Polsko a Česko zakáží provoz ruských aerolinek na svém území

Polsko uzavře svůj vzdušný prostor letadlům, která patří ruským leteckým společnostem. Oznámil to dnes premiér Mateusz Morawiecki. Varšava tento krok podnikla v souvislosti s krizí na Ukrajině, proti které ve čtvrtek ráno Rusko zahájilo vojenskou operaci. Informují o tom polská média. Česko zakáže od půlnoci provoz ruských aerolinek na svém území.

Ilustrační foto

"Nařídil jsem nechat vypracovat usnesení vlády, na jejímž základě bude polský vzdušný prostor uzavřen pro ruské letecké společnosti," napsal Morawiecki na facebooku.

Portál wprost.pl uvádí, že na sociálních sítích zaznívala kritika vlády za to, že s uzavřením polského vzdušného prostoru váhá. Na internetové službě FlightRadar24 bylo vidět, jak ruská národní letecká společnost Aeroflot posílá své letouny nad polské území, aby se vyhnula Ukrajině. Kromě Ukrajiny je uzavřen i letecký prostor nad Moldavskem a částí Běloruska, ruské aerolinie trasy svých letounů proto přesměrovaly nad Polsko.

Velká Británie ve čtvrtek s okamžitou platností zakázala přistávat strojům Aeroflotu na svém území. V reakci na to Moskva dnes zakázala britským leteckým společnostem vstup do ruského vzdušného prostoru. Zákaz se vztahuje také na lety nad ruským územím. Ruský vzdušný prostor je přitom důležitý pro letecké spojení mezi Evropou a Asií.

Česko zakáže od půlnoci provoz ruských aerolinek na svém území

Česko zakáže od dnešní půlnoci přílety a odlety všech ruských leteckých dopravců na tuzemská letiště. Opatření česká vláda přijala v součinnosti s Polskem. Novinářům to dnes řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). V současnosti do Prahy létají dopravci Aeroflot a Rossiya Airlines do Moskvy a Petrohradu.

Kupka dnes řekl, že ministerstvo už dva dny nevydává povolení pro nepravidelné lety ruských dopravců. Od dnešní půlnoci tak rozšíří zákaz i pro pravidelné linky. Ministr také upozornil na to, že stát opatření koordinuje společně s Polskem. "Týká se to všech ruských dopravců," zdůraznil Kupka. Do Ruska z Česka létají podle letového řádu pražského letiště například také ČSA, pro ně by však zákaz platit neměl.

Ministr také připomněl, že sankce EU omezují také na území unie opravy a údržby letadel ruských dopravců. "To znamená jasný signál i z hlediska bezpečnosti," dodal.

Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes sdělil, že země uzavře svůj vzdušný prostor letadlům, která patří ruským leteckým společnostem. Varšava tento krok podnikla v souvislosti s krizí na Ukrajině, proti které ve čtvrtek ráno Rusko zahájilo vojenskou operaci.

Velká Británie ve čtvrtek s okamžitou platností zakázala přistávat strojům Aeroflotu na svém území. V reakci na to Moskva dnes zakázala britským leteckým společnostem vstup do ruského vzdušného prostoru. Zákaz se vztahuje také na lety nad ruským územím. Ruský vzdušný prostor je přitom důležitý pro letecké spojení mezi Evropou a Asií.

TikTok řeší zákonodárci ve Velké Británii i USA

23.03.2023 21:59 Aktualizováno Britský parlament zakáže čínskou aplikaci TikTok na všech služebních zařízeních a v širší…

Unijní lídři zahájili summit o Ukrajině a ekonomice, promluvil Zelenskyj

23.03.2023 21:55 Aktualizováno Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie zahájili dnes odpoledne v Bruselu pravidelný summit, jehož…

Netanjahu chce pokračovat v prosazování justiční reformy, kritice navzdory

23.03.2023 21:42 Aktualizováno Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes večer v televizním vystoupení prohlásil, že hodlá…

Ukrajina obdržela první čtyři slovenské stíhačky MiG-29

23.03.2023 18:22 Slovensko předalo Ukrajině první čtyři stíhačky MiG-29, informovalo dnes ČTK slovenské ministerstvo…

Ruský soud odsoudil dva ukrajinské vojáky na 25 let, oznámila ruská média

23.03.2023 17:14 Ruský soud v neuznávané Doněcké lidové republice (DNR) na východě Ukrajiny odsoudil k 25 letům…

JAR má v srpnu navštívit Putin, projedná proto zatykač ICC

23.03.2023 16:48 Aktualizováno Vláda Jihoafrické republiky se bude muset zabývat zatykačem, který na ruského prezidenta Vladimira…

Maďarsko by Putina kvůli zatykači ICC nezadrželo

23.03.2023 15:00 Maďarsko by nezadrželo ruského prezidenta Vladimira Putina, pokud by vstoupil na jeho území.…

Ruská armáda částečně mění strategii vzdušných úderů

22.03.2023 20:25 Ruská armáda částečně změnila strategii vzdušných úderů, které od loňského podzimu cílí na Ukrajinu…

Německo chce co nejrychleji vyřešit spor mezi EK a státy o zákaz…

22.03.2023 14:20 Německý ministr dopravy Volker Wissing chce co nejrychleji vyřešit spor mezi Evropskou komisí a…

Lídry EU čeká debata o pomoci Ukrajině, podpoře zelené ekonomiky i…

22.03.2023 12:59 Další pomoc Ukrajině, podpora konkurenceschopnosti evropské zelené ekonomiky či reforma…

Související:

Nejnovější