Polsko upravuje některá protikoronavirová opatření. Podle polských médií o tom dnes informoval na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Niedzielski. Zkrátí se například doba izolace pro nakažené z deseti na sedm dní a skončí karanténa pro lidi, kteří přišli do kontaktu s infikovanými. Zruší se také karanténa po příjezdu do země, povinná bude jen v případě států mimo schengenský prostor, píše Gazeta Wyborcza.
"Máme co do činění s počátkem konce pandemie," prohlásil šéf resortu zdravotnictví podle serveru Wirtualna Polska. Dodal, že v zemi klesají počty nakažených, přičemž tento trend je podle něj trvalý. Snižuje se rovněž počet pacientů s covidem-19, kteří potřebují nemocniční péči, a zkracuje se doba hospitalizací na jeden týden. Průběh onemocnění po infekci variantou omikron je podle něj mírnější a kratší.
Změny se dotknou rovněž školství, upozorňují polská média. Od 21. února bude zrušena on-line výuka, oznámil ministr školství Przemysław Czarnek, který vystoupil na tiskové konferenci společně s Niedzielským. Czarnek podle agentury PAP uvedl, že se to týká žáků druhého stupně základních škol a středních škol.
Ministr zdravotnictví už dříve řekl bulvárnímu listu Fakt, že vláda by v březnu mohla zrušit zbývající protikoronavirová opatření, pokud denní přírůstky infekcí budou nadále klesat. Vlna koronavirové varianty omikron zvýšila v lednu počty nakažených na rekordní úroveň, od té doby však denní přírůstky klesají, podotkla agentura Reuters.
Podle Niedzielského by od třetího měsíce tohoto roku mohlo být nošení roušek v uzavřených prostorách spíše doporučením než povinností. Polsko nyní vyžaduje roušky v uzavřených veřejných prostorách a v restauracích a dalších zařízeních je omezen počet neočkovaných osob, tato nařízení však nejsou příliš striktně dodržována, podotkl Reuters.
Testy za poslední den odhalily 46.872 nových případů koronaviru, přičemž o den dříve to bylo 35.960, uvedla dnes agentura PAP s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví. Za uplynulých 24 hodin rovněž zemřelo 310 lidí v souvislosti s covidem-19. V nemocnicích leží s touto nemocí 18.952 pacientů, o den dříve to bylo 19.014. Plicní ventilátory potřebuje 1189 nemocných. Od začátku pandemie země, kde žije kolem 38 milionů obyvatel, eviduje přes 5,2 milionu infekcí a 107.204 zemřelých s covidem-19.
Jiřina Bohdalová na jaře oslavila již 94. narozeniny, ale navzdory vysokému věku se těší obdivuhodné vitalitě. Fanoušky to samozřejmě těší. Jak ostatně vyšlo najevo, legendární herečka nechce nad smrtí vůbec přemýšlet. Dokonce vynadala kolegyni, která na toto téma vtipkovala.
Poslední listopadový víkend, který je právě před námi, sice přinese noční mrazy, přes den se ale na mnoha místech oteplí nad nulu. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Baby boom v českém šoubyznyse nebere konce. David Gránský a jeho manželka Nikola se každým dnem mohou stát dvojnásobnými rodiči. Do poslední chvíle ale nemají jasno o jedné zásadní věci.
Baby boom v českém šoubyznyse bude nepochybně pokračovat i v příštím roce. Kamila Nývltová přivede na svět rovnou dvě děti najednou. Nyní se vůbec poprvé zmínila o pohlaví miminka. Fanoušci si ale zatím musí počkat.
Prezident Petr Pavel má nadále problém s vládním angažmá poslance Filipa Turka (Motoristé), uvedla Pavlova kancelář po středečním jednání prezidenta s pravděpodobným příštím premiérem Andrejem Babišem (ANO). Potvrdila se tak předchozí slova samotného Babiše.
Výkon moderátorů pátečního předávání Slavíků má dohru. Janis Sidovský nakonec nenechal být vtip, jehož terčem se s partnerem Pavlem Vítkem stal, bez reakce. Jeden z moderátorů, konkrétně Aleš Háma, se dvojici již dokonce omluvil.
Halina Pawlowská se chtěla jen pochlubit členem své domácnosti, ale řeší se něco úplně jiného. Spisovatelka se totiž mění před očima fanoušků, kteří neskrývají údiv.
Zimní počasí bude trápit Česko i v následujících hodinách. Nová výstraha meteorologů sice zmenšila územní platnost varování před novou sněhovou pokrývkou, ale upozornila na nebezpečí vzniku náledí.
Česko v úterý přijalo jednu velmi smutnou zprávu. I k Pavlu Trávníčkovi doputovala informace, že ve věku 78 let zemřela jeho herecká kolegyně Jorga Kotrbová. Všechno nasvědčuje tomu, že smrt přišla náhle a nečekaně.
Dojemným okamžikem pátečního předávání Slavíků bylo vystoupení na počest zesnulé Anny Slováčkové, jehož hlavní postavou byl její starší bratr Felix. Právě on se společně s pořadateli postaral o to, že Anička byla náležitě připomenuta.
Americký prezident Donald Trump oznámil, že souhlasil s návštěvou Číny v dubnu příštího roku. Setká se tam s čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Toho zároveň Američané pozvali na návštěvu Spojených států amerických. Informovala o tom BBC po telefonickém hovoru mezi oběma politiky.
Když se nemůže ke svému zdravotnímu stavu vyjádřit sám Patrik Hezucký, spoléhají fanoušci na jeho nerozlučného parťáka Leoše Mareše. Jeden z nejznámějších českých moderátorů v úterý opět uklidnil Česko. Všechno prý dobře dopadne, Hezucký by dokonce mohl brzy opustit nemocnici.