V Polsku bude od 1. března povinné očkování proti covidu-19 pro lékaře, učitele a příslušníky uniformovaných složek, oznámil na dnešní tiskové konferenci o epidemické situaci a koronavirových opatřeních polský ministr zdravotnictví Adam Niedzielski. Zaměstnanci restaurací a dalších zařízení budou muset kontrolovat covidové certifikáty. Od 20. prosince do 9. ledna se žáci základních a středních škol budou učit distančně.
Na většinu tohoto období ale připadají vánoční prázdniny, takže školáci se doma budou učit jen šest dnů, uvedl internetový portál onet.pl. Mateřské školy a jesle zůstanou otevřené.
Lidé žijící v jedné domácnosti s nakaženým se budou muset otestovat bez ohledu na to, zda jsou očkovaní.
Vláda se také chystá od příštího týdne zpřísnit omezení týkající se počtu lidí v restauracích, divadlech či ve sportovních objektech nebo kostelech, které budou moci být zaplněny maximálně ze 30 procent místo dosavadních 50 procent. Do tohoto limitu se ale nepočítají očkovaní.
Budou muset zavřít noční kluby, návštěvníci do nich budou moci jedině na Silvestra a Nový rok. Bavit se v nich bude smět ale nejvýše 100 neočkovaných najednou. Většina nových omezení začne platit 15. prosince. Niedzielski chce také prosadit, aby zaměstnavatel měl právo od zaměstnance požadovat výsledek bezplatného testu na koronavirus.
Niedzielski novinářům řekl, že situace se stabilizovala a Polsko zaznamenalo znatelný pokles nákazy ve čtyřech ze 16 vojvodství. Podle ministra ale existuje nebezpečný scénář, kdy budou denní přírůstky stabilní, místo toho, aby se zmenšovaly. Upozornil také na hrozbu, kterou představuje nová varianta koronaviru omikron.
Polská vláda v uplynulých týdnech a měsících na rozdíl od okolních zemí nová opatření nezaváděla. Opozice vládě národně-konzervativního Práva a spravedlnosti vyčítá, že i přes poměrně nízkou míru proočkovanosti nepřijímala přísnější restrikce kvůli tomu, aby proti sobě nepoštvala odpůrce vakcinace z řad svých stoupenců, píše agentura DPA.
V celopolském měřítku je nejmenší část lidí naočkovaná ve vojvodstvích na východě země, tedy v oblastech, které tradičně platí za bašty Práva a spravedlnosti. Ještě koncem listopadu ministr Niedzielski tvrdil, že vzhledem k tomu, že mnoho lidí už covid-19 prodělalo a k dispozici jsou vakcíny, je Polsko v jiné situaci než před rokem. Tehdy také řekl, že omezení jsou málo účinným nástrojem k brzdění epidemie.
Za poslední den v Polsku přibylo 19.366 nových případů nákazy a 504 úmrtí souvisejících s koronavirem. Levicoví poslanci podle serveru Onet.pl upozornili, že to znamená jedno úmrtí zhruba každé tři minuty.
Od začátku pandemie země eviduje přes 3,7 milionu nakažených a 86.205 úmrtí. Podle informačního centra polské vlády má v asi 38milionovém Polsku nyní přes 20,5 milionu osob ukončené očkování, což představuje asi 54 procent obyvatel. To je pod průměrem zemí Evropské unie.
Víkend přináší kromě prvních letních dnů letošního roku i meteorologickou výstrahu. Kvůli suchu a poměrně vysokým teplotám totiž v části země panuje riziko vzniku a šíření požárů. Platí proto varování Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Není sebemenších pochyb o tom, že mezi Agátou Hanychovou a Ornellou Koktovou stále panuje napětí. Leckdo se proto domníval, že každá z nich využije jakékoliv chyby té druhé k útoku. Byl takový odhad správný?
První z dvojice květnových svátků, tedy Svátek práce, je letos minulostí. Obchody během úvodního květnového dne fungovaly bez jakýchkoliv omezení, což ale nebude platit příští pátek.
Druhým dnem už si dnes můžete poslechnout první sólovou pecku Charlotte Gottové. Velkým kamarádem jejího otce Karla Gotta byl Michal David, který ví, jak se skládají hity. Co oblíbený hitmaker říká na písničku In Too Deep?
O Vilmě Cibulkové nebylo nějaký čas slyšet. V kontaktu s uznávanou herečkou není ani jedna z jejích někdejších kamarádek a kolegyň, která se tak opět vrátila k tomu, co se kolem Cibulkové odehrávalo už v loňském roce.
Jsou před námi v Česku první dva letní dny letošního roku, kdy odpolední teploty překročí 25 stupňů. Potvrzuje to víkendová předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Motorista Filip Turek si na přelomu dubna a května opět řekl pozornost. Na internetu se opět řeší jeho řidičské schopnosti, protože se objevilo nové video. Sám poslanec si z toho ale hlavu nedělá. Raději pokračuje ve výpadech proti prezidentovi Petru Pavlovi.
Oslavy pátečního Svátku práce se ani letos neobejdou bez konání nejrůznějších akcí. V Praze museli na jedné zasahovat policisté. Na Smíchově totiž došlo k potyčce, po které strážci zákona zadrželi několik osob.
StarDance si v poslední době brali do úst i vysoce postavení politici, konkrétně ministr kultury Oto Klempíř a premiér Andrej Babiš. Někteří diváci už se začínali obávat o budoucnost show na obrazovce České televize. Podle nově uzavřených smluv ale nejsou obavy na místě.
Pro Lucii napsal několik velkých hitů, ale jeho písně mají v repertoáru i úspěšné zpěvačky. Řeč je o Oskaru Petrovi, který na konci dubna zemřel ve věku 73 let. Na smutnou zprávu reagovaly i Anna K. či Aneta Langerová.
Leoš Mareš patří ke slavným dubnovým oslavencům, což letos opravdu nešlo přehlédnout. Z uznávaného moderátora je totiž čerstvý padesátník. Kulaté jubileum si žádalo opravdu výjimečný dárek, o který se postarala Leošova manželka. Co mu pořídila?
Sedm lidí zatím skončilo ve vazbě v rámci vyšetřování březnového teroristického útoku v Pardubicích. Čtyři z nich si teď na vazbu neúspěšně stěžovali. Informovala o tom Česká televize.