Polsko je připraveno poslat Ukrajině tanky německé výroby Leopard 2 i bez souhlasu Berlína. Agentuře PAP to dnes řekl polský premiér Mateusz Morawiecki, který německou pozici označil za "nepřijatelnou". Varšava chce podle Morawieckého vybudovat menší koalici, která bude ochotná Ukrajině napadené Ruskem dodat tanky a další vybavení.
Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková dnes ve vysílání stanice LCI uvedla, že pokud by Polsko odeslalo tanky německé výroby Leopard Ukrajině, Berlín by nic nenamítal.
Zástupci pěti desítek zemí podporujících Ukrajinu v pátek na setkání na americké letecké základně Ramstein v Německu oproti očekávání nerozhodli o poskytnutí tanků Leopard ukrajinským ozbrojeným silám. Německý ministr obrany Boris Pistorius následně uvedl, že rozhodnutí přijde v nadcházejících dnech. Tanky Leopard má v držení řada zemí NATO, ale jejich přesun na Ukrajinu vyžaduje souhlas Berlína.
"Postoj Německa je nepřijatelný. Válka začala už téměř před rokem. Nevinní lidé umírají každý den a ruské bomby ničí ukrajinská města," řekl Morawiecki. "Co dalšího Německo potřebuje, aby otevřelo oči a začalo jednat tak, aby to odpovídalo potenciálu německého státu?" dodal polský premiér. Ukrajina a Evropa válku vyhrají, ať už s Německem, nebo bez něj, uvedl.
Německo je podle Morawieckého ekonomicky a vojensky silná země a nemusela by použít všechny své zdroje, ale jen jejich část. "Berlín by neměl oslabovat nebo sabotovat činnost ostatních zemí," řekl Morawiecki.
Varšava podle premiéra jedná se zhruba 15 zeměmi, které jsou připravené dodat Kyjevu moderní tanky a techniku i bez souhlasu Berlína, píše Le Figaro. Polsko podle francouzského deníku chce Kyjevu poslat až 14 tanků Leopard.
"Nikdo nám zatím tuto otázku nepoložil. Ale pokud by nám ji položili, nepostavili bychom se proti," řekla Baerbocková prostřednictvím tlumočnice do francouzštiny. Moderátor se jí znovu zeptal, zda tím skutečně myslela odeslání leopardů, a Barbocková to potvrdila. "Ano, pochopil jste mě správně," řekla. Německý kancléř Olaf Scholz přitom dosud dodávky tanků Leopard Kyjevu třetími zeměmi odmítal.
Slavný hokejový útočník Roman Červenka momentálně dělá všechno pro úspěch svého týmu ve finále české nejvyšší soutěže. Sport ale není vším, hokejista má také osobní život. V posledních dnech se objevily spekulace o novém vztahu. Je to už hotová věc?
Leo Beránek na sebe v posledních dnech zase upozornil až příliš, protože se o něj opět začali zajímat policisté. Strážci zákona zasahovali u incidentu v bohnické léčebně a nyní prozradili, jaký trest hrozí kontroverznímu muži.
Agáta Hanychová se zdá být tou pravou osobou, pokud chceme někoho v Česku označit za profesionální celebritu. Zatímco mnohým by jistě takové označení vadilo, influencerka a dcera jedné ze známých hereček neváhá přiznat, že by bez slávy snad ani nedokázala žít.
Nedávno se představila v rámci kvalifikace Poháru Billie Jean Kingové proti Švýcarkám a jednalo se o jeden z mála jejích startů v tomto roce, protože se v předešlé době trápila se zraněním ramene. Už to tak tovypadalo, že vítězka Wimbledonu z roku 2023 Markéta Vondroušová se pomalu začne vracet do pravidelného zápasového kolotoče, jenže nyní přišla nečekaná rána. České reprezentantce hrozí až čtyři roky zákazu činnosti poté, co vyšlo najevo, že loni v prosinci neodevzdala dopingový vzorek komisařce tak, jak podle pravidel měla.
Soud poslal v kauze březnového teroristického útoku v Pardubicích do vazby další osobu. Zadrženo je momentálně celkem šest lidí. Zatím není jasné, jaké tresty případně jednotlivým obviněným hrozí.
StarDance po všech hvězdných účastnících podzimní řady představila už i všechny profesionální tanečníky, kteří budou slavné osobnosti po parketu doprovázet. Diváci se na přímé přenosy mohou těšit na podzim na obrazovkách České televize.
Karlos Vémola v poslední době poutal pozornost především rozpadem manželství. Není divu, vždyť už se ani profesionálně nevěnuje MMA. Nyní ale naznačil, že by se do klece mohl ještě vrátit. Přinutil by ho k tomu jeden konkrétní soupeř.
Česko se s jedinečným hercem Janem Potměšilem rozloučí v přespříštím týdnu. O termínu a místu konání posledního rozloučení v sobotu informovala rodina. Potměšil zemřel ve čtvrtek, bylo mu 60 let.
Počasí v Česku se bude během nedělního dne měnit. Po teplé dubnové sobotě přijde ochlazení. Na většině území zaprší, objeví se i bouřky, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v předpovědi na sociální síti X.
Není žádným tajemstvím, že Dominika Gottová a její manžel si nemohou vyskakovat. Nyní se to opět potvrdilo. Timo Tolkki sice vymyslel nový projekt, ale peníze na jeho tvorbu nemá. Pomoci mu mohou fanoušci z celého světa.
Pro Čechy ani Slováky není žádným tajemstvím, že Dara Rolins je šťastně zamilovaná. Pokud byste to nevěděli, tak vám to sama v uplynulých hodinách náležitě připomněla. Kde si v těchto dnech užívá s Pavlem Nedvědem?
Helena Vondráčková toho v životě dokázala spoustu, o tom není pochyb. Jeden sen už si ale nesplní. Jde o záležitost týkající se jejího osobního života. Slavná zpěvačka je sice šťastně vdaná, ale dětí se nikdy nedočkala.