Není pochyb o tom, že Polsko zažívá krizovou situaci. Tisíce migrantů, kteří se chtějí dostat do EU přes Bělorusko, táboří v bažinatých lesích na bělorusko-polských hranicích. Zatím podle dostupných informací zemřelo devět z nich a polská hraniční stráž uvádí, že od srpna zaznamenala více než 30.000 pokusů o nelegální přechod hranic, píše zpravodajský web Politico.
Polsko posílilo bezpečnostní opatření kolem hranic a v pondělí desítky příslušníků jeho bezpečnostních složek zabránily migrantům, kteří probořili ostnatý drát na hranici, aby vnikli na území Polska. Jde o výsledek politiky běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, který se snaží využít tisíce zoufalých lidí toužících dostat se do Evropské unie k tomu, aby sedmadvacítku potrestal za sankce, jež na něj uvalila kvůli represím proti protestům následujícím po sporných loňských prezidentských volbách.
To ale neznamená, že krize nepřichází ve vhodný čas pro polskou vládnoucí národně-konzervativní stranu Právo a spravedlnost (PiS). Její obliba klesá kvůli zpřísnění předpisů týkajících se potratů. Oponenti PiS tvrdí, že kvůli nim zemřela na septický šok mladá žena, které lékaři včas neprovedli umělé přerušení těhotenství. Tisíce lidí vyrazily na protest proti PiS a jeho politice, která často vychází z blízkého spojenectví této politické formace s katolickou církví.
Podle nového průzkumu veřejného mínění se PiS sice těší podpoře 32,5 procenta respondentů, což z něj dělá nejoblíbenější stranu v zemi, ale je to méně, než kolik mají dohromady dvě hlavní středové opoziční strany. Ale krize na hranici slouží k odvedení pozornosti od otázky potratů a posiluje přitažlivost strany u jejích věrných voličů, u nichž migranti vzbuzují nejistotu. PiS také získává šikovný nástroj proti opozici.
Polské vládě a jejím snahám o ochranu hranic země se dostalo silné podpory ze strany zemí a institucí, které s ní jinak vedou konflikt kvůli podezření, že porušuje principy demokratického a právního státu. V pondělí s premiérem Mateuszem Morawieckým mluvila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a dala mu najevo svou solidaritu.
Polská veřejnoprávní média, která PiS obsadilo loajálními lidmi a ze kterých se stala jeho hlásná trouba, se s vervou pustila do opozice. TVP Info, zpravodajský kanál televize TVP, v neděli večer odvysílal reportáž nazvanou Opozice podporuje migranty a Lukašenka. V pondělí televize uvedla, že "hybridní válku proti Polsku podporují někteří politici z řad polské opozice a jim nakloněná média". Politici PiS a jejich spojenci vyrazili do útoku proti svým politickým rivalům. "Na kolena!!!" napsala na twitteru soudkyně ústavního soudu Krystyna Pawlowiczová a žádala, aby se opozice omluvila za svoji skepsi vůči vládní politice. "Omluvte se Polákům za spojený útok, který na východní hranici Polské republiky vedete společně s (ruským prezidentem Vladimirem) Putinem a Lukašenkem... na kolena, zrádci," napsala.
Ačkoliv Pawlowiczová patří k těm výstřednějším spojencům současné vlády, je součástí širší fronty, která se snaží využít situace na hranicích k výpadům proti opozici.
Problémem pro opoziční strany je, že nepřišly na to, jak se k situaci na hranici postavit. Tvrdý přístup vlády lidé podporují, ale mnoho voličů opozice si dělá starosti kvůli humanitárnímu aspektu současné krize. Někteří levicoví politici tvrdí, že Polsko by mělo migranty pustit na své území a udělit jim azyl, jiní jsou opatrnější, ale do podpory tvrdé politiky PiS se nehrnou.
Donald Tusk, šéf opoziční Občanské platformy, kritizoval vládu za opatření, jež na hranici přijala, ale trvá na tom, že je správné snažit se zastavit příchod tisíců migrantů. "Polské hranice musí být uzavřené a dobře chráněné," řekl v srpnu, když současná krize vypukla. Nicméně tentýž měsíc také řekl, že "jde o nebožáky, kteří hledají svoje místo na Zemi". Tento jeho výrok nyní s oblibou připomínají média ovládaná PiS. V pondělí se Tusk obrátil na premiéra Morawieckého a připomněl mu, že "migranti nejsou politické zlato". V reakci na to náměstek ministra vnitra Pawel Szefernaker odpověděl jediným slovem: "Odpad."
"Opozici bychom měli děkovat za hromadný útok ze strany migrantů na hranici poté, co požadovala přijímání migrantů a plivala na pohraniční stráž a polskou armádu," napsal na twitteru Adam Andruszkiewicz, poslanec Práva a spravedlnosti.
Polská opozice se tak octla v těžké situaci. Buď musí přestat se svojí kritikou namířenou proti vládnoucí straně a podpořit opěvování armády a jejího úsilí o ochranu hranic, nebo riskuje, že bude obviněna ze zrady a přijde o podporu voličů znepokojených vidinou nekontrolovaného náporu migrantů.
Páteční blackout v Česku způsobila technická závada, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) po jednání Ústředního krizového štábu. Podle jeho slov se přepokládá, že ještě dnes budou obnoveny dodávky elektrické energie ve všech zasažených místech.
Česko v posledních hodinách zasáhla tragická zpráva, která přišla z Pákistánu. Při expedici na devátou nejvyšší horu světa Nanga Parbat zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka, která zdolala Mount Everest. Na smutnou zprávu reagují i slavné osobnosti.
Hrozí v Česku další vlna veder s teplotami výrazně přes 30 °C? Z některých zdrojů by se mohlo zdát, že tropy opět udeří během druhého červencového víkendu. Podle meteorologů je zřejmé, že se znovu oteplí. Momentálně ale není jasné, kam až odpolední maxima vyšplhají.
První hosté již dorazili do Karlových Varů, kde dnes odstartuje 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Poprvé po letech bude bez dlouholetého prezidenta akce Jiřího Bartošky, který na začátku května ve věku 78 let zemřel. Jiná z každoročních tváří festivalu už je na místě.
Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.
Hollywood zasáhla smutná zpráva. Ve věku 67 let zemřel americký herec Michael Madsen, jehož nejvíce proslavily role ve filmech slavného režiséra Quentina Tarantina.
Poprvé od května se v Česku řeší, jak jsou otevřené obchody. Můžete být v klidu, dnes nakoupíte ještě bez jakýchkoliv problémů. Tentokrát se to ale sešlo tak, že oba červencové svátky vycházejí na víkend. O to větší je nejistota ohledně otevírací doby.
Několik dní na svobodě už je Leo Beránek, rapper, kterého předtím, než skončil na dlouhá léta za mřížemi, proslavila jedna z televizních reality show. Co bude dělat po návratu do běžného života? Sám Beránek nabídl odpověď.
Českou horolezeckou obec zasáhla tragédie. Ve věku 46 let zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka, která zdolala nejvyšší horu světa Mount Everest. Osudným se jí stal pád při výstupu na devátý nejvyšší světový vrchol Nanga Parbat.
Jen krátce předtím, než uplynou tři měsíce od smrti všemi obdivované Anny Slováčkové, si lidé dělali obavy o jejího otce Felixe Slováčka. Toho totiž potkala náhlá zdravotní příhoda na palubě letadla.
O víkendu nás opět čeká tropické počasí. Podle ČHMÚ.cz denní maxima překonají třicítky.
Napětí uvnitř britské královské rodiny podle nejnovějších odhalení předcházelo svatbě prince Harryho a Meghan Markle v roce 2018. Podle královské biografky Sally Bedell Smith byla Meghan některými členy dvora označována za „panovačnou“ poté, co odmítla návrhy zkušené organizátorky společenských akcí, Lady Elizabeth Ansonové, která měla pomoci se svatebními přípravami. Když byla Meghan dotázána na roli prince Harryho v přípravách, měla údajně suše odpovědět: „On bude psát z Afriky.“