Polský soud udělil za vraždu starosty Gdaňsku doživotí

Polský soud dnes po téměř ročním procesu odsoudil na doživotí Stefana Wilmonta, který čelil obžalobě z vraždy gdaňského starosty Pawla Adamowicze, spáchané před čtyřmi lety. Oznámila to polská média. Rozsudek není pravomocný.

Ilustrační fotografie.

Třiapadesátiletého Adamowicze 13. ledna 2019 přímo na pódiu před televizním kamerami během charitativního koncertu napadl a pobodal tehdy sedmadvacetiletý útočník, jehož zadrželi na místě. O den později Adamowicz, který stál v čele přístavního města na severu Polska více než 20 let, zraněním podlehl.

"Stefan Wilmont spáchal zločin, který v dějinách Polska nemá obdobu od meziválečného období," prohlásila předsedající soudkyně Aleksandra Kaczmareková a zdůraznila, že vražda se odehrála před očima tisíců diváků. Gdaňský soud při odůvodnění verdiktu také ocenil práci vyšetřovatelů při shromáždění důkazů, uvedla televize TVN 24.

Soud s odvoláním na společenský dopad souhlasil se zveřejněním údajů a podobizny odsouzeného. Wilmonta uznal vinným ve všech bodech obžaloby a odsoudil jej na doživotí s možností podmíněného propuštění nejdříve po 40 letech. Trest si má odpykat v terapeutickém zařízení pro osoby s psychickými poruchami. Odsouzený si verdikt vyslechl za neprůstřelným sklem, "mlčky, ale s úsměvem", napsal na svém webu list Gazeta Wyborcza. Obhajoba žádala, aby soud uznal obžalovaného za nepříčetného.

Wilmont po útoku ještě několik desítek vteřin pochodoval po scéně s rukama v triumfálním gestu. Konferenciérovi sebral mikrofon a křičel do davu: "Haló! Haló! Jmenuji se Stefan Wilmont, nevinně jsem seděl ve vězení! Nevinný ve vězení! Občanská platforma (opoziční strana, ke které patřil starosta) mě mučila, a proto právě zhynul Adamowicz!" O útěk se nepokusil, připomněla TVN 24.

Dodala, že Wilmont několik týdnů před útokem, na počátku prosince 2018, vyšel z vězení, kde si odpykával trest pěti a půl roku odnětí svobody za přepadávání bankovních poboček. Měl pověst agresivního a nepředvídatelného muže. Údajně ještě ve vězení prohlašoval, že se chystá spáchat zločin, který vyvolá velký rozruch. Tvrdil také, že si bude hrát na nepříčetného, pokud by mu to mohlo prospět.

Podle obžaloby se Wilmont chtěl pomstít za údajnou křivdu; za přepadávání byl odsouzen ještě v době, kdy v Polsku vládla Občanská platforma.

Žádné důkazy nenaznačují, že by Stefan Wilmont spáchal zločin na zakázku, ani že byl k tomu naveden jinými osobami. Veškeré mediální výtupy na toto téma jsou nepravdivé, upozornila soudkyně.

Adamowicz se podle ní stal náhodnou osobou, ztělesňující ve vrahově mysli symbol všech domnělých křivd. Wilmont se na vražedný útok dobře připravil: koupil si nůž, věděl, jak se dostat na scénu, vybral si vhodný okamžik a zasadil přesně mířená bodnutí a poté pronesl prohlášení. "Věděl, koho chce zabít, a neublížil ostatním lidem, ačkoliv měl tuto možnost. Oběti nedal nejmenší možnost obrany," řekla soudkyně a zdůraznila, že Wilmont je "hluboce zdemoralizovaný".

Vdova po starostovi vzápětí po vraždě obvinila veřejnoprávní televizi TVP, ovládanou vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), z nepřímého podílu na vraždě jejího manžela. "Mého muže zabila slova," prohlásila Magdalena Adamowiczová, podle které si vrah vybral oběť kvůli "jazyku nenávisti" proti opozičním politikům v provládní televizi.

Témata: Polsko | soudy

Biden vyhlásil pro tornádem zasažené Mississippi stav katastrofy

26.03.2023 14:20 Americký prezident Joe Biden dnes vyhlásil stav katastrofy pro stát Mississippi, kde v noci na…

Putin popírá, že by Rusko a Čína vytvářely vojenské spojenectví

26.03.2023 11:32 Rusko a Čína nevytvářejí vojenské spojenectví a ve věci vzájemné vojenské spolupráce před…

Ukrajina: Rozmístění ruských jaderných zbraní povede k destabilizaci…

26.03.2023 10:10 Rozmístění ruských jaderných zbraní v Bělorusku povede k destabilizaci země. Uvedl to dnes tajemník…

Francouzská policie dnes tvrdě zakročila proti demonstrantům, zraněných…

25.03.2023 21:20 Francouzská policie dnes tvrdě zakročila proti demonstrantům, kteří se u obce Sainte-Soline na…

Putin: Rusko rozmístí v Bělorusku taktické jaderné zbraně

25.03.2023 18:48 Rusko rozmístí v Bělorusku taktické jaderné zbraně. Podle agentury TASS to oznámil ruský prezident…

Na místech explozí Nord Streamu se pohybovaly ruské válečné lodě

25.03.2023 16:15 V místech, kde na dně Baltského moře loni v září explodovalo potrubí plynovodů Nord Stream 1 a Nord…

V Kyjevě přestali mít lidé problémy s výpadky energií a na ulicích je…

25.03.2023 12:06 V Kyjevě přestali mít lidé problémy s výpadky energií a na ulicích je poměrně živo, řekla v…

Německo a Evropská komise urovnaly spor o konec vozů se spalovacími motory

25.03.2023 10:41 Německo a Evropská komise (EK) urovnaly spor o konec vozů se spalovacími motory. Na twitteru to…

Ukrajina odrazila za uplynulý den 79 útoků ruských invazních sil

24.03.2023 21:57 Aktualizováno Ukrajinští obránci za uplynulý den odrazili 79 útoků ruských invazních sil, které své hlavní úsilí…

Francie zakázala TikTok na služebních telefonech zaměstnanců ve veřejném…

24.03.2023 20:36 Francie zakázala používání čínské aplikace pro sdílení videí TikTok na služebních telefonech…

Související:

Nejnovější