Poltava a Mykolajiv na Ukrajině hlásí exploze

Ukrajinskými městy Poltava a Mykolajiv dnes v noci otřásly exploze. Podle ruskojazyčného serveru BBC ale zatím nejsou hlášeny masivní ruské útoky jako v pondělí ráno a v předchozích týdnech. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dříve oznámil, že Rusko na jeho zemi vyslalo v pondělí 55 střel.

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

"V Poltavě jsou slyšet exploze," napsal okolo 1:00 SEČ na telegramu gubernátor Poltavské oblasti Dmytro Lunin. Později dodal, že správa nad územím této oblasti na severovýchodě Ukrajiny zaznamenala bezpilotní letouny. Čtyři z nich podle něj dopadly na civilní objekty. Není ale jasné, zda se tyto drony, které po nárazu vybuchnou, zřítily po zásahu ukrajinské protiletecké obrany, nebo dosáhly svého cíle.

Hasiči se v Poltavě snaží uhasit požár způsobený zásahy. Podle předběžných zpráv nejsou v místě oběti.

Čtyři silné exploze po půlnoci SEČ hlásili na sociálních sítích obyvatelé jihoukrajinského Mykolajivu. Tamní úřady se zatím nevyjádřily.

BBC připomíná, že zatímco Mykolajiv je takřka na frontové linii, Poltava leží přes 100 kilometrů od ruských hranic a zhruba 250 kilometrů od nejbližší frontové linie.

Zelenskyj v pondělí pravidelném večerním projevu uvedl, že pokračují práce na opravách škod způsobených ruským ostřelováním. Zmínil i pondělní návštěvu českých ministrů v čele s premiérem Petrem Fialou v Kyjevě.

"Česko nyní předsedá Evropské unii a takto se Rusko chová k evropským strukturám: při návštěvě českých představitelů - 55 střel," řekl Zelenskyj, který v projevu Českou republiku označil za jednoho z nejbližších přátel Ukrajiny. Z 55 střel se podle něj 45 podařilo ukrajinské obraně sestřelit.

Ruské síly v pondělí podnikly rozsáhlé útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Výbuchy otřásly Kyjevem, ale i dalšími městy včetně Charkova, Záporoží či Kryvého Rihu. Útoky zasáhly také infrastrukturu na západě země. Rusko v minulých týdnech zesílilo raketové údery proti ukrajinské energetické infrastruktuře a dalším civilním cílům poté, co obvinilo Kyjev z exploze, která poškodila most na anektovaný Krym.

V Kyjevě byly po pondělním útoku obnoveny dodávky vody a elektřiny

V Kyjevě se po pondělních ruských útocích na energetickou infrastrukturu povedlo obnovit dodávky vody a elektřiny, informoval dnes ráno na sociální síti Telegram starosta města Vitalij Kličko. Při nočním ostřelování Mykolajivu na jihu Ukrajiny zemřela jedna žena, uvedl tamní starosta. Ruští vojáci vystěhovávají obyvatele obsazeného ukrajinského města Nová Kachovka žijící u dněperské přehrady a budují kolem domů opevnění, upozornil dnes ve svém pravidelném hlášení generální štáb ukrajinské armády.

Kličko dnes poděkoval technikům, kteří pracovali na obnovení dodávek elektřiny a vody do domů obyvatel ukrajinské metropole. Zhruba 350.000 domácností se od pondělí potýkalo s výpadkem elektřiny poté, co Rusové podle Klička zasáhli energetické zařízení, a v asi 80 procentech domácností netekla voda. Pondělní ruský útok na město přišel krátce před začátkem jednání několika ministrů české vlády se členy ukrajinského kabinetu.

Při ruském ostřelování Mykolajivu raketami S-300 zemřela žena, sdělil na sociálních sítích starosta Oleksandr Sjenkevič. Útok podle něj zcela zničil devítipodlažní bytový dům a částečně také školu. Ostřelování se odehrálo okolo půlnoci. Sirény ohlašující letecký poplach se ve městě ozvaly podruhé okolo deváté ráno místního času (okolo 8:00 SEČ).

V dalším městě na jihu Ukrajiny, Nové Kachovce, nutí ruští vojáci lidi žijící u břehů Dněpru opustit domovy, sdělilo velení ukrajinské armády. Nová Kachovka leží na břehu Kachovské přehrady, na druhém břehu je město Beryslav. Očekává se, že obě místa se pokusí při svém postupu Chersonskou oblastí dobýt zpět ukrajinská armáda, podotkl ruský servis BBC.

Ukrajina se bez spolupráce se zahraničím spravedlnosti nedočká, říká…

06.12.2022 10:18 Pokud se má dostat spravedlnosti všem obětem údajných ruských válečných zločinů na Ukrajině,…

Na ruském vojenském letišti hoří zásobník ropy. Možná útočil dron

06.12.2022 10:08 Aktualizováno Na vojenském letišti nedaleko ruského Kursku hoří zásobník ropy. Gubernátor Kurské oblasti Roman…

Rusové podle ukrajinského velení útočí v okolí Bachmutu a Avdijivky

06.12.2022 09:03 Rusko se snaží udržet dobytá území na východě a jihu Ukrajinu, ve směru na Bachmut a Avdijivku…

Zástupce OSN musel kvůli ruským raketám jednat v Kyjevě v krytu

05.12.2022 21:45 Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk se při návštěvě Kyjeva setkal s ochránci lidských…

Začal odvolací soud s bývalým francouzským prezidentem Sarkozym kvůli…

05.12.2022 20:57 Ve Francii dnes začal odvolací soud s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym v případu…

Dron zničil na letišti Engels dva bombardéry, u Rjazaně vybuchla cisterna

05.12.2022 20:42 Aktualizováno Dvě ruská armádní letiště se dnes stala terčem útoků. Moskva z nich vpodvečer obvinila Ukrajinu,…

Apple uvažuje o přesunu části výroby tabletů iPad z Číny do Indie

05.12.2022 20:26 Americká technologická společnost Apple jedná s indickými představiteli o možnosti přesunu části…

Na Ukrajině platil poplach, ruské střely zabily dva lidi u Záporoží

05.12.2022 20:22 Aktualizováno Rusko dnes kolem poledne znovu podniklo vzdušné útoky na Ukrajinu. V Záporožské oblasti na jihu…

Německá policie uzavřela trhy v Düsseldorfu kvůli hrozbě útokem

05.12.2022 19:13 Aktualizováno Policie v západoněmeckém Düsseldorfu dnes odpoledne na několik hodin uzavřela vánoční trhy v centru…

V Německu po napadení mužem z Eritreje zemřela školačka

05.12.2022 18:48 Život 14leté dívky a těžké zranění o rok mladší spolužačky si dnes ráno vyžádal útok muže v…

Související:

Nejnovější