Po pondělním testování ve školách se nákaza covidem potvrdila u 7210 žáků a 957 zaměstnanců. Jde o více než dvojnásobný nárůst oproti předchozímu testování z minulého čtvrtka, uvedlo v tiskové zprávě ministerstvo zdravotnictví. Na růstu virové zátěže ve školách se podle ministerstva projevuje to, že v Česku převažuje varianta omikron.
Podle ministerstva se v pondělí otestovalo zhruba 1,18 milionu žáků a asi 181.000 zaměstnanců škol. Počet testů zůstává podle úřadu v jednotlivých kolech zhruba stejný.
"Testování žáků odhalilo celkem 7210 pozitivních případů konfirmovaných metodou PCR, což představuje 612,9 zachycených případů na 100.000 testovaných osob," uvedlo ministerstvo. U učitelů a zaměstnanců se potvrdilo PCR testem 957 případů, na 100.000 testovaných tak připadá 528,8 zachycených nákaz. Po testování minulý čtvrtek se ve školách prokázalo 3357 případů koronaviru, z toho 3016 mezi žáky a 341 nákaz u pedagogů a zaměstnanců škol.
Ministerstvo uvedlo, že nejvíce počty pozitivně testovaných vzrostly v regionech, kde je také podle Státního zdravotního ústavu vysoký podíl omikronu mezi nemocnými. Týká se to například Prahy, kde je počet zachycených případů u žáků základních škol téměř dvojnásobný oproti průměru ČR. Druhý nejvyšší počet potvrzených případů z pondělního testování má Karlovarský kraj. U studentů středních škol je vysoký počet nových nákaz také v Olomouckém a Ústeckém kraji, v obou případech přesahuje 1000 případů na 100.000 testovaných.
První dva týdny v lednu se ve školách testovalo dvakrát týdně, nyní jen jednou. Školy používají především antigenními testy. Pokud má žák nebo zaměstnanec pozitivní výsledek, jde na konfirmační PCR test. Po pondělním testování se nákaza potvrdila u zhruba poloviny těch, kteří měli pozitivní antigenní test. Celkem se od pondělí covid prokázal u 23.953 dětí a mladých ve věku od šesti do 19 let, tedy zhruba třetina byla v souvislosti s testováním ve školách.
Dara Rolins hodně obětovala kariéře, ale to není hlavní důvod, proč se dočkala jen jediného potomka. Oblíbená slovenská zpěvačka se totiž svěřila, že svého času chtěla další dítě. Proč to tedy nevyšlo?
Právě v době, kdy je tématem budoucnost ČT a řeší se i otázka, zda do veřejnoprávní televize patří takové pořady, se objevila informace o zakoupení licence na další ročníky StarDance. Nyní se objevily podrobnosti o nově uzavřené smlouvě.
Americký prezident Donald Trump nenechal bez reakce středeční smutnou zprávu o úmrtí mediálního magnáta Teda Turnera. Zakladatele CNN označil za přítele a velikána televizní historie. Příležitosti zároveň využil, aby si do zmíněné zpravodajské televize rýpl.
Výskyt bouřek v Česku není zcela vyloučen ani dnes, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Nebezpečí se tentokrát týká vyšších poloh na severu Čech, večer hrozí bouřky na východě země.
Agáta Hanychová úspěšně pokračuje v podcastovém projektu i po rozkolu s někdejší spolupracovnicí a kamarádkou Ornellou Koktovou. Nyní přiznala, že v pořadu chtěla přivítat další slavnou ženu ze šoubyznysu. Proč k setkání před kamerami nedojde?
První reakce z obou stran přicházejí na rozsudek v dalším soudním sporu mezi bývalými partnery Agátou Hanychovou a Jaromírem Soukupem. Na jedné se slaví vítězství, na druhé se nevylučuje odvolání. Kauza tak možná bude pokračovat.
Českem už od minulého týdne hýbe kauza kolem rodiny Koktových. Pořádně jim zavařilo video, které nedopatřením uniklo na internet. Vyjádřit se musela i Alice Bendová, která příznivcům prozradila svůj pohled na věc.
V obchodech dnes může být více lidí, než bývá ve čtvrtek obvyklé. Důvod je prostý, zítřejší státní svátek totiž zásadně omezí jejich provoz. V supermarketech a větších prodejnách nakoupí lidé opět až o víkendu.
Svědectví z nedělní oslavy 95. narozenin Jiřiny Bohdalové přibývá, ačkoliv akce probíhala za zavřenými dveřmi. I běžní Češi se tak dozvídají, jak se slavily narozeniny jejich oblíbené herečky.
Dnes a zítra klesnou místy teploty pod 20 stupňů, ale nadcházející víkend bude zase jiný. Neděle bude dalším letním dnem, kdy maxima někde překročí hranici 25 °C. Zároveň hrozí další bouřky. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Babišova vláda splnila jeden ze zásadních bodů programového prohlášení. V pondělí schválila návrh nového zákona o evidenci tržeb. Zároveň navrhla i změny daňových předpisů, které mají část dodatečných příjmů ze zavedení elektronické evidence tržeb vrátit zpět podnikatelům i ostatním daňovým poplatníkům.
Celý svět se v uplynulém týdnu přesvědčil o tom, jak blízcí si stále jsou Britové a Američané. Král Karel III. zavítal i s manželkou Camillou do Spojených států amerických. Teď už víme, jak si návštěvu v zámoří užili.