Popularita kancléře Scholze a jeho vlády je rekordně nízká

Obliba německého kancléře Olafa Scholze a jeho tříčlenné vládní koalice je rekordně nízká. S prací kancléře je spokojeno pouze 25 procent lidí, zatímco 62 procent hodnotí jeho výkony negativně, uvádí průzkum institutu INSA pro nedělník Bild am Sonntag.

Olaf Scholz

Podobně špatně hodnotili respondenti také vládní koalici Scholzových sociálních demokratů (SPD), Zelených a liberálů (FDP). Na 65 procent z nich si myslí, že neodvádí dobrou práci, zatímco 27 procent je s ní spokojeno. Scholz a jeho koalice tak shodně čelí nejnižší oblibě od nástupu do úřadu loni v prosinci.

Rychlý pokles je zřejmý od začátku března. Podle listu Bild am Sonntag bylo tehdy ve srovnatelném průzkumu s Scholzovou prací spokojeno 46 procent dotázaných a nespokojeno pouze 39 procent. V té době také 44 procent respondentů uvedlo, že koaliční vláda odvádí dobrou práci, zatímco 43 procent s tímto názorem nesouhlasilo.

V přímé volbě kancléře by se Scholz v současnosti umístil až na třetím místě. Podle průzkumu by se 25 procent respondentů rozhodlo pro ministra hospodářství Roberta Habecka z řad Zelených, 19 procent pro šéfa opoziční CDU Friedricha Merze a pouze 18 procent pro Scholze.

Pokud by se nyní konaly parlamentní volby, SPD by v nich skončila s 19 procenty až na třetím místě. Zvítězila by s 28 procenty konzervativní unie CDU/CSU, která si podle průzkumu jako jediná z parlamentních stran v průzkumech momentálně připisuje zisky. Na druhém místě by se umístili Zelení, kterým sondáž přiřkla 21 procent.

Agentura DPA dává pád popularity kancléře a jeho vládního týmu do souvislosti s reakcí kabinetu na problémy způsobené válkou na Ukrajině. Podle ní při vládních opatřeních spojených s růstem cen energií a dalších položek projevuje nesourodost koalice, kde prosazuje odlišné kroky rozpočtově konzervativní FDP na jedné straně a na straně druhé levicoví sociální demokraté a Zelení.

Na protest proti dovozu ruského plynu se ženy svlékly před kancléřem Scholzem

Před německým kancléřem Olafem Scholzem se dnes svlékly dvě ženy, nápisem na hrudi žádaly zavedení embarga na dovoz ruského plynu. Sankce proti Rusku, včetně těch na omezení dovozu surovin, jsou součástí reakce Západu na napadení Ukrajiny Ruskem. K incidentu došlo během dne otevřených dveří v sídle německé vlády, informoval o něm server News in Germany.

Scholz v zahradě kancléřství diskutoval s návštěvníky. Ženy ho požádaly o společnou fotografii a když stál kancléř mezi nimi, tak se svlékly. Na situaci pohotově zareagovala ochranka a odvedla je.

Německo dosud nezavedlo embargo na dovoz ruského plynu a v zemi se vede debata, jak nahradit suroviny z Ruska před blížící se zimou. Zatímco ministr hospodářství za Zelené Robert Habeck dnes odmítl myšlenku prodloužení životnosti posledních tří německých jaderných elektráren, ministr financí Christian Lindner z liberálních svobodných demokratů (FDP) uvedl, že jaderné elektrárny jsou lepší než uhelné.

Scholz dnes během veřejné debaty připomněl různé snahy Berlína o nalezení alternativních zdrojů energie, včetně terminálu na zkapalněný zemní plyn, který by mohl být uveden do provozu na začátku roku 2023, píše AFP.

Témata: Olaf Scholz | Německo

Možnosti, jak vycestovat z Ruska, se lidem utíkajícím před odvody tenčí

27.09.2022 13:48 Od minulé středy, kdy ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil první mobilizaci v Rusku od druhé…

Švédsko varuje před úniky plynu z Nord Streamu. Kreml připustil sabotáž

27.09.2022 13:32 Aktualizováno Švédská námořní správa dnes vydala varování v souvislosti se dvěma úniky zemního plynu z…

V Polsku byl uveden do provozu plynovod Baltic Pipe, přivede plyn z Norska

27.09.2022 12:56 V Polsku byl dnes slavnostně uveden do provozu plynovod Baltic Pipe, který se stane důležitou…

Merz kritizoval ukrajinské běžence, nyní se omluvil

27.09.2022 12:38 Předseda německé Křesťanskodemokratické unie (CDU) a šéf parlamentní opozice Friedrich Merz v…

Sonda trefila asteroid. NASA testuje obranu Země

27.09.2022 11:52 Aktualizováno Sonda DART americké vesmírné agentury NASA zasáhla dnes podle plánu měsíc planetky Didymos, šlo o…

Miliony Britů si kvůli rostoucím nákladům musí hledat druhou či další práci

27.09.2022 11:46 Nejméně 5,2 milionu lidí v Británii se rozhodlo najít si druhou práci nebo i několik dalších…

Země V4 se chtějí angažovat při opravě ukrajinské techniky

27.09.2022 11:28 Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko se chtějí angažovat při opravě ukrajinské techniky či při…

V Japonsku se státním pohřbem rozloučili se zavražděným expremiérem…

27.09.2022 10:29 Aktualizováno Modlitbami a čestnou salvou dnes Japonsko uctilo památku bývalého premiéra Šinzóa Abeho. Abe zemřel…

Medveděv: Pochybuji, že NATO zasáhne, když na Ukrajině použijeme jaderné…

27.09.2022 10:19 Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně, uvedl dnes podle agentury TASS…

Portréty Karla III. se objeví na britských bankovkách za dva roky

27.09.2022 10:10 Bankovky s portrétem nového britského krále Karla III. by se měly dostat do oběhu v polovině roku…

Související:

Nejnovější