prvního lednového víkendu neobejde bez výstrah. Varování meteorologů začne platit během silvestrovského dopoledne. Dnes a v dalších dvou dnech hrozí vydatné sněžení, sněhové jazyky či závěje i silný vítr.
Rok s letopočtem 2025 se nezadržitelně blíží ke konci, přičemž i on přinesl svatby hvězdných párů ze šoubyznysu. Nyní se zdá být na obzoru první veselka slavných osobností v příštím roce.