Polský soud udělil za vraždu starosty Gdaňsku doživotí

Polský soud dnes po téměř ročním procesu odsoudil na doživotí Stefana Wilmonta, který čelil obžalobě z vraždy gdaňského starosty Pawla Adamowicze, spáchané před čtyřmi lety. Oznámila to polská média. Rozsudek není pravomocný.

Ilustrační fotografie.

Třiapadesátiletého Adamowicze 13. ledna 2019 přímo na pódiu před televizním kamerami během charitativního koncertu napadl a pobodal tehdy sedmadvacetiletý útočník, jehož zadrželi na místě. O den později Adamowicz, který stál v čele přístavního města na severu Polska více než 20 let, zraněním podlehl.

"Stefan Wilmont spáchal zločin, který v dějinách Polska nemá obdobu od meziválečného období," prohlásila předsedající soudkyně Aleksandra Kaczmareková a zdůraznila, že vražda se odehrála před očima tisíců diváků. Gdaňský soud při odůvodnění verdiktu také ocenil práci vyšetřovatelů při shromáždění důkazů, uvedla televize TVN 24.

Soud s odvoláním na společenský dopad souhlasil se zveřejněním údajů a podobizny odsouzeného. Wilmonta uznal vinným ve všech bodech obžaloby a odsoudil jej na doživotí s možností podmíněného propuštění nejdříve po 40 letech. Trest si má odpykat v terapeutickém zařízení pro osoby s psychickými poruchami. Odsouzený si verdikt vyslechl za neprůstřelným sklem, "mlčky, ale s úsměvem", napsal na svém webu list Gazeta Wyborcza. Obhajoba žádala, aby soud uznal obžalovaného za nepříčetného.

Wilmont po útoku ještě několik desítek vteřin pochodoval po scéně s rukama v triumfálním gestu. Konferenciérovi sebral mikrofon a křičel do davu: "Haló! Haló! Jmenuji se Stefan Wilmont, nevinně jsem seděl ve vězení! Nevinný ve vězení! Občanská platforma (opoziční strana, ke které patřil starosta) mě mučila, a proto právě zhynul Adamowicz!" O útěk se nepokusil, připomněla TVN 24.

Dodala, že Wilmont několik týdnů před útokem, na počátku prosince 2018, vyšel z vězení, kde si odpykával trest pěti a půl roku odnětí svobody za přepadávání bankovních poboček. Měl pověst agresivního a nepředvídatelného muže. Údajně ještě ve vězení prohlašoval, že se chystá spáchat zločin, který vyvolá velký rozruch. Tvrdil také, že si bude hrát na nepříčetného, pokud by mu to mohlo prospět.

Podle obžaloby se Wilmont chtěl pomstít za údajnou křivdu; za přepadávání byl odsouzen ještě v době, kdy v Polsku vládla Občanská platforma.

Žádné důkazy nenaznačují, že by Stefan Wilmont spáchal zločin na zakázku, ani že byl k tomu naveden jinými osobami. Veškeré mediální výtupy na toto téma jsou nepravdivé, upozornila soudkyně.

Adamowicz se podle ní stal náhodnou osobou, ztělesňující ve vrahově mysli symbol všech domnělých křivd. Wilmont se na vražedný útok dobře připravil: koupil si nůž, věděl, jak se dostat na scénu, vybral si vhodný okamžik a zasadil přesně mířená bodnutí a poté pronesl prohlášení. "Věděl, koho chce zabít, a neublížil ostatním lidem, ačkoliv měl tuto možnost. Oběti nedal nejmenší možnost obrany," řekla soudkyně a zdůraznila, že Wilmont je "hluboce zdemoralizovaný".

Vdova po starostovi vzápětí po vraždě obvinila veřejnoprávní televizi TVP, ovládanou vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), z nepřímého podílu na vraždě jejího manžela. "Mého muže zabila slova," prohlásila Magdalena Adamowiczová, podle které si vrah vybral oběť kvůli "jazyku nenávisti" proti opozičním politikům v provládní televizi.

Témata: Polsko | soudy

Bundeswehr: Rusko může napadnout NATO do osmi let

23.07.2024 17:55 Generál Carsten Breuer, nejvyšší představitel německých ozbrojených sil, varoval před rostoucí…

Maďarsko bude blokovat finanční pomoc Ukrajině, dokud Kyjev neobnoví…

23.07.2024 15:34 Maďarsko bude blokovat finanční pomoc Ukrajině z Evropského mírového nástroje, dokud Kyjev neobnoví…

Severní Korea vzkazuje, že ji nezajímají výroky Trumpa

23.07.2024 13:55 Severní Korea v úterý uvedla, že ji nezajímají výroky bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa…

Rusko chce zakázat vojákům používat mobily v bojových zónách

23.07.2024 11:40 Poslanci ruské Státní dumy projednávají návrh zákona, který by zpřísnil disciplinární tresty pro…

Slovensko si převzalo první dvě objednané stíhačky F-16

22.07.2024 22:16 Na Slovensko v pondělí večer dorazily první dvě objednané stíhačky F-16. Bratislava si jich…

Harrisová vyzdvihovala Bidena, o kandidatuře se nezmínila

22.07.2024 21:13 Viceprezidentka Kamala Harrisová v pondělí poprvé veřejně vystoupila poté, co úřadující prezident…

Mladé Češky oběťmi znásilnění v Německu. Obviněnými jsou Syřané

22.07.2024 17:57 Německé soudy budou řešit případ loňského znásilnění dvou mladých Češek, které byly na studentské…

Střelba v Chorvatsku: Pět mrtvých v domě pro seniory, vraždil veterán

22.07.2024 14:20 Chorvatsko, které je i letos v létě populární dovolenkovou destinací českých turistů, zažívá…

Světoví lídři ocenili Bidena, který odstoupil z boje o Bílý dům

22.07.2024 12:06 Zahraniční lídři ocenili šéfa Bílého domu Joe Bidena jako člověka, kterému záleží na americkém lidu…

Ukrajina má další Patriot. Poskytlo ho Německo

22.07.2024 09:49 Ukrajina posílila svou protivzdušnou obranu proti útokům ruských sil dalším systémem Patriot, který…

Související:

Nejnovější