Polský expremiér Tusk dostal ochranu, hrozí mu atentát

Vůdce polské opozice, bývalý premiér a šéf Evropské rady Donald Tusk dostal od státu přidělenou ochranu, protože mu podle policie hrozí nebezpečí. Oznámila to dnes polská média a informaci potvrdila Tuskova politická strana, Občanská platforma (PO). "Policie mi sdělila, že nebezpečí atentátu je reálné jako nikdy dříve," vysvětlil později sám politik.

Donald Tusk

"Každý týden v dopisech a na sociálních médiích nalézám hrozby na adresu mých nejbližších, rozsudky smrti a přísliby atentátu na mne. Tento měsíc mi policie sdělila, že ohrožení atentátem je reálné a konkrétní jako nikdy dříve. Proto žádost o ochranu," uvedl Tusk na twitteru.

Mluvčí PO Jan Grabiec dříve řekl televizi TVN 24, že kromě informací šlo i o konkrétní události svědčící o riziku "fyzického ohrožení", o čemž strana informovala policii a příslušné služby. Naposledy policie poskytla informace, že Tusk čelí konkrétnímu ohrožení, a z toho pramenilo rozhodnutí úřadů o přidělení ochrany.

"Výhrůžky jsou stálou, dá se říci neoddělitelnou součástí politiky Bohužel v Polsku spor dosáhl takového bodu, že se výhrůžky týkají skoro všech. Ale tady mluvíme o konkrétní situaci a o konkrétním ohrožení, které policie vyhodnotila jako věc vyžadující zásah," dodal.

O přidělení příslušníků Služby ochrany státu (SOP) rozhoduje ministr vnitra. O Tuskově ochraně tak musel rozhodnout ministr Mariusz Kamiński, poznamenala TVN 24.

SOP ze zákona chrání prezidenta i bývalé prezidenty, předsedu a místopředsedy vlády a šéfy obou komor parlamentu, tedy maršálky Sejmu a Senátu, jakož i ministry vnitra a zahraničí. K úkolům SOP ale patří také ochrana dalších osob v zájmu státu. Ochranu SOP má v současnosti přidělenu také předsedkyně ústavního soudu, napsal list Gazeta Wyborcza.

Připomněl, že o Tuskově ochraně se začalo mluvit v souvislosti s politikovým cestováním po celém Polsku kvůli setkávání s voliči. Otevřenost a přístupnost opozičního vůdce přitom kontrastovala s přístupem šéfa vládnoucí strany Jaroslawa Kaczyńského, chráněného kordony tělesných strážců a nedostupného pro člověka z ulice. Nicméně i Tusk měl strážce, ovšem až dosud ze soukromé firmy.

Přidělení státní ochrany dal deník do souvislosti s atentátem na starostu Gdaňsku před třemi lety.Třiapadesátiletého Pawla Adamowicze 13. ledna 2019 přímo na pódiu před televizním kamerami během charitativního koncertu napadl a pobodal tehdy sedmadvacetiletý útočník, jehož zadrželi na místě. O den později Adamowicz, který stál v čele přístavního města na severu Polska více než 20 let, zraněním podlehl.

Vdova vzápětí obvinila veřejnoprávní televizi TVP, ovládanou vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), z nepřímého podílu na vraždě manžela. "Mého muže zabila slova," prohlásila Magdalena Adamowiczová, podle které si vrah vybral oběť kvůli "jazyku nenávisti" proti opozičním politikům v provládní televizi.

Na ustavičné výpady provládní televize si stěžuje i Tusk, který bývá pokládán za hlavního protivníka Kaczyńského. Svého času jej totiž dokázal ve volbách porazit.

Témata: Donald Tusk

Rusové chtějí získat a udržet iniciativu na Ukrajině. Kvůli Putinovi a…

10.12.2023 19:10 Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na…

Netanjahu naznačil Bidenovi, jak dlouho ještě potrvá operace v Chán Júnisu

10.12.2023 10:28 Izraelská vojenská operace proti teroristům z hnutí Hamás ve městě Chán Júnis na jihu Pásma Gazy…

Schwarzenberg byl přesvědčeným Evropanem, uvedla Čaputová

09.12.2023 21:37 Na sobotním pohřbu Karla Schwarzenberga nechyběli ani zahraniční státníci v čele se slovenskou…

Scholz slíbil Kyjevu další pomoc od Německa

09.12.2023 19:15 Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním…

Ruská armáda je nadále aktivní u Avdijivky na východě Ukrajiny

09.12.2023 16:41 Rusové pokračují v aktivitě u měst Avdijivka a Marjinka v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny.…

Na pohřbu Schwarzenberga promluvil Pavel, dorazil i Zeman

09.12.2023 14:59 V katedrále svatého Víta na Pražském hradě proběhla zádušní mše v rámci posledního rozloučení s…

Evropská unie zreguluje AI, dosáhla předběžné dohody

09.12.2023 11:26 Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence,…

Izraelci potřebují v první fázi války v Gaze ještě dva měsíce

09.12.2023 09:54 Izraelská armáda potřebuje přibližně další dva měsíce na dokončení probíhající pozemní ofenzivy ve…

Advokáti se bojí o Navalného. Věznice je k němu nechce pustit

08.12.2023 21:27 Správa věznice, kde je vězněn ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj, již třetí den odmítá přijmout…

Putin nejspíš povede Rusko i nadále, opět chce kandidovat na prezidenta

08.12.2023 14:02 Ruský prezident Vladimir Putin v pátek oznámil, že v roce 2024 má v plánu opět kandidovat v…

Související:

Nejnovější