Polský expremiér Tusk dostal ochranu, hrozí mu atentát

Vůdce polské opozice, bývalý premiér a šéf Evropské rady Donald Tusk dostal od státu přidělenou ochranu, protože mu podle policie hrozí nebezpečí. Oznámila to dnes polská média a informaci potvrdila Tuskova politická strana, Občanská platforma (PO). "Policie mi sdělila, že nebezpečí atentátu je reálné jako nikdy dříve," vysvětlil později sám politik.

Donald Tusk

"Každý týden v dopisech a na sociálních médiích nalézám hrozby na adresu mých nejbližších, rozsudky smrti a přísliby atentátu na mne. Tento měsíc mi policie sdělila, že ohrožení atentátem je reálné a konkrétní jako nikdy dříve. Proto žádost o ochranu," uvedl Tusk na twitteru.

Mluvčí PO Jan Grabiec dříve řekl televizi TVN 24, že kromě informací šlo i o konkrétní události svědčící o riziku "fyzického ohrožení", o čemž strana informovala policii a příslušné služby. Naposledy policie poskytla informace, že Tusk čelí konkrétnímu ohrožení, a z toho pramenilo rozhodnutí úřadů o přidělení ochrany.

"Výhrůžky jsou stálou, dá se říci neoddělitelnou součástí politiky Bohužel v Polsku spor dosáhl takového bodu, že se výhrůžky týkají skoro všech. Ale tady mluvíme o konkrétní situaci a o konkrétním ohrožení, které policie vyhodnotila jako věc vyžadující zásah," dodal.

O přidělení příslušníků Služby ochrany státu (SOP) rozhoduje ministr vnitra. O Tuskově ochraně tak musel rozhodnout ministr Mariusz Kamiński, poznamenala TVN 24.

SOP ze zákona chrání prezidenta i bývalé prezidenty, předsedu a místopředsedy vlády a šéfy obou komor parlamentu, tedy maršálky Sejmu a Senátu, jakož i ministry vnitra a zahraničí. K úkolům SOP ale patří také ochrana dalších osob v zájmu státu. Ochranu SOP má v současnosti přidělenu také předsedkyně ústavního soudu, napsal list Gazeta Wyborcza.

Připomněl, že o Tuskově ochraně se začalo mluvit v souvislosti s politikovým cestováním po celém Polsku kvůli setkávání s voliči. Otevřenost a přístupnost opozičního vůdce přitom kontrastovala s přístupem šéfa vládnoucí strany Jaroslawa Kaczyńského, chráněného kordony tělesných strážců a nedostupného pro člověka z ulice. Nicméně i Tusk měl strážce, ovšem až dosud ze soukromé firmy.

Přidělení státní ochrany dal deník do souvislosti s atentátem na starostu Gdaňsku před třemi lety.Třiapadesátiletého Pawla Adamowicze 13. ledna 2019 přímo na pódiu před televizním kamerami během charitativního koncertu napadl a pobodal tehdy sedmadvacetiletý útočník, jehož zadrželi na místě. O den později Adamowicz, který stál v čele přístavního města na severu Polska více než 20 let, zraněním podlehl.

Vdova vzápětí obvinila veřejnoprávní televizi TVP, ovládanou vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), z nepřímého podílu na vraždě manžela. "Mého muže zabila slova," prohlásila Magdalena Adamowiczová, podle které si vrah vybral oběť kvůli "jazyku nenávisti" proti opozičním politikům v provládní televizi.

Na ustavičné výpady provládní televize si stěžuje i Tusk, který bývá pokládán za hlavního protivníka Kaczyńského. Svého času jej totiž dokázal ve volbách porazit.

Témata: Donald Tusk

Maďarsko vzkázalo Švédsku, že se musí chovat jinak, aby mohlo vstoupit do…

31.01.2023 16:36 Švédská vláda by se měla chovat jinak, pokud chce získat souhlas Turecka se vstupem do NATO. Dnes…

V EU bylo v letech 2021 a 2022 kvůli ptačí chřipce utraceno 50 mil. kusů…

31.01.2023 15:18 Aktualizováno V Evropské unii bylo kvůli ptačí chřipce v posledních dvou letech utraceno zhruba 50 milionů kusů…

Ukrajina má v první vlně obdržet až 140 západních tanků, řekl Kuleba

31.01.2023 15:16 Ukrajina obdrží 120 až 140 tanků v "první vlně" dodávek od "tankové koalice" složené ze 12…

HRW: Kyjev by měl prověřit, zda jeho síly nepoužily zakázané miny

31.01.2023 14:59 Ukrajinské úřady by měly prošetřit možné použití zakázaných protipěchotních min ukrajinskou armádou…

Stoltenberga i Kišidu znepokojuje vojenské sbližování Ruska a Číny

31.01.2023 14:30 Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg a japonský premiér Fumio Kišida při…

Kyjev žádá dodávku stíhacích letounů a rozděluje tak jednotu NATO, píše AP

31.01.2023 13:53 Aktualizováno Otázka dodávek stíhacích letounů Kyjevu ohrožuje jednotu západních spojenců Ukrajiny, napsala dnes…

Francii ochromila druhá celostátní stávka proti důchodové reformě

31.01.2023 13:03 Ve Francii dnes druhá letošní generální stávka ovlivnila výrobu elektřiny, zrušila výuku na…

Čínské ministerstvo je nespokojeno s Pavlovým telefonátem s prezidentkou…

31.01.2023 09:42 Čínské ministerstvo zahraničí je silně nespokojeno s tím, že si zvolený český prezident Petr Pavel…

Novou útočnou operaci zahájí ruská armáda pravděpodobně v Luhanské oblasti

31.01.2023 08:30 Rusko se na Ukrajině připravuje na novou ofenzivu, uvádí s odkazem na západní, ukrajinské i ruské…

Útočník v Bruselu pobodal tři lidi v metru, policie jej zadržela

30.01.2023 21:41 Aktualizováno Útočník dnes večer na stanici bruselského metra Schuman poblíž sídel institucí Evropské unie…

Související:

Nejnovější